Nezaměstnanost v USA nastartovala růst ceny bitcoinu – udrží se i po víkendu?

4.5
(18)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden bylo opět se na co dívat. Boj o uzávěrku měsíce, start prodeje spotových ETF v Hongkongu, zasedání Fed nebo data o nezaměstnanosti ze Spojených států. To všechno byly události, které nám ovlivnily kurz ceny bitcoinu a na grafech se to projevilo. Projdeme si dnes různé časové pohledy a pokusíme se odhadnout další vývoj.

Začneme tradičně s hodinovým grafem, který shrne tento týden. Vidíme, že pondělí bylo relativně klidné. Graf byl stabilní a objemy minimální. Cena se pouze vracela pro potvrzení páteční uzavírací ceny z Chicagské burzy s futures (CME). V noci na úterý našeho času se otevřela burza v Hongkongu a začal prodej spotových fondů na bitcoin a ethereum. A i když byl start výrazně lepší než ten ve Spojených státech, tak kurz začal klesat. Do toho se během dne přidaly informace ohledně inflace a vývoje HDP států eurozóny. Kurz postupně klesal až se dostal skoro na 56 500 USD.

Vidíme, že objemy již rostly, což mohlo být způsobeno i rekordním denním poklesem spotových ETF na bitcoin v USA. Ve středu vrátily na burzy skoro 10 000 mincí. Středeční večerní proslov Jerome Powella (po skončení zasedání Fedu) nám spustil i trošku volatility. A ta se pak přetvořila do pozvolného růstu. Ekonomický výhled Spojených států není tak růžový, jak se doufalo. Dobře pro bitcoin. Trend se otočil a kurz ve čtvrtek pomalu stoupal.

Míra nezaměstnanosti v USA roste

Až do pátečního odpoledne stoupal relativně pomalu. Pak přišly další informace o stavu ekonomiky Spojených států. Nezaměstnanost roste více než se předpokládalo, sektor služeb prudce klesá a počty pracovních míst nedosahují předpokládaných hodnot. Podtrženo sečteno to nevypadá zrovna optimisticky. A tak dolar, který již od Powellova proslovu klesal, dostal další políček. Negativní korelace s bitcoinem stále platí a pro nás to znamenalo impulz ke skokovému růstu. CME v pátek uzavřela na 62 590 USD. Během víkendu se držíme mírně nad touto cenou, ale lze předpokládat že se na ní nejdéle v pondělí opět vrátíme.

Bitcoin prolomil dlouhodobý klesající trend

Na čtyřhodinovém grafu jsem zobrazil dva uplynulé měsíce. Při aplikaci Fibonacciho retracementu vidíme, že i propad tohoto týdne do něj krásně zapadá. V pátek v noci přišlo navíc prolomení dlouhodobé klesající trendové linie. Skoro celý duben jí bitcoin respektoval a logicky by mělo ještě přijít potvrzení v podobě otestování shora. Z rezistence by se měl stát support. Lze tedy očekávat ještě otestování 62 500 USD. To by bylo i v souladu s návratem na páteční uzavírací cenu CME a vyplnění víkendového gapu. Pohledem této logiky by pak mohl následovat odraz a růst. Rezistence nad námi se pohybuje kolem 64 900 USD a 66 350 USD.

Býčí pattern na denním grafu stále platí

I když to tento týden vypadalo všelijak, tak se nám býčí pattern vlajky stále tvoří. Kurz otestoval spodní linii a odrazil se k dalšímu růstu. Při prolomení směrem vzhůru lze stále mířit na 92 000 USD. Rezistenci nad námi vidíme kolem 66 000 USD, kde máme 50denní klouzavý průměr. Supporty pod námi vidíme na 100denním (60 450 USD) a 200denním (50 000 USD) klouzavém průměru. Pattern se tvoří již relativně dlouho. Horní linie vlajky se aktuálně nachází kolem 69 200 USD.

Týdenní graf vysílá medvědí signály

Na týdenním grafu to zase až tak optimisticky nevypadá. Týdenní svíčka má sice aktuálně zelenou barvu, ale to se může změnit doslova během pár minut. Tělo je opravdu malé, zato knoty relativně dlouhé. Opět by to šlo číst jako možnou nerozhodnost trhu. Indikátor MACD tvoří medvědí překřížení. Uvidíme, jestli takto i dnes večer uzavře. Ale celkově vidím tyto signály spíše jako medvědí a nedivil bych se dalšímu otestování 57 000 USD (20týdenní exponenciální klouzavý průměr) nebo 50 500 USD (61,80 % Fibonacciho retracementu).

