Jak uložit ERC-20 tokeny na hardwarovou peněženku Trezor

4.9
(8)

Kryptoměnový svět je dnes plný nejrůznějších projektů, které se snaží dosáhnout na někdy až nemožné cíle. Některé chtějí zlepšit škálovatelnost transakcí a cenu poplatků, jiné zase chtějí pozvednout úroveň bezpečnosti. Na začátku se každá podobná iniciativa snažila o vytvoření svého vlastního blockchainu a kryptoměny. Množství těchto “plnohodnotných” kryptoměn rostlo a velice rychle se začaly objevovat problémy. Především se pod tlak dostaly jednotlivé služby a společnosti, které se musely neustále upravovat v případě, že chtěly pracovat s nejnovějšími coiny. Naštěstí ale někdo dostal nápad, jak tuto zapeklitou situaci vyřešit. A tak vznikly ERC-20 tokeny.

To jsou projekty, které využívají základ jiného blockchainu a získávají tím určité bonusy. V tomto článku se v jednoduchosti dozvíte jak fungují a jak je odeslat a uložit v hardwarové peněžence Trezor.

Co jsou to ERC-20 tokeny?

Jak jsme si již nastínili, ERC-20 tokeny jsou coiny, které mají vlastní systém. Nicméně vychází ze základu jiné kryptoměny. Konkrétně ERC-20 jsou postavené na kryptoměně Ethereum (v tuto chvíli jde o druhou největší kryptoměnu na světě). Dnes ale existují i další ekosystémy, mezi kterými najdete například BNB Smart Chain a jiné.

Taková spolupráce má hned několik výhod, a to především z pohledu kompatibility mezi jednotlivými službami a aplikacemi. Jakmile totiž služba vytvoří prostředí, které je kompatibilní s podkladovou kryptoměnou (v našem případě Ethereum), otevřou se dveře i pro všechny tokeny. Jedna úprava platformy tak zajistí, že budou mít uživatelé možnost pracovat s nespočtem projektů.

Můžeme si to v podstatě představit jako operační systém a jednotlivé programy, které nám na počítači běží. Jakmile se operační systém na zařízení nainstaluje, uživatel může do počítače nahrát “neomezené” množství programů, které jsou s tímto operačním systémem kompatibilní.

Praktický příklad za všechny si můžeme ukázat na peněžence Trezor.

Společnost Trezor na svých stránkách uvádí, že se dá na zařízení uložit nespočet různých coinů. Člověk, který je v kryptoměnách nováček, by mohl velice rychle narazit a z důvodu neznalosti osočit společnost tím, že neříká svým zákazníkům pravdu. Realita je však jinde.

Trezor Model T podporuje 14 kryptoměn, zatímco Trezor Model One pouze dvanáct. Protože ale oba Trezory podporují i kryptoměnu Ethereum, v podstatě automaticky umožňuje uložení všech tokenů se standardem ERC-20. Stačí jen chápat princip toho, jak tato technologie funguje.

Jeden blockchain vládne všem, aneb ERC-20 tokeny mění několik věcí

Kromě samotné technologie mají ERC-20 tokeny dopad i na praktickou práci s těmito systémy. Jestliže víte, jak kryptoměny fungují, možná vás následující věci překvapí. Nejedná se o nic složitého, nicméně ve hře ERC-20 tokenů jsou pravidla, která budou pro spoustu lidí nová a bude nutné se podle nich řídit.

Jedna adresa pro všechno

První změnou, která zastihla nejednoho z nás, je fakt, že pro všechny tokeny existuje pouze jedna kryptoměnová adresa. To může být na začátku opravdu velký nezvyk. Uživatelé často hledají adresy pro jednotlivé tokeny, i když jim ve skutečnosti stačí původní Ethereum adresa.

Jakmile tokeny na adresu odešlete, automaticky uvidíte jednotlivé “účty” zvlášť, a to včetně obnosů. Od tohoto bodu už můžete pracovat s jednotlivými mincemi.

