Co jsou to gapy a jak je obchodovat?

4.5
(4)
Pavel Sýkora
Pavel Sýkora
Ahoj, jmenuji se Pavel Sýkora a jsem redaktorem a překladatem na volné noze. Kryptoměnám a finančním trhům se věnuji již nějakou tu řadu let. Tato technologie se za tuto dobu stala jedním z mých koníčků a v současné době ji proto chci poznávat více do hloubky a přenášet její myšlenky a hodnoty dále.

Přestože nejsou gapy mezi obchodníky tak rozšířené jako jiné obchodní vzorce či indikátory, představují příležitosti, které mohou být využity pro jejich obchodní prospěch. V dnešním článku si vysvětlíme, co je to gap a jak se obchodují. Téma vám představíme a ukážeme si, jaké jsou druhy gapů, co znamenají a v neposlední řadě, jak je můžete obchodovat. Pojďme na to.

Co je to gap?

Gap se objevuje na grafu v případech, kdy cena daného aktiva – například akcie, ETF či futures, přeskočí z uzavírací ceny jedné svíčky (close) na otevírací cenu svíčky další. Typicky se s touto situací setkáváme na denní bázi a to v momentě, kdy je cena akcie otevírána na odlišné cenové hladině, než s jakou byla na konci předchozího dne uzavřena. V závislosti na druhu daného gapu se pak může jednat o začátek nového trendu nebo například reversal.

Díky směru gapů můžeme jednoduše zjistit, jaký sentiment se u daného aktiva nachází – v případě, že se jedná o gap směrem nahoru, v daný moment převažují kupující. V opačném případě, kdy jde o gap položený níže než předchozí uzavírací cena, mohou být při síle naopak prodávající.

Jak gapy vznikají?

Před tím, než si budeme určovat jednotlivé typy gapů a jejich významy, je vhodné si povědět něco o tom, jak se gapy mohou na grafu vlastně objevit.

Gapy většinou vznikají jako důsledek nějakého neočekávaného jevu nebo události. Tímto jevem může být také proražení určitého supportu nebo rezistence.

Po fundamentální stránce můžeme například nalézt původ gapu u společnosti, které se podaří výrazně překonat odhady zisku (earnings estimates), nebo jako důsledek projevu představitele Federálního rezervního systému (Fed), který ovlivní očekávání úrokových sazeb.

Co se týče technických původů gapů, na grafech nám mohou vzniknout tyto mezery po prolomení předchozího high/low, rezistence nebo supportu nebo jejich jiné formy, jako je například klíčová trendová linie.

Směry gapů

Podle směru můžeme určit dva základní typy gapů:

  • Gap nahoru – Vzestupný gap nastává, když otevírací cena daného aktiva je vyšší než jeho zavírací cena v předchozím obchodním období. To může signalizovat zvýšenou poptávku nebo pozitivní sentiment trhu vůči danému aktivu.
  • Gap dolů – Klesající gap nastává v situaci, ve které je otevírací cena aktiva nižší než jeho zavírací cena v předchozím obchodním období. To může naznačovat zvýšenou nabídku nebo negativní sentiment trhu vůči danému aktivu.

Typy gapů

U gapů rozlišujeme několik typů, které nám pomohou pochopit, jak dané gapy vznikají a především pak, jaké mohou být jejich důsledky.

1. Breakaway Gap (Průlomový gap)

Průlomový gap signalizuje prudký pohyb ceny aktiva, často způsobený změnami ve fundamentálních ukazatelích nebo zprávách. Může se také jednat o začátek nového trendu, jelikož se breakaway gap nejčastěji nachází po prolomení nějaké silné technické formace. Vyplnění takového gapu však může znamenat falešný průlom.

Příklad – Pokud společnost oznámí neočekávaně vysoké zisky, její akcie mohou otevřít s výrazně vyšší cenou ve srovnání se zavírací cenou předchozího dne.

2. Common Gap (Běžný gap)

Common gap může nastat během období nízkého objemu obchodování nebo volatility. Tyto gapy se často vyplní a cena aktiva se tak vrátí na úroveň, kde byla před vznikem gapu.

Příklad – Během svátků, kdy je nižší objem obchodování, mohou ceny aktiva kolísat a vytvářet common gapy, které se často rychle zaplní.

3. Únikový gap (Runaway/Continuation Gap)

Únikový gap nastává v průběhu silného trendu a naznačuje, že trend nabírá na síle. Tento typ gapu je obvykle podporován zvýšeným objemem obchodování a většinou nastává v polovině daného trendu. Často bývá způsobem obchodníky, kteří uvěřili v daný trend a ziskové obchody chtějí získat i pro sebe.

Příklad – Pokud se na trhu s akciemi objeví silný vzestupný trend a pozitivní zprávy dále zvyšují zájem investorů, může se vytvořit únikový gap, který ještě silněji potvrdí pokračující růst ceny aktiva.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

4. Gap z vyčerpání (Exhaustion gap)

Gap z vyčerpání bývá ve většině situací velice výrazný a častokrát naznačuje konec aktuálního trendu. Tento typ gapu se obvykle objevuje po dlouhém období vzestupných nebo klesajících cen a může signalizovat nadcházející obrat. Obchodníci by tak měli být při jeho identifikaci ostražití, jelikož se může trend v několika hodinách až dnech zcela obrátit.

