Střípky z první výsledkové sezóny roku: Americké banky ve výborné situaci, akcie Tesla nesplnily očekávání

5
(4)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Zdá se, že je to jen pár týdnů, ale ve skutečnosti uběhlo další čtvrtletí. V USA a v Evropě se znovu rozjela výsledková sezona za první kvartál 2024. Otázka zůstává stejná: kdy se konečně projeví vysoké sazby v reálné ekonomice?

Výsledková sezona naštěstí konečně odstartovala výprodeje na akciových trzích, a to především díky akciím Netflix. Svoji trošku do mlýna přidal i izraelsko-íránský konflikt. Možná je překvapivé, když investor vítá korekci a zastavení růstu na akciovém trhu.

Důvod je prostý, muselo k tomu prostě dojít. Vysoké úrokové sazby nyní nabízejí pohodlné a jistější zúročení než rizikové technologické akcie. A přesto prakticky po celé první čtvrtletí rostly akcie jako splašené. Je lepší, když přijde korekce nyní, než kdyby indexy rostly ještě několik týdnů. Čím víc vystoupáme nahoru, o to tvrdší je pád.

Ani propad trhů není pro dlouhodobého investora důvod k panice. Je spíše příležitostí vybrat si zisky tam, kde ho jeho investice příjemně překvapily, a vyhlížet nové přírůstky do portfolia za slevové ceny.

Racionalitu na trzích moc nehledejte

Než se podíváme na konkrétní výsledky firem, zastavme se u nelogického chování trhů. Bylo to vidět právě v jejich rozdílných reakcích na výsledky Netflixu a Tesly.

Akcie Netflix se po zveřejnění výsledků propadla, přestože hospodaření firmy značně překonalo všechny ukazatele. Akcie Tesla nesplnila ani očekávání analytiků, propad tržeb a zisku byl obrovský a Tesla přestala být jasně růstovou akcií. Jakmile se však ke slovu dostal Elon Musk, bylo všechno jinak. Mávnutím ruky shodil všechny problémy ze stolu a oznámil, že firma se na konci roku vrátí k růstu. Pak dal ještě několik dalších slibů. To investorům stačilo.

Jedním z možných vysvětlení je právě pohled do budoucnosti. Netflix naznačil obavy, zatímco vedení Tesly zůstává i přes problémy optimistické. Obavy Netflixu přitom mají racionální důvod, pokud bude kúra restriktivní měnové politiky ještě mít své následky. Osobně o tom přesvědčený nejsem. Lidé si radši odpustí jeden oběd u McDonald’s, než aby zrušili předplatné u Netflixu, které jim poskytuje zábavu po celé měsíce.

K Tesle se investoři naopak postavili lehkovážně. Problémy se samy od sebe vyřeší, protože je Musk geniální manažer a Tesla zůstává jeho hlavní pracovní aktivitou. Růst Tesly má zachránit robotaxi. Společnost chce tuto službu spustit již během letních prázdnin. Má to však jeden háček.

Americký státní úřad, který jí musí udělit licenci, dodnes žádný návrh ze strany Tesly neobdržel. Vzhledem k tomu, že jde o převratnou novinku v celém byznysu taxislužeb, a při obecné pomalosti byrokracie je prakticky vyloučené, aby Musk toto povolení v dohledné době získal. Ale jeho fanouškům na tom nezáleží.

Nyní se však podrobně podíváme na hospodaření konkrétních firem, o kterých jsme v Lupě zatím nemluvili. Nemůžeme začít nikde jinde než u bankovního sektoru.

Banky: Proč akcie přes velmi solidní růst tržeb a zisků stagnují?

V USA otevírají výsledkovou sezonu tradičně banky. Je to logické, protože jsou srdcem současného kapitalistického systému. Pokud fungují, je to dobré znamení. Americké banky se nacházejí ve výborné situaci. Úrokové sazby jsou pořád vysoko a tamní ekonomika a pracovní trh se drží stále v dobré kondici. To je pro banky nejlepší konstelace.