Z určitého pohledu se tím řeší i problémy, kdy uživatel zadal špatnou adresu a o kryptoměny nenávratně přišel.

Poplatky v jedné měně

Další hlavní změna proběhla u poplatků a jejich fungování. Pokud pracujete s kryptoměnami jako takovými, jistě jste naučeni na to, že se poplatky platí v dané kryptoměně. Při bitcoinové transakci platím v bitcoinu, když odesílám litecoin, tak jsou i poplatky v této kryptoměně. U ERC-20 tokenů je to ale jinak.

Už jistě víte, že ERC-20 tokeny využívají pro svou existenci podkladový blockchain. V návaznosti na to je uživatel, který bude chtít vytvořit transakci s ERC-20 tokenem, nucen zaplatit poplatek v nativní měně podkladové kryptoměny. Pro nás tak bude cena vyčíslena v etheru.

Stejně jako u jiných blockchainů, i zde je důvod jednoduchý. ERC-20 tokeny využívají pro své fungování transakce podkladového blockchainu. Aby se mohl jejich pohyb do blockchainu zapsat, je potřeba zaplatit poplatek síti.

Z praktického hlediska přináší tato změna podmínku, kterou budou muset uživatelé dodržovat. V případě, že budete chtít ERC-20 tokeny odesílat, budete muset mít na té samé ethereové adresy uložený nějaký ether, ze kterého se budou následně platit poplatky.

Můžete i zde počítat s tím, že za rychlost a množství dat se platí vyšší poplatky. Čím náročnější příkaz bude, tím vyšší částku budete muset zaplatit.

Tokeny na směnárnách – Dejte si pozor na správný typ

Je potřeba si uvědomit, že jeden token může být na více blockchainech zároveň. Protokolů existuje hned několik. Dva největší jsou ERC-20 a BEP-20. Jakmile si nějaký takový token na burze či směnárně koupíte, dejte si pozor na to, ať zvolíte správnou verzi tokenu. Ačkoliv dnes existuje možnost, jak tokeny mezi jednotlivými standardy vyměňovat, v tomto ohledu si rozhodně nedoporučujeme zahrávat. ERC-20 tokeny odesílejte na adresy Etherea, BEP-20 na BNB Smart Chain. Stejně tak to dělejte se zbytkem. Hrát si s nimi můžete až poté, co budou bezpečně uložené na peněženkách.

Praktický návod – Jak uložit ERC-20 tokeny na peněženku Trezor Suite

Uložit ERC-20 tokeny na peněženku Trezor není nic složitého. V zásadě jde o úplně normální transakci, kterou děláte podle pravidel výše. Budeme předpokládat, že máte již aplikaci Trezor Suite nainstalovanou. Pokud ne, můžete ji buď nainstalovat, nebo využijte webovou platformu, na kterou se dostanete přes tento odkaz. Máte připraveno? Můžeme tedy začít.

Nejprve připojte hardwarovou peněženku Trezor k počítači pomocí USB kabelu. Obrazovka peněženky se rozsvítí a naběhne systém. Jakmile to uděláte, přesuňte se do aplikace Trezor Suite. Postupujte přesně tak, jak jste zvyklí. Nejprve zadejte PIN kód, a pokud máte nastavenou passphrase, vložte i tu. Jakmile passphrase odsouhlasíte i na samotné hardwarové peněžence, systém by vás měl pustit do prostředí Suite.

Pokud jste ještě s prostředím Trezor Suite nepracovali, nemusíte se ničeho bát. Všechno je přehledné a z uživatelského pohledu je aplikace velice příjemná. Jak můžete na hlavní obrazovce vidět, ústředím všeho je přehledný graf, který ukazuje všechny vklady a výběry za určité časové období. Když na této obrazovce sjedete o kousek níže, uvidíte zde i jednotlivé kryptoměnové účty, na kterých už máte nějaké tokeny.

