Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a kryptoměny a další investiční aktiva. Včera byla oznámená americká producentská inflace, která roste rychleji než se očekávalo. Dnes nás čeká zveřejnění celková americké inflace pro zákazníky. Bitcoin je nadále slabý lehce nad supportem 61 000 USD. Zlato a stříbro posilují, největším komoditním překvapením je poslední týden prudce rostoucí cena mědi.
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin
Bitcoin se nám nadále drží lehce nad supportní zónou 61 000 USD. Tuto hladinu musí udržet pro další růst. Altcoiny jsou poslední dny velmi slabé a mnoho jich prudce klesá. Dochází kryptoměnovým investorům a spekulantům trpělivost?
Producentská inflace zrychluje nad očekávání
Včera byla zveřejněná americká producentská inflace PPI, která roste o 0,5 procenta (očekávalo se jenom 0,2 procenta). Inflační tlaky jsou nadále silné. Dnes nás čeká zveřejnění cenové inflace pro zákazníky (index CPI) a jádrová inflace. Očekávejte zvýšenou volatilitu na trzích.
Podle včerejšího projevu si je Jerome Powell jistý postupným poklesem inflace na aktuálních úrokových sazbách. Avšak pokud přijde alespoň malé překonání očekávaní další měsíc v řade, může to značně narušit důvěru trhu vůči americké centrální bance. V takovém případě se může lehce stát, že do konce roku neuvidíme žádné snížení úrokových sazeb nebo dokonce dojde k jednomu zvýšení. To by byl úplný zvrat od původně šesti až sedmi předpokládaných zvýšení na začátku roku.
Akciový investoři se toho nebojí a nadále spekulují na růst
Dolarový index nadále slábne, díky čemuž se nabízí příležitost pro růst akciových indexů a dalších aktiv. Dnes po zveřejnění inflace očekávám vymetení pozic na obě strany a pak se vybere nový trend, kam půjdeme nejbližší měsíc. Buďte opatrní. Nacházíme se velmi blízko supportní hladině.
Akciový index S&P 500 se nám znovu dostává ke svému maximu kolem 5 250 bodů a zároveň silně překoupenému pásmu. Kladu si otázku co může vést investory k iracionálnímu chování nákupu poblíž historického maxima?
Je to snad neznalost historie, jiných investičních aktiv na atraktivnějším ocenění nebo prostě spekulativní bublina pasivního investování?
Z toho důvodu zahrnuji akciový index S&P 500 už spíše jenom ze zvídavostí, jestli se objeví nějaké odpovědi na tuto otázku. Jedno až třídenní graf indikuje silné divergence indikátoru RSI a MACD. Tím pádem bych se od toho držel velmi velmi daleko. Příležitost teď leží v jednotlivých společnostech.
Mnoho společností z americké výsledkové sezóny (v rámci indexu S&P 500) jako Home Depot, Wallmart a další indikují slábnoucího spotřebitele. Je otázkou času než se to projeví na ziscích indexu. Beru to jako výstrahu a držím se od indexů daleko. To už je podle mě vážně lepší spekulovat na Bitcoinu, kde je 50% šance na dokončení reakumulační struktury.
Nepleťte si prosím spekulaci a investici, bohužel většina lidí spekuluje na kryptoměnách i na akciích. Nemají téměř žádnou strategii jako je fundamentální analýza, technická analýza a podobně. Nakupují, co je v daný moment miláčkem trhu. Proto teď máme spekulativní bublinu pasivního investování a proto jsou velké indexy příliš nafouknuté.
Bitcoin lehce nad klíčovým supportem 61 000 USD
Bitcoin předvádí poslední týdny velmi zmatené pohyby a domnívám se, že mnoho investorů a traderů to přestává bavit. Musí najít jednoznačnější trend a to alespoň střednědobě pro nejbližší týdny. Investoři se musí rozhodnout, jestli kopíruje spíše akciové trhy nebo bezpečná aktiva.