Mají zdroj příjmů, který se označuje net interest income. V současnosti je velmi příznivý, protože velké americké banky rekordně zdražují půjčky a svým klientům nabízejí jen velmi malé možnosti k uložení peněz. Úroky na vkladech zvedají velmi neochotně a pomalu, protože si uvědomují, že přicházejí o velké zisky. Navíc v USA je daleko populárnější investovat do akcií, než odkládat peníze na spořicí účet. Zejména pokud má daný jedinec nadprůměrné příjmy.

Info: Co je to net interest income?
Pojem net interest income, neboli čistý úrokový výnos, znamená rozdíl mezi úroky, které banka vydělá z úvěrů a jiných investičních aktiv, a úroky, jež platí na vkladech a dalších závazcích. Je tedy klíčovým ukazatelem toho, jak efektivně banka využívá svá aktiva k získávání příjmů. Pro každou banku tvoří čisté úrokové výnosy důležitou část zisku. Jen pro představu, JP Morgan dosáhla v prvním letošním čtvrtletí na čistých úrokových výnosech 20,7 miliardy dolarů. Tuzemská MONETA Money Bank za stejnou dobu získala 2,075 miliardy korun.

Největší banka USA dopadla výborně

Americkou banku JP Morgan není nutné představovat: je v zemi největší a její CEO Jamie Dimon mluví velmi rád v médiích. Jeho výstupy často budí rozruch, Dimon patří spíše k pesimistům, co se budoucnosti týče.

JP Morgan vykázala zisk na akcii ve výši 4,44 dolarů oproti očekávaným 4,11. Tržby dosáhly 42,55 miliardy oproti předpokládaným 41,85 miliardy dolarů. V obou nejsledovanějších ukazatelích tak akcie JP Morgan překonala očekávání analytiků. Za dobrými výsledky se skrýval velký zisk právě z čistých úrokových výnosů. Banka se tak dokáže velmi dobře orientovat v prostředí úrokových sazeb. Do konce roku by měla tato položka přinést 90 miliard dolarů. Toto číslo považuji za velmi dobré, i když mnohé analytiky zklamalo.

Je potřeba si ho dát do souvislosti s jiným údajem, jímž jsou úvěrové ztráty. Vysoké úrokové sazby by měly zhoršovat situaci dlužníků a banky by pak měly vykazovat úvěrové ztráty. Riziko další krize přijde ve chvíli, kdy banky obrovské úvěrové ztráty odepíšou. Tento scénář se však nenaplňuje. Ztráty na úvěrech za první čtvrtletí byly pouze 1,88 miliardy dolarů oproti očekávaným 2,7 miliardy.

Banka JP Morgan si dokonce dovolila snížit o 17 % objem rezerv, které silně navýšila minulý rok. Její vedení tedy žádný růst platební neschopnosti Američanu nepředpokládá. Když to porovnáme s čistým úrokovým výnosem, vychází JP Morgan zatím z aktuální situace velice dobře.

Banka JP Morgan však nezapomenula podotknout, že i přes silné hospodářské výsledky přetrvává obava ze ztrát na realitním trhu v oblasti komerčních nemovitostí, a to zejména kancelářských prostor. Stejně tak stále panují obavy ze selhání u kreditních karet, které v USA nabízejí nekřesťanský úrok ve výši přes 22 %.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Výsledková sezóna: Wells Fargo, Citigroup a Goldman Sachs

Další hospodaření bank si představíme velmi rychle. Wells Fargo měla zisk na akcii 1,2 dolaru oproti očekávaným 1,07 dolarů. Tržby byly ve výši 20,86 miliardy dolarů oproti očekávaným 20,18 miliardy. Pro Wells Fargo to tudíž bylo velmi dobré čtvrtletí. Zde mě zaujala zpráva, že hospodaření banky by mohlo být ještě lepší, kdyby se její klienti nezačali ve větší míře zajímat o své uložené peníze. Začali si totiž uvědomovat, že existují produkty, kde kapitál vynáší ještě lépe.

