27.4.2024 Přehled trhu: Inflace roste a Fed má problém. Spustí stagflace výprodej akciových trhů? A co bitcoin?

4.4
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Americký vývoj HDP roste výrazné méně než je očekávání analytiků. V kombinaci s rostoucí inflaci a výdaji spotřebitelů to indikuje stagflační scénář pro americkou ekonomiku. Fed je v pasti a nemůže zvedat úrokové sazby. Akciové indexy rostou po pár dobrých výsledcích společností. Těžaři zlata reportují výborné výsledky a růst zisků.

Nejvolatilnější kryptoměny za 24 hodin

Bitcoin se po včerejším poklesu ke 62 800 USD lehce vrací nad 64 000 USD. Altcoiny na to reagují pozitivně růstem. Bude však Bitcoin pokračovat v poklesu na výrazné nižší hodnoty nebo ho podrží předchozí supportní hladiny?

Rostoucí inflace a bobtnající problém Fedu

Ze spojených států získáváme nová data pro vývoj HDP. První kvartál 2024 se propadá pod 1,6 procenta z předchozích 3,4 procenta pro Q4 2024 (očekávalo se 2,9 procenta).

Na druhé straně máme mezi kvartální vývoj amerického jádrového PCE indexu (Price consumption expenditure, tedy růst nákladů osobní spotřeby). Ten roste z 2 procent na 3,7 procenta (překonán odhad pro 3,4 procenta). Tento vývoj naznačuje značné oslabení americké ekonomiky v kombinaci se značným růstem americké inflace. Tím pádem se zvyšuje pravděpodobnost pro stagflaci.

Fed se dostává do zapeklité situace. Pro podporu ekonomiky by potřeboval snížit úrokové sazby, které však umožní výrazně vyšší růst inflace.

Pokud zvýší sazby pro potlačení inflace, americká ekonomika zkolabuje. Takto si nepředstavuji “soft landing”. Fed je v pasti. Může akorát tak sedět na stávajících sazbách a smutně koukat. Dnes nás čeká zveřejnění producentských cenových indexů. Na meziměsíční bázi i roční bázi se předpokládá růst. Všude kam se podíváme máme náznaky pro další růst inflace.

V tento moment musíme monitorovat vývoj amerického pracovního trhu. Na měsíčních datech se počet žádosti o podporu v nezaměstnanosti zatím výrazně nezvyšuje. Avšak odhadovaný počet nových pracovních míst značně pokulhává za skutečnými daty. Navíc pro uklidnění veřejnosti jsou všechny predikovaná data 2krát revidované dolů. Tím pádem jsou všichni klidní a žijí v pohádce o silném pracovním trhu.

Když se podíváme na počet vznikajících pracovních míst kvartálně (vlevo), vidíme pokles hrubého počtu nových pracovních míst klesat pod hrubý počet zanikajících míst. Do toho si přidejte fakt, že za poslední 2 roky americká vláda vytvořila nejvíce nových pracovních míst. Navíc se nerozlišuje počet pracovních míst na plný a částečný úvazek. Tím pádem americká vláda uměle maskuje rostoucí nezaměstnanost a vytváří iluzi silného pracovního trhu.

Růst výnosů vládních dluhopisů a akciové trhy

Všechny americké vládní dluhopisy reagují na zprávu o poklesu HDP růstem výnosů. Desetileté americké vládní dluhopisy včera vystoupali až po 4,74 procenta. Tím pádem proráží rezistenci a otevírá se jim cesta pro návrat až k zóně 4,83-5 procent. Dokážete si představit tu paniku na trhu, pokud Fed prohlásí neschopnost snižovat sazby do konce roku nebo dokonce nutnost zvýšit sazby v případě růstu inflace?

Pro lepší představu se stačí podívat na vývoj ceny komodit. Pšenice zformovala dvojité dno a meziměsíčně roste o 12 procent. Měď roste nad 4,59 USD/lb a blíží se k historickému maximu. Další “base” kovy jako nikl, zinek, skupina PGM, a další formují dno navzdory silnému výprodeji skladů Ruskem.

To prodává všechno co může pro financování války s Ukrajinou. Největším nákupcem mědi, vzácných kovů “rare earths” a drahých kovů je Čína a Indie. Velké asijské státy akumulují materiály nutné pro chod ekonomiky a drahé kovy.