Vy chcete na peněženku odeslat ERC-20 tokeny. Abyste to mohli udělat, musíte se nejprve dostat na záložku Etherea. Na horní liště klikněte na políčko “Peněženka“.

Jakmile se dostanete do záložky “Peněženka”, budete mít možnost detailně prohlížet jednotlivé kryptoměnové zůstatky. Teď potřebujete aktivovat Ethereum. Podívejte se na levou stranu obrazovky a najděte text “Moje účty“. Vedle něj se nachází malé plus. To rozklikněte.

Před vámi se otevře malé okénko, ve kterém se bude nacházet políčko “Aktivovat více kryptoměn“. Klikněte na něj. Teď byste před sebou měli vidět všechny kryptoměny, které vaše peněženka Trezor podporuje. Potřebujete hlavně Ethereum, ale klidně si můžete aktivovat kryptoměn více. Kliknutím na políčko kryptoměny ji označíte. Celou akci pak dokončíte kliknutím na zelené pole pod kryptoměnami s textem “Najít mé Ethereum účty”.

Dokázali jste na peněžence Trezor aktivovat Ethereum. První krok je tímto za vámi. Teď už stačí jen peněženku nabít.

V zásadě potřebujete pouze ethereovou adresu vaší peněženky. Můžete buď rovnou klepnout na políčko přijmout, nebo se nejprve přesuňte na záložku tokeny. To uděláte tak, že kliknete na záložky “Tokeny” v menu, které se nachází uprostřed obrazovky pod názvem “Ethereum #1”.

Stránka je v tuto chvíli prázdná. Aby byl nějaký účet tokenu vidět, je potřeba ho nejprve přidat. Klepněte na zelené políčko "Přidat token". Do zobrazeného políčka je potřeba přidat adresu kontraktu ERC-20 tokenu.

Adresa kontraktu je něco jako podpis. Můžete si to představit tak, že každý ERC-20 token má svůj vlastní kód, kterým je označený a který rozpozná každá peněženku. Pomocí kontraktu můžete na peněženku přidat jakýkoliv ERC-20 token. A kde ho najít? Ideální je web zaměřený na porovnávání a prohledávání coinů. My rádi používáme stránku Coinmarketcap. Vy ale můžete zkusit cokoliv jiného. Google už v tomto ohledu pomůže.

Řekněme, že budete kupovat stablecoin USDT. Abyste ho na peněžence viděli, bude potřeba zjistit adresu kontraktu tohoto ERC-20 tokenu. Jděte na stránku Coinmarketcap a do vyhledávání zadejte Tether.

Adresa kontraktu se nachází na levé straně stránky. Najděte název Tether. Hned první podnadpis pod názvem je “Contracts“. My potřebujeme adresu kontraktu pro blockchain Etherea. To je ten s ikonkou Etherea (šedý kosočtverec). Pokud by vás zajímalo, na kterých standardech funguje Tether, můžete si rozkliknout bublinu s textem “More“. Zde najdete adresy kontraktu pro všechny možné blockchainy. Uvidíte také již zmíněný BEP-20 standard na blockchainu BNB Smart Chain.

Okopírovanou adresu kontraktu pro Ethereum okopírujte (klikněte na ikonku dvou stránek) a vložte ji do aplikace Suite. Po odkliknutí okamžitě uvidíte záložku USDT v ethereové peněžence.

Postup je stejný u jakéhokoliv ERC-20 tokenu. Stačí jen najít adresu kontraktu a přidat ji do peněženky. Teď už stačí jen ERC-20 token odeslat na peněženku. Abyste tak mohli udělat, potřebujete znát adresu vaší ethereové peněženky. Tu najdete po kliknutí na tlačítko “Přijmout”.

Můžete si klidně vyzkoušet takový malý test. Je jedno, jestli se nacházíte na záložce Transakce nebo Tokeny. Když si na obou otevřete pole “Přijmout“, vždy vám systém ukáže tu stejnou ethereovou adresu. Jak už jsme si vysvětlili, je to z toho důvodu, že ERC-20 tokeny na blockchainu Etherea pracují jako jakási nástavba.