I další americká banka Citigroup překonala odhady. Zisk na akcii byl 1,86 dolaru oproti očekávaným 1,23 dolaru. Stejně tak tržby byly nad očekávání dobré. Dosáhly 21,10 miliardy dolarů oproti očekávaným 20,4 miliardy. Jedinou vadou na kráse bylo meziroční srovnání zisku, který poklesl o 27 %. Důvodem byly právě zvýšené odpisy na špatné úvěry. Takže všechny banky jsou na tom stejně dobře jako JP Morgan. Stejně tak jí klesly o 10 % příjmy z obchodování na finančních trzích. Jestli se vám letos na trzích nedaří, vězte, že v tom nejste sami. Ani pro experty z Citigroup není letošní rok dobrý.

Poslední akcií z bankovního sektoru, kterou si představíme, je Goldman Sachs. Tato banka se od předchozích liší hlavně v tom, že je převážně investiční. Goldmani zaznamenali silný růst zisku o 28 % na 4,13 miliardy dolarů, což představuje zisk na jednu akcii ve výši 11,58 dolaru. Tento výsledek značně překonal odhady, které počítaly pouze s 8,56 dolary.

Stejně tak je výrazně překonaly i tržby. Dosáhly 14,21 miliardy dolarů oproti očekávaným 12,92 miliardy. Na dobrém výsledku měly lví podíl poplatky z investic, které vyrostly o 32 %. Důvodem je především velký zájem o vstup na burzu ze strany firem. Právě počet nových IPO Goldmanům značně pomohl. Vzrůstající zájem o IPO můžeme brát jako známku oživení ekonomického života v USA. Goldman Sachs byla prohlášena za vítěze výsledkové sezony mezi americkými bankami. Proto také jako jedna z mála po zveřejněných výsledcích výrazně rostla.

Proč akcie bankovního sektoru nerostly, když výsledková sezóna dopadla dobře?

To je velmi dobrá otázka. Většina bank celkem výrazně překonala odhady analytiků, což by za normálního stavu mělo vést spíše k růstu. Výsledková sezóna tedy dopadla dobře. Ve skutečnosti poté většina bank ztrácela. Stejně tak měly relativně stabilní výhledy do konce roku. Oproti jiným sektorům tak mají jistou vizi. Jenomže na čem tato vize závisí?

Jak jsme ukázali, u bank je situace celkem jasná. Hlavním faktorem je právě měnová politika centrální banky. V USA je nyní jasné, že letošek nebude rokem velkého uvolňování. Jestli se sazby sníží, bude to jednou, maximálně dvakrát. Roste i skupina, která očekává, že Fed by mohl sazby do konce roku naopak zvednout. Když si různé scénáře promyslíme, zjistíme, proč akcie bank s výjimkou Goldmanů klesaly.

Zůstanou-li sazby stejné a americká ekonomika bude zvolna zpomalovat, mají banky nejlepší čtvrtletí za sebou. Čistý úrokový výnos zůstane přibližně stejný, ale náklady na úvěrové ztráty pomaličku porostou. Cena akcií bank nemá kam růst.

Může se také stát, že sazby zůstanou stejné, ale ekonomická situace se citelně zhorší. Trh bude řešit nemovitostní krizi nebo nesplacení úvěrů z amerických kreditních karet a cena akcií bank bude pod tlakem. Náklady na špatné úvěry raketově porostou. Z tohoto hlediska se vůbec nevyplatí akcie bank za dnešní ceny kupovat.

Poslední třetí scénář je pro banky naopak pozitivní: zvýšení sazeb. Mechanicky by se bankám zvedl čistý úrokový výnos, což by se pozitivně odrazilo na výsledcích hospodaření. Tento krok samozřejmě zvyšuje riziko, že se akciový nebo dluhopisový trh propadne. Kdyby k tomu však nedošlo, mohly by akcie amerických bank růst.

Pro dlouhodobého investora jsou nyní americké banky drahé. V horizontu tří let by k nějaké krizi dojít mělo. Následkem bude znovu uvolněná měnová politika, která bankám ztíží podnikání. Tedy pokud vůbec další bankovní krizi přežijí.

Prozkoumejte akcie amerických bank na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img