Západní svět akumuluje dluh a snaží se vydávat co nejvíce státních dluhopisů. Ty už asijské centrální banky nechtějí a prodávají. Nakupujícím amerického dluhu jsou ještě stále finanční instituce a spekulativní retail. Kdo myslíte, že má správnou alokaci portfolia v případě, že nás čeká stagflační scénář?

Z historické zkušenosti je vhodné pro stagflaci držet cash a drahé kovy. Tím pádem je na místě prodávat akcie technologických firem a dluhopisy. Co že to poslední měsíce dělají “super-investoři” jako Stanley Druckenmiller, Buffet, Howard Marks a podobní? Nakupují akcie težařů ropy, zlata, uhlí a podobně. Ještě jednou si kladu otázku, jak si myslíte, že má vypadat správně rozložené portfolio pro nejbližší 1-2 roky?

Včera se akciový index S&P 500 lehce zvedal a nadále zápasí o hladinu 5 000 bodů. Na denním grafu máme zatím vše naznačující dalšímu poklesu. Částečná záchrana přichází díky výsledkům některých společností reportujících výsledky. Paradoxem je, že Tesla neschopná překonat očekávání roste o 12 procent za den. Zatímco META po překonání všeho klesá přes -10 procent za den.

V noci po zavření trhu reportovali výsledky Alphabet, který roste snad o 11,4 procenta. Z velkého objemu cashe na balance sheetu vydělává značné úroky. Avšak bude je vyplácet akcionářům ve formě dividendy a formou buybacků (zpětný odkup akcií). O kolik lepší to ještě může být? Touto zprávou očekávám zformování nového vrcholu a otočku dolů.

Paradoxem pro udržení hladin na akciovém indexu S&P 500 jsou i velmi pozitivní výsledky jediného zalistovaného těžaře v indexu, společnosti Newmont. Akcie společnosti si včera připsali přes 13 procent růstu. Výrazně překonává očekávaní pro obrat a zisk (EPS 55 centů vs. očekávaných 35,6 centů na akcii, tzn. +54 procent růstu zisku na akcii).

Další pozitivní výsledky po zavření trhu oznámil další těžař zlata, společnost Agnico Eagle. Meziroční růst zisků přes 41 procent. Akciové indexy pro těžaře zlata si za den připisují přes 4 procenta a táhnou nahoru celý sektor. Navzdory lehkému poklesu ceny zlata jsou vyhlídky pro těžaře velmi pozitivní. Zároveň je tento sektor extrémně levný vůči jiným akciím.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Bitcoin se pokouší udržet hladinu 64 000 USD

Bitcoin se nám propadá a proráží formaci rostoucího klínu respektivemedvědí vlajky” (bílé linie). Včera se dostal znovu pod 63 000 USD avšak došlo k lehkému vytažení.

Divergence na intra denním grafu nadále naznačují spíše poklesovou variantu. Je vhodné sledovat supportní hladinu kolem 61 000-60 000 USD. Její proražení je „velký špatný“. Hrozí tím silná korelace Bitcoinu s akciovými indexy k poklesu. Jako první support se pak nabízí až hladina kolem 52 000-49 000 USD.

Positivní růstová varianta se nabízí jenom v případě překonání rezistence kolem 69 000-71 000 USD. K tomu, by se musel značně zlepšit sentiment na akciových trzích. Po halvingu bitcoinových odměn už spekulantům dochází nové argumenty proč by Bitcoin mohl jít ještě výrazněji nahoru.

Teď předpokládám, že značná část z nich prodává ve zklamání. Mnoho z nich čekalo rychle zbohatnutí a Bitcoin nad 100 000 USD. V trhu tím pádem zůstávají trpěliví ƒƒ„hodleři“. Ti můžou být odměnění v delším časovém horizontu, avšak někdo jim musí nasypat do sítě další peníze.

Najednou dává smysl proč Michael Saylor prodává co může. Aktuální sentiment na kryptoměnovém trhu odměňuje spíše intradenní obchodníky. Každý má však jinou toleranci rizika a pohled na jednotlivé trhy.

Využijte aktuálních slev a zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img