Hardwarová peněženka Ledger – Recenze, srovnání modelů a zkušenosti

4.5
(2)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Kryptoměnová peněženka Ledger je momentálně nejprodávanější kryptopeněženkou na světě. První dva modely Ledger Nano S a Ledger Nano X designově na první pohled vypadají jako obyčejný flashdisk do USB. A to bez nadsázky. Jsou prakticky nerozeznatelné na první pohled, takže ani nebudí žádnou pozornost, když si je dáte na klíče. Správa peněženek probíhá skrze váš počítač nebo mobilní telefon. Jedná se o největší konkurenci české hardwarové peněženky Trezor.

Zařízení Ledger funguje na technologii, která spočívá ve špičkové kryptografii. Fundamentem tohoto zařízení je samozřejmě i hardware a software. Na produktu se podíleli i etičtí hackeři, aby bylo zajištěno, že je peněženka nanejvýš bezpečná.

Co všechno peněženky Ledger dokážou a jaké jsou naopak jejich nevýhody? Nebo případná omezení? Jsou vůbec hardwarové peněženky bezpečné a uživatelsky přívětivé? A co přesně dělat, když je ztratíte nebo je někdo jednoduše ukradne? Znamená to ztrátu vašich úspor, nebo je vše v pořádku? To vše se dozvíte v tomto článku.

Základní informace o peněžence Ledger

V češtině Ne
Typ peněženkyHardwarová peněženka
Podporované kryptoměnyVíce jak 5 500 kryptoměn a NFT
Cena Od 2 049,-

Recenze modelů peněženek Ledger

Momentálně jsou k dispozici celkem dva modely zařízení Ledger, které se na první pohled odlišují akorát cenou. My si ty rozdíly ale zevrubně rozebereme.

Z bezpečnostního hlediska je naprosto volné, jaký typ Ledgeru si zvolíte. Obě verze mají naprosto stejný základ, takže jsou naprosto bezpečné. V podstatě tedy výrobce neprodává až tolik rozdílné produkty. Jaké jsou potom mezi modely Ledger Nano S a Ledger Nano X rozdíly? A který případně zvolit?

Ledger Nano S

Ledger Nano S je druhá verze zařízení Ledger v řadě. První zařízení se prodávalo pod produktovým názvem Ledger Blue. Ten se již ale dlouho neprodává. Nové zařízení bylo primárně vytvořené pro jediný účel – bezpečné uchování vámi držených kryptoměn.

Jak už jsme si řekli v úvodu, zařízení Ledger Nano S vypadá na první pohled jako obyčejná plastová flashka. Je to malý kousek plastiku, který skoro nic neváží. Nespoléhal bych se proto na to, že fyzická schránka zařízené vše vydrží.

  • Vysoká bezpečnost
  • Více jak 1 000 kryptoměn a NFT je podporováno
  • Kompatibilní s Ledger Live aplikací

Ledger Nano X

Ledger Nano X je třetí generace této peněženky. Její uvedení do prodeje se datuje do roku 2019. Ledger Nano X působí svým provedením už mnohem lépe než předešlý model. Ale na první pohled vypadá stejně.

Ledger Nano X má tu výhodu, že jej lze připojit k PC nebo telefonu skrze Bluetooth. Což je velmi uživatelsky pohodlné, když nemusíte s sebou všude vláčet v kapse kabely.

  • Vysoká bezpečnost
  • Více jak 1 000 kryptoměn a NFT je podporováno
  • Kompatibilní s Ledger Live aplikací
  • Možnost spárování s počítačem a telefon skrze bluetooth

Ledger Stax

Ledger Stax je nejnovější variantou Ledgeru, který byl uveden na trh v roce 2022. Tedy poměrně nedávno a hned to byl velký prodejní úspěch, protože společnost první várku výrobků rychle prodala.

Ledger Stax je v současnosti nejnovější model a designově je na první pohled úplně odlišná od předchozích dvou Ledgerů. Výrobce se snažil reagovat na nové trendy a má tudíž i dotykový displej jako konkurenční Trezor.

Na pozadí displeje si můžete nastavit klidně i vaše NFT. Stejně jako předchozí model je možné zařízení spárovat s počítačem a telefonem skrze bluetooth. Můžete využít i paměťovou kartu.

  • Vysoká bezpečnost
  • Více jak 1 000 kryptoměn a NFT je podporováno
  • Kompatibilní s Ledger Live aplikací
  • Možnost spárování s počítačem a telefon skrze bluetooth
  • Upravitelná zamykatelná obrazovka
  • Ohebná dotyková obrazovka
  • Bezdrátové napájení
  • Vložené magnety

Porovnání modelů: Ledger Nano S, Ledger Nano X a Ledger Stax

Mezi peněženkami je hned viditelný rozdíl v jejich provedení. Ledger Nano S je konstrukčně velmi jednoduchý. Respektive působí křehkým dojmem. Má nahoře dvě tlačítka a malinkatý displej.

Ledger Nano X má jedno tlačítko z přední strany. Které je schované pod krytem z nerezové oceli. Druhé tlačítko se nachází uprostřed krytu. Ledger Nano X zároveň disponuje s lepším displejem, který má mnohem větší rozlišení než mladší bratříček.

Kdežto Ledger Stax je oproti předešlým dvou modelům na první pohled konstrukčně něco úplně jiného. Má oproti nim zcela jiný tvar, rozměry a velký dotykový displej. Vlastně Ledger Stax na první pohled působí jako chytré telefony z roku 2011-2012, kdy měly ještě dost malé displeje v porovnání s dneškem. A cílem firmy bylo zřejmě dodat zařízení podobu, kterou uživatelé znají a dobře se jim s ní pracuje.

Dalším rozdílem je kapacita, kdy do Nano S nainstalujete max. 8 aplikací, modely Nano X a Stax jich zvládnou vyšší desítky.

Co se konektivity týče, Nano X i Stax připojíte k počítači i mobilu pomocí bluetooth (např. na cestách) a vlastní baterii. To je oproti modelu Nano S velký rozdíl. Jelikož Nano S musí být připojen na kabelu, což je z hlediska uživatele nevýhodou. Pravdou však je, že paranoidnější a