A jaká nálada je na internetu?

Prošli jsme si teď grafy a zakreslili signály, které tam vidím já. Jsou samozřejmě ovliněné mým vnímáním trhu a mým mentálním nastavením. Proto se teď podíváme i na populární internetové analytiky a jejich názory.

Analytik CrediBULL Crypto rozebral také hodinový graf. Hlavní rezistenci vidí mezi 67 500 a 71 000 USD. Tam by otevíral spíše krátké pozice. Naopak kolem 56 000 USD by zase otevíral dlouhé pozice. Z krátkodobého pohledu ale předpokládá růst a otestování právě té rezistence nad námi.

Názor analytika CrediBULL Crypto z USA

Dalším populárním analytikem je Skew. Ten sleduje dění na 4hodinovém grafu a jako hlavní úrovně ke sledování udává 61 000 a 64 000 USD. Důležitá bude podle něj uzávěrka denní svíčky.

Benjamin Cowen, tvůrce nástroje Into The Cryptoverse, porovnává aktuální dění na bitcoinu s akciovými indexy S&P 500 a Nasdaq. Jen mu přijde bitcoin více volatilnější. Na grafu ukazuje otestování supportů býčího trhu.

Zatímco analytik Moustache poukazuje na historickou podobnost s rokem 2021. Při zopakování této podobnosti by mohl nastat poměrně výrazný růst.

Zato Peter Brandt, velmi významný analytik, se také zamýšlí nad možností počátku medvědího trhu. Podle analýzy exponenciálního úpadku bitcoinu již býčí trend dosáhl svého vrcholu kolem 73 000 USD a nyní jsme již na počátku medvědího trendu. Při potvrzení jeho teorie by nastal pokles k 30 000 USD nebo minimům roku 2021.

Kam se cena bitcoinu vydá v příštím týdnu?

Podívali jsme se na grafy mýma očima a prošli i několik názorů populárních analytiků. Tak si to pojďme shrnout. Z krátkodobého hlediska předpokládám pokles na úroveň kolem 62 600 USD. Tam v pátek uzavřela Chicagská burza a ve velké většině případů má kurz tendenci tam počátek týdne opět začít. Jednalo by se tak i o otestování supportu trendové linie, kterou bitcoin maloval celý duben. Logicky by pak mohl přijít odraz a růst. I s ohledem na páteční pozitivní čísla spotových ETF ve Spojených státech by mohl přijít růst a otestování 65 000 až 66 000 USD.

V příštím týdnu nás nečekají žádné zásadní informace z největší ekonomiky světa, takže by se kurz mohl chovat trošku logicky a předvídatelně. Samozřejmě může přijít i nějaká nečekaná zpráva, která nám dá impulz k růstu nebo propadu. Z pohledu Fear & Greed indexu tu máme opět chamtivost. Říkám opět, protože tento týden došlo ke skokovému zvratu a indikátor dokonce chvilku ukazoval i strach.

Osobně mám aktuálně otevřené krátké pozice s nastaveným TP kolem pátečního uzavření CME. Po jejich naplnění vyčkám na pondělní vývoj obchodování na newyorské burze. Přeci jen páteční makroekonomické informace daly poměrně silný impulz a chci vidět, jak se s ním trhy přes víkend mentálně vypořádaly.

Z dlouhodobého hlediska mám připravené spotové nákupy na hladinách kolem 50 000 USD. Primární důvod růstu posledního půl roku byly burzovně obchodovatelné fondy a jejich marketing. Ten postupně vyprchává a nevidím žádný další výraznější signál pro růst. Což ale samozřejmě neznamená, že nepřijde. Neznám budoucnost a tento článek vyjadřuje pouze můj osobní názor na současnou situaci na trhu. Pro vás to není ani investiční rada nebo jakákoliv forma doporučení. Před investováním si udělejte vlastní průzkum, definujte si strategii a té se držte. DYOR.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ZemikosaZ
Hodnocení článku :
     

Super. Díky moc.

Marek j
Hodnocení článku :
     

Diky

spot_img