200denní průměr bitcoinu se blíží rekordnímu maximu – co to znamená?

5
(15)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

200denní klouzavý průměr, jeden z nejsledovanějších dlouhodobých ukazatelů trendu bitcoinu, se blíží ke svému historickému maximu. Vždy po překonání svého předchozího maxima se na bitcoinu rozvinula nejintenzivnější fáze býčího cyklu. Přijde i tentokrát?

Jednoduchý klouzavý průměr (SMA) se často bere jako support nebo rezistence. Ten 200denní má poměrně velkou sílu a sleduje ho množství analytiků. Kurz ceny bitcoinu se nad něj dostal loni v říjnu, po informaci o podání žádostí o spotová ETF. Cena se nad ním od té doby drží a logicky ho 200DMA pomalu následuje. Historické maximum (all-time high, ATH) ukazatele máme na úrovni 49 452 USD z února 2022.

Aktuálně se hodnota klouzavého průměru pohybuje kolem 48 100 USD. Při současném stranovém pohybu kurzu bitcoinu ještě pád dnů může trvat, než průměr vzroste nad svoje současné ATH. Tedy při zachování současné ceny a trendu.

Historicky se 200DMA většinou osvědčil

Při pohledu do historie vidíme, že pokoření ATH na 200DMA vždy předpovídalo intenzivní růst. Například v listopadu 2020 (půl roku po halvingu) pokořil průměr svoje ATH a kurz ceny bitcoinu do poloviny dubna 2021 vzrostl 4,5krát. Nebo v prosinci 2016 (pět měsíců po halvingu) opět došlo k pokoření maxima a kurz ceny BTC za půl roku narostl 4,5krát a do konce roku 2017 dokonce o 2000 %. Další podobnost lze najít například i v listopadu 2012.

Bude se historie bitcoinu opakovat?

Samozřejmě víme, že dřívější chování kurzu ceny bitcoinu není zárukou opakování. Ale máme tu množství ukazatelů, které tomu mohou také nahrávat. Například i teď máme čerstvě po halvingu. A i když Fed naznačuje, že by sazby letos nemusel snížit a cena bitcoinu by tak neměla moc potenciál pro růst, tak část analytiků si začíná myslet opak. Data ukazují na rostoucí obavy z vládního dluhu, které by mohly donutit Fed k rychlému snížení úrokových sazeb. Což by pro riziková aktiva, jako je bitcoin, byl opět další býčí signál.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
KBN

Na 67k jsem si otevřel short a neotevřel jsem si ho jen tak 😉

Jan H.

Drzim palce 😉

Jr hajj

To chce odvahu shortovat btc před nedokončeným ATH , býčí rallye teprve začne.

Vojtech

Snad začne, ale nemyslím si, že dřív jak cca koncem září/v říjnu. Okno několika měsíců větších přílivů do btc je nyní za námi a nejpozději v květnu začne podstatná část větších entit uzavírat pozice. Dump bude rychlý, čekám podobný vývoj jako 04-05/21. To spoustu čučařů vytrestá natolik, že si dají pauzu a naskakovat budou zas až pozdě někdy kolem Vánoc. Květen až minimálně konec srpna bude sentiment dole, média budou šířit paniku. Jen můj odhad, vím kulo hulo stejně jako každý. Možná si do toho května ještě forem dojdeme pro nové, ale velmi těsné ath a až pak dolů. Min. k 52k, ale v případě opravdu “dobré záminky” třeba i flash crash někam ke 40k+. Jako v 03/20. Naopak se ale nebojím ekonomicky nepříznivých scénářů – např. druhý infl. spike, další velká válka, apod. Tam se teprve ukáže, proč se do btc nedávno naložili ti největší giganti … dlouhodobě půjdeme ještě hodně nahoru. Dokud btc nepoloží limity vlastní technologie. Adopce taky bude, jen ne tak, jak si ji představujeme dnes … btc nebude pro čučkaře😉 inu, toť má spekulace, nic víc.

Fantom

Jenomže giganti do toho vložili cizí peníze a adopce jako transakční prostředek stále není. A pokud nebude ani v budoucnu, tak budoucí halvingy bitcoin zničí a žádná “jiná adpopce” tomu nezabrání. Ale na dalších klidně 10 let z toho ještě může být výnosný byznys.

Jr hajj

Rozhodně bude zajímavé to sledovat 😁

spot_img