10.4.2024 Přehled trhu: Bitcoin klesl zpátky na 69 000 USD. Šéf největší banky varuje před růstem úrokových sazeb

4.9
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny a drahé kovy. Po nudném začátku týdne nad dnes čeká zveřejnění americké inflace. Očekává se další lehký růst, tím pádem bude na trzích rušno a zvýšená volatilita. Zároveň budou zveřejněny zápisky z posledního zasedání americké centrální banky. Akciové indexy se drží poblíž maxim. Bitcoin včera začal znovu klesat pod 69 000 USD. Zlato formuje nový vrchol 2365 USD za unci a reflektuje přesun centrálních bank od amerického dolaru ke zlatu.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se včera pokoušel o průlom nahoru růstem na 72 700 USD, kde však došlo k prudkému otočení. Dnes ráno se vrací pod 69 000 USD, čímž umazává většinu zisků na altcoinech a zůstává v neutrální stranové konsolidaci. Pokud dnešní zveřejnění americké inflace přinese negativní vývoj (růst inflace), je dost možný propad akciových trhů a všech rizikových aktiv včetně kryptoměn. Risk-off mód.

Jamie Dimon předpokládá růst úrokových sazeb na 8 %

Dnes nás čeká už zmíněné zveřejnění americké inflace. Předpoklad je pro lehký růst celkové inflace ze 3,2 na 3,4 procenta. Jádrová inflace by měla lehce klesat ze 3,8 na 3,7 procenta. Avšak tempo růstu některých komodit jako ropa, káva, nebo měď a drahé kovy naznačuje, že to může být klidně vyšší růst inflace než očekávaný.

Na třídenním grafu Invesco DB Commodity indexu můžeme od začátku roku vidět růst o 8,57 procenta. Včera ráno před lehkým poklesem ropy to bylo 10 procent. Jednotlivé položky indexu rostou i daleko více. Měď si letos připisuje růst 14 procent, Ropa 21 procent, Kafe přibližně 16 procent. Asi nemusím zmínit kakaové boby, na kterých teď spekuluje značná část trhu (od začátku roku růst o 138 procent). Pokud se graf výše dostane nad žlutou rezistenční linii, s velkou pravděpodobností se roztočí další inflační spirála (další růstová vlna).

CEO největší americké banky Jamie Dimon varuje před nerozvážnými kroky americké centrální banky a kongresu. Upozorňuje, že nás může čekat růst úrokových sazeb až na 8 procent nebo více v případě dalšího růstu inflace. Během posledních měsíců dal Jamie Dimon opakované varování ohledně přehřátého akciového trh. Sám byl jedním z největších insiderů, kteří poslední dobou prodávali akcie. To před čím varuje i sám dělá. Retailový investoři zdá se tyto dobře cílené rady ignorují.

Ve čtvrtek nás čeká ještě zveřejnění amerických producentských cenových indexů PPI a žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Na pracovním sektoru můžeme pozorovat rotaci dlouhodobých úvazků k částečným nebo polovičním. Hned poté můžeme očekávat několik projevů zástupců americké centrální banky a zápisky z posledního zasedání Fedu (FOMC Minutes).

Akciové trhy nevěří v další růst inflace

Už to vypadá, že velká část akciových investorů nevěří, nebo nezohledňuje možnost dalšího růstu inflace a tím pádem ponechání sazeb na vyšších úrovních. Nadále spekulují na růst akciových indexů. Přitom právě akcie si to můžou odskákat nejvíce pokud se další inflační kolo roztočí. Podle aktuálních očekávání se pravděpodobnost pro snížení sazeb v červnu propadla pod 50 procent. Tím pádem analytici očekávají letos už jenom 2 snížení.

Na grafu pro akciový index S&P 500 můžeme vidět pokračování formování divergencí indikátorů RSI a MACD. Poté co index vypadl z růstového klínu se objevují pokusy o proražení dolů. Zatím není prodejní tlak dostatečně velký. Včera byl index na 2165 bodech, které byli vykoupené.

Dnešní zveřejnění inflace je před otevřením trhu, takže můžeme otevřít značným poklesem v případě negativních zprav. Od amerických technologických indexů se držím hodně daleko a vyčkávám. Pro index S&P 500 očekávám postupný návrat na supportní hladinu 4800 bodů nebo níže. Daleko lepší příležitosti nadále vidím na jiných trzích.

Bitcoin po zamítnutí růstu klesl zpátky k 69 000 USD

Bitcoin nám včera našel další zamítnutí růstu těsně pod 73 000 USD. Prodejní tlak ho tlačí zpátky pod 69 000 USD. Tím pádem se nám formuje divergence indikátoru RSI na jedno až třídenním grafu. To není zrovna pozitivní signál těsně před zveřejněním inflace s ohledem, že kryptoměny jsou velmi riskantní aktivum.