Z důvodu bezpečnosti po vás bude chtít Trezor znovu zadat váš PINu. Jakmile to uděláte, systém vám ukáže QR kód a ethereovou adresu. Zkontrolujte si, že je adresa na obrazovce stejná s tou, kterou vám ukáže samotný Trezor na malém displeji. Vše by mělo být v pořádku, ale pro jistotu adresy porovnejte. Některý škodlivý software dokáže měnit text v prohlížeči a nejednomu uživateli se stalo, že takto odeslal kryptoměny na adresu, kterou sice v peněžence viděl, ale nebyla to ta jeho. Pokud adresy sedí, okopírujte ji.

Teď už vám zbývá udělat jen poslední krok. Přejděte do kryptoměnové burzy nebo směnárny a odešlete ERC-20 token na tuto ethereovou adresu. Všechno radši ještě jednou překontrolujte a celou transakci potvrďte. Zanedlouho byste měli na svém Trezoru zaznamenat příchozí transakci.

Dříve jsme mluvili o tom, že za všechny transakce s ERC-20 tokeny je potřeba zaplatit v nativní měně blockchainu etheru. Doporučujeme vám proto, abyste na burze či směnárně koupili nějaký ether, který si společně s ERC-20 tokeny odešlete na kryptoměnovou peněženku. Pokud tak neučiníte, budete mít tokeny na peněžence, ale nebudete s nimi moct dělat vůbec nic.

Jak odeslat ERC-20 tokeny z peněženky

Odeslání ERC-20 tokenů je snad ještě lehčí než jejich přijetí. Na levé straně obrazovky klikněte na svou ethereovou peněženku. Teď se přesuňte na políčko “Odeslat“, které se nachází na liště pod názvem ethereové peněženky.

Abyste odeslali váš ERC-20 token, musíte si na něj nejprve přepnout. To uděláte tak, že u políčka “Částka” rozbalíte menu a přepnete na token, který chcete odeslat. Pak už jen vyplníte cílovou adresu, částku a velikost poplatků.

Adresu si několikrát překontrolujte, protože transakce jsou nevratné a v případě chyby můžete o všechny vaše prostředky přijít. Pak už jen transakci odešlete a řiďte se podle instrukcí na obrazovce. Bude například potřeba fyzicky odkliknout souhlas na samotné peněžence Trezor předtím, než systém transakci skutečně odešle. I když se to může zdát zbytečně a otravné, je to přesně důvod, proč hardwarovou peněženku vlastníte.

Co dalšího se dá s ERC-20 tokeny dělat?

Svět ERC-20 tokenů je snad ještě mnohokrát rozmanitější než svět plnohodnotných kryptoměn. Můžete s nimi dělat neskutečné věci. V tomto článku nebudeme každou jednotlivou službu a funkci rozebírat podrobně, nicméně můžeme si je alespoň představit.

Obchodování

ERC-20 tokeny lze v první řadě obchodovat. Můžete to samozřejmě dělat pomocí centralizovaných burz. Mezi ty se řadí například Binance, Kraken a mnoho dalších. Technicky jsou ale mnohem zajímavější decentralizované směnárny. Jde doslova o aplikace, které jsou tvořené komunitou a slouží pro směňování jednotlivých tokenů mezi sebou.

Takto vypadá jedna z decentralizovaných směnáren – Uniswap. Na obrázku výše vidíte konkrétně pole pro směnu tokenů.

Takových decentralizovaných směnáren existuje spousta. V minulosti se často soustředily pouze na jeden blockchain (např. výhradně na Ethereum), nicméně dnes už velká část z nich podporuje kompatibilitu mezi jednotlivými kryptoměnami.

Staking

Staking je proces, který se nachází u kryptoměn s algoritmem Proof-of-Stake. Uživatelé uzamykají své coiny do systému. Výměnou za to dostávají možnost uzavřít blok a získat poplatky, které uživatelé zaplatili za transakce v něm. Čím větší částku člověk do systému vloží, tím vyšší má šance na to, že zrovna on bude vybrán k uzavření a potvrzení bloku.

