Předsedkyně Dallaského Fedu: Americká měnová politika nemusí být dostatečně restriktivní

5
(1)

Prezidentka Federálního rezervního systému v Dallasu Lorie Loganová uvedla, že není přesvědčená o tom, že je měnová politika dostatečně přísná.

Vzhledem k tomu, že cenové tlaky jsou stále příliš silné, je podle ní na snižování úrokových sazeb příliš brzy. Stále existují dobré důvody domnívat se, že inflace se v příštích letech vrátí ke 2 %, řekla na nedávné konferenci. Existují také důležitá proinflační rizika a myslím, že existuje také nejistota ohledně toho, zda je současná politika dostatečně restriktivní, aby nás udržela na cestě k 2 %. Americká centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu v rozmezí 5,25-5,50 %.

Předseda Fedu Jerome Powell poznamenal, že nedostatečný pokrok v oblasti inflace v letošním roce znamená, že sazby pravděpodobně budou muset zůstat na této úrovni déle, než se předpokládalo. „Když přemýšlím o vhodné politice, myslím, že je prostě příliš brzy na to, abychom uvažovali o snížení sazeb,” řekla Loganová.

Trh práce a širší ekonomika podle ní zůstávají silné, což je vzhledem k rychlému poklesu inflace v loňském roce neobvyklá kombinace. „Není to však ‚měkké přistání‘ (soft landing), dokud nepřistaneme. A my jsme ještě nepřistáli,” dodala s odkazem na scénář, kdy inflace klesne, aniž by vyvolala bolestivou recesi nebo výrazné propouštění.

Inflaci se dolů nechce

Doplnila, že údaje o inflaci, zejména v prvním čtvrtletí, nás trochu zklamaly a jsou dobrou připomínkou, že před sebou máme ještě hodně práce. Měřítko Fedu pro jeho 2% inflační cíl – meziroční změna cenového indexu výdajů na osobní spotřebu – kleslo z nejvyšší hodnoty 7,1 % v polovině roku 2022 na 2,5 % v lednu 2024.

V březnu tohoto roku se však index znovu zvýšil na 2,7 %. Nezaměstnanost v USA mezitím zůstává podle historických měřítek nízká a v dubnu dosáhla 3,9 %. To je jen o několik desetin procentního bodu více, než když Fed v březnu 2022 začal zvyšovat sazby.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img