Jako takové bude zřejmě nejvíce trpět a reflektovat potenciální propad akciového trhu. Investoři a spekulanti by si měli dávat zvýšený pozor. Bitcoin by se nám nesmí propadnout pod supportní hladinu 65 000 USD. V takovém případě ho bude čekat výrazné větší korekce navzdory spekulacím na halving už tento měsíc.

Musíme si počkat na dnešní vývoj inflace. Osobně se však přikláním k variantě možná i výraznějšího růstu inflace než se očekává. To dá impuls pro růst dolarovému indexu a stáhne většinu dalších riskantních aktiv dolů (včetně akcií, krypta a možná i krátkodobě akcií těžařů zlata a stříbra). Naopak bezpečná aktiva by měli růst (Dolar a výnosy dluhopisů, zlato a stříbro).

Zlato na novém maximu, přijde korekce?

Zlato se nám nadále drží vysoko poblíž nového historického maxima 2364 USD za unci. Společně se stříbrem a mědí jsou další položkou, která zvýrazní růst inflace. Růstem ceny hlavně měď a stříbro zvýší náklady pro jejich aplikace mimo investiční sektor. Pokud by došlo k výraznějšímu růstu ceny, může to být motivace producentům nahradit tyto materiály v rámci možností za podobné levnější prvky.

Jenže některé vlastnosti zastupitelné nejsou. To si uvědomují i centrální banky a proto už téměř rok akumulují rekordní množství zlata. Čínská centrální banka akumuluje výrazněji už od roku 2020. Konečně to zaregistrovali investiční média a část běžných investorů začíná nakupovat do trendu. Je nutno zmínit, že nakupuji převážně ETF fondy.

Tam není nutné znát fundamenty jednotlivých společností, ale nakoupíte balík 30-40 firem. Ze kterých je 5-6 velmi dobrých, možná polovina akceptovatelná a tu druhou polovinu nechcete ani zadarmo. V průměru však můžou přinést velmi hezké zhodnocení. Velmi podobné jako v krypto sektoru, je tady velká část “odpadu” nebo zombie firem, které se vezou s trendem. Buďte velmi opatrní co si nakoupíte a hodně čtěte. Už samotná prezentace společnosti napoví jestli nějaké rezervy zlata mají a těží, zatím hledají nebo jenom doufají a utrácí cash.

Samotné zlato však začíná být lehce překoupené. Nastává otázka jestli tyto menší signály na 8 až 12hodinovém grafu brát do úvahy? Formují se tam menší divergence indikátoru RSI. Na 1 až 3denním grafu to zatím není. Takže pokud přijde nějaká mini-korekce, bude to zřejmě v nízkých jednotkách procent.

Doteď zlato silně respektovalo rezistence a kanály. Takže nejhorší možný pokles předpokládám do zóny 2180 – 2150 USD za unci. Z asijských burz máme data reflektující silný zájem nakupovat. Zlato se tam prodává s 2procentním a Stříbro až s 11procentním prémiem. Tím pádem by mohlo zlato velmi brzy dosáhnout na ceny kolem 2400 USD a stříbro na 30 USD za unci.

Můj přístup je, že akcie těžařů držím a prolévám zisk z těch, které vyskočí nejvíce do nejlepších společností. Najde se pár, která chci držet dlouhodobě v rozsahu 2-4 let. Domnívám se, že růstový trend ceny zlata může klidně vydržet i 4-5 let. Když ve velkém nakupují centrální banky za natištěný penízky ze vzduchu, asi svoji a cizím měnám moc nevěří. Smart money a insideři ze sektoru už mají taky nakoupeno nebo dále nakupují. Teď se čeká až se zapojí do trendu instituce a následně širší veřejnost.

Praktický tip
Pokud plánujete zkoumat konkrétní společnosti těžařů zlata, můžete se podle jejich Tickeru podívat na nákupy a prodeje insiderů na tomto webu.
Nejlépe funguje ticker z Kanadské nebo Australské burzy, kde je zalistována většina těžařů.

Nákupy ve větších sumách jsou většinou velmi dobrým signálem, že management svým projektům hodně věří, avšak nelze to brát jako 100 procentní pravidlo. Důležitá je i cena na které nakupují. Pokud akcie udělala za tu dobu dvojnásobek, klidně už můžou začít vybírat část zisku. Toto je velmi dobré sledovat v jakémkoliv sektoru.

Poznámka na závěr: Jakékoliv společnosti zmíněné v přehledech jsou použité jako příklad a neslouží jako investiční doporučení. Udělejte si vlastní průzkum do čeho investovat.

Prozkoumejte ETF pro těžaře zlata na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img