Dnes se vše dělá pomocí tzv. poolů, které sdružují uživatele s malými obnosy a tvoří tak jednu větší entitu, která má vyšší šanci na uzavření bloku a získání odměny. Nemyslete si ale, že pooly snad zvyšují výnosy. Dělají jen to, že je stabilizují.

Vše můžete znovu dělat přes decentralizované směnárny.

Poskytování likvidity

Do třetice všeho dobrého – i zde využijeme decentralizované směnárny. Hlavní odlišnost decentralizovaných směnáren od těch centralizovaných je způsob, jakým funguje samotné obchodování.

U normálního brokera a burzy fungují v ekosystému takzvaní market makeři. Ti nakupují a prodávají aktiva, čímž doslova tvoří trh a cenu. Díky nim mohou zákazníci nakupovat a prodávat v podstatě okamžitě, přičemž vyrovnání mezi nabídkou a poptávkou už zařídí broker. Platbou za tuto službu je spread.

U decentralizovaných směnáren tuto práci zastávají tzv. poskytovatelé likvidity. To jsou uživatelé, kteří do burzy uzavřou pár kryptoměn. Jejich množství se algoritmicky vyrovnává a majitel aktiv má tak určitou jistotu, že dostane své prostředky zpět ve stejné hodnotě. I zde se ale vystavuje riziku. Aby tuto práci chtěl vůbec někdo dělat, je zde přítomná odměna. Její velikost je vždy rozdílná a záleží např. na konkrétním měnovém páru. Jak můžete vidět v obrázku výše, výnosy se pohybují i v řádech desítek procent.

Půjčování tokenů

V kryptoměnovém světě lze své prostředky také půjčovat. Existuje spousta projektů, které tuto funkci umožňují. Z konkrétních lze zmínit například AAVE. Mějte ale na paměti, že všude jsou jiná pravidla. V některých případech jsou úvěry přezajištěné, v jiných podzajištěné atd. Jde o značně rizikovou záležitost, a to nejen z pohledu vztahu dlužník-věřitel. I samotné projekty často končí a uživatelé přicházejí o velkou část svých prostředků. Věřitelé zde přirozeně získávají určité procento na úrocích jako u běžných úvěrů.

Závěr

V tomto článku jsme si ukázali, jak pracovat s ERC-20 tokeny na peněžence Trezor. Umíte je na peněženku uložit a odeslat. Zároveň jsme si předvedli několik dalších věcí, které lze s těmito tokeny dělat.

Z obecného pohledu se ERC-20 tokeny moc neliší od normálních kryptoměn. Při jejich odesílání kamkoliv si alespoň dvakrát překontrolujte cílovou adresu. Dejte si pozor na vysoké poplatky a v případě zahlcení sítě nějakou dobu počkejte.

Jediné velké praktické rozdíly jsou v tom, že se všechny ERC-20 tokeny odesílají na jednu ethereovou adresu a poplatky se platí v původní kryptoměně sítě (v případě ERC-20 tokenů jde o ether).

Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího, nebojte se zeptat v komentářích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk Laube

Dobry den.. vse sem pochopil. nejake crypto na trezor one jiz mam ,umim i pridat jiny token erc 20…ale nejde mi nejakym zpusobem z binance odeslat na trezor one napr sol avax atom xlm iota ?-nemohu ani najit na coinmarket jejich adresu?..pravdepodobne to nejsou tokeny erc 20 nebo se pletu? napr mana uni matic apod neni problem .ale jiz zminene nelze dle me odeslat z binance na trezor…mozna to jde na ledger ale to sem nezkousel a nevim…. .snad mozna odeslat sol avax atom apod aspon na metamsk,,i kdyz bych to chtel mit radeji v hardwer wallet…dekuji za odpoved Zdeněk

spot_img