Příklad – Pokud byly akcie společnosti v dlouhodobém vzestupném trendu, gap z vyčerpání může signalizovat, že kupující začínají opouštět trh a trend by se mohl v rámci několika dní obrátit.

Jak můžete gapy obchodovat

Obchodování gapů se řadí mezi pokročilejší obchodní dovednosti, tudíž by mu měli věnovat spíše zkušenější obchodníci. Postup obchodování gapů může zahrnovat následující kroky:

  1. Monitorování trhu: Sledujte finanční trhy a zprávy, abyste dokázali identifikovat potenciální gapy na grafech vybraného aktiva.
  2. Analýza gapu: Analyzujte typ gapu – jedná se o breakaway, common, runaway nebo exhaustion gap? Každý typ má většinou za následek jiný vývoj ceny a jeho úspěšné obchodování vyžaduje odlišnou strategii.
  3. Stanovení strategie: Vytvořte si strategii na základě typu gapu. Například common gap se obvykle vyplní, zatímco únikový gap může signalizovat začátek nového trendu. Dle typu gapu tak můžete stanovit potenciální vývoj ceny a podle toho otevřít novou pozici a následně nastavit své exit strategie z tohoto obchodu.
  4. Nastavení stop loss a take profit: Abyste minimalizovali rizika nepříznivého vývoje ceny, nastavte si stop loss a take profit úrovně. V případě, že byste nevěděli, co tyto dvě funkce umí, jedná se o parametry, které lze nastavit při otevírání nové pozice. Stop loss si většinou nastavují obchodníci na ztrátu obchodu okolo 5 – 10 %, kdy se pozice automaticky uzavře po dosažení této hodnoty (obchodníci tak neztratí více v případě dalšího nepříznivého vývoje a nemusí vývoj ceny neustále sledovat). Take profit naopak dokáže automaticky uzavřít pozici v plusu, což vám zaručí výběr zisků před tím, než se vývoj dokáže otočit. Nevýhodou však občas bývá, že trend může pokračovat a vy tak přijdete o část svých potenciálních zisků. Záleží tak čistě na vás, zda jste ochotni podstoupit zvýšené riziko pro další procenta potenciálního zisku.
Možné strategie pro obchodování gapů
> Common gap by se měl obvykle obchodovat v opačném směru, protože trh po jeho vzniku gap vyplní.
> Runaway/continuation gapy signalizují silný trend a obchodníci mohou po jejich výskytu vstoupit ve směru trendu.
> Gapy z vyčerpání signalizují obrat trendu a obchodníci by se měli snažit vstoupit do opačného trendu poté, co tuto mezeru zaznamenají.
> Sledujte aktuální volume u akcií dané společnost. Nejběžněji se totiž budete moci setkat s gapy z vyčerpání u nízkého volume, zatímco v případě, že je volume vysoké, na grafech se nejčastěji objevují právě runaway gapy.

Z výše zmíněných typů gapů si můžeme všimnout, že obchodování gapů zahrnuje především identifikaci konkrétního typu gapu a vyvození závěrů potenciálního dalšího vývoje ceny. V případě, že si nejste jisti typem daného gapu, doporučujeme se jeho obchodování spíše vyhnout.

Vzhledem k tomu, že gapy mohou trend jak potvrzovat (únikový gap), tak i otáčet (exhastion gap), může být obchodování gapů poměrně náročné a měli by se mu věnovat spíše pokročilejší obchodníci než začátečníci.

Závěr

Gapy představují obchodní příležitosti, které mohou obchodníkům přinášet informace o aktuálním tržním sentimentu. Díky nim se mohou taktéž mohou lépe rozhodnout, zda chtějí obchodovat po směru daného gapu, nebo svou predikci na vývoj obchodu otočí proti směru daného gapu. Pro obchodování gapů však doporučujeme strávit nějaký čas samotným studiem a případným obchodováním na demo účtech, jaké má k dispozici například eToro, Robomarkets nebo Binance. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte v komentářích obrátit a přejeme vám mnoho obchodních úspěchů při tradingu gapů.

Často kladené otázky

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://kryptomagazin.cz/co-je-to-gap-a-jak-se-obchoduji/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”Co jsou to gapy?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Gapy představují cenové „mezery\”, kdy cena vybraného aktiva přeskočí z uzavírací svíčky na svíčku otevírací. Děje se tak například mezi obchodními hodinami nebo při nízkých či naopak vysokých obchodních objemech.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Jak mohu gapy obchodovat?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Gapy vám mohou posloužit jako indikátory, které vám poskytnou informaci o sentimentu a chování na trzích. Můžete se tak setkat s gapy, které vznikají jako důsledek toho, že obchodníci v daný trend věří, nebo s gapy, které naopak značí vyčerpání daného trendu a potenciálně možný reversal. Při jejich obchodování by se tak ze začátku měli obchodníci zaměřit především na určení jejich typu a až poté analýzu možného budoucího vývoje ceny aktiva.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Kde se gapy setkám?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Gapy vznikají u veřejně obchodovatelných aktiv jako například akcie nebo forex.”}}]}

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img