Indikátory RSI a MACD jsou neutrální. Na šestihodinovém grafu se nacházíme pod klouzavým průměrem EMA 200 6H (oranžová). Do momentu kdy držíme spodní supportní hladinu nad 60 000-61 000 USD, je to pro Bitcoin pozitivní. Nabízí se možná spekulace na růst s úzkým stoplossem pod 58 800 USD. Potenciální cíl je dvojitý vrchol kolem 74 000 USD.
Pokud prorazíme pod 58 800 USD, bude to “velký špatný” znamení, že směrujeme níže ke hladině kolem 52 000 USD. Aktuální váhání moc neprospívá sentimentu mnohých investorů a je to vidět na prodejích altcoinů. Postupně se snižuje expozice vůči nejrizikovějším (nejhorším) altcoinům.
Z mého pohledu bych rád viděl ještě jeden značný pokles do zóny 52 000 – 49 000 před odrazem na vyšší hodnoty.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Drahé kovy může zastínit měď, zlato a stříbro rostou
Zlato a stříbro pokračují ve svém růstovém trendu. Překvapivě se do popředí zájmu investorů dostává základní kov pro světovou ekonomiku a tím je měď. Měď letos roste přes 32 procent a vrací se poblíž historického maxima kolem 5 dolarů za unci.
V nejbližších letech se očekává silný nedostatek mědi s ohledem na podinvestovanost sektoru a nedostatek nalezených zásob, které by nahradily dožívající velké doly. Mnoho investorů spekuluje na zotavení světové ekonomiky bez recese i tímto způsobem.
Pokud však k recesi a ochlazení poptávky dojde, může se tato investiční teze o pár let opozdit. Pokud dojde k poklesu poptávky, bude to jenom lehce odložený problém a příležitost. Zároveň získáme víc času pro analýzu nejlepších příležitostí pro tento sektor a slevy na akciích daných společností.
Komoditní sektor je silně podinvestovaný jako celek. Měď, vzácné minerály (rare earths) a další jako stříbro a zlato jsou nutné k přechodu k všude omílanému přechodu na obnovitelnější zdroje a “zelenou” ekonomiku v daleko vyšší míře než mnozí tuší.
Zlato se nám znovu zvedá a vrací se nad 2 360 USD za unci. Tímto tempem je to otázka 4-6 týdnů než se dostaneme do zóny kolem 2 500 USD za unci. Tyto cenové hladiny byly ještě koncem minulého roku vlhký sen nejednoho “gold buga”. Teď se stávají realitou a mnoho investorů to (zatím) přehlíží. Procentuálně je to téměř 20 procentní zhodnocení na samotném zlatu od prosince 2023. Za poslední rok mnohem více.
Na Šanghajské burze se teď zlato nadále prodává s prémiem přes 1 procento. S ohledem na požadovanou fyzickou dodávku do Číny, a dalších asijských zemí, se pomalu stává dominantní burzou, která určuje cenu a dokáže nám nastínit trend. Vzhledem na to, že centrální banka a retail nadále nakupuje i na těchto cenách, je zájem skutečně enormní a absorbuje prodeje z Evropy a Ameriky.
Stříbro se vrací zpátky nad 28,6 USD za unci, čímž se mnoho producentů dostává na krásné čisté marže. Sleduji několik producentů s depozity převážně ve stříbru s pozastavenou výrobou. Ti se snaží dostat zpátky k produkci na aktuálně zajímavých cenách a vysoké poptávce po fyzickém stříbru. Proto očekávám postupné dokončování další impulsní vlny nahoru kolem hladiny 29-30 USD za unci před další lehkou konsolidaci.
Závěrem: Dnešní zveřejnění inflace je klíčové
Dnešní výsledky americké inflace budou klíčové. Dokážete si představit, jak se může změnit trh, když americká inflace bude růst znovu více než se očekává a západní investoři přestanou prodávat své zásoby zlata a stříbra? Můžou se dokonce sami stát znovu nákupci? To by mohlo odpálit velmi slušný běh na burzy a obchodníky, kde se ještě dá sehnat fyzická dodávka drahých kovů. Zlato kolem 2 500 USD najednou už nezní tak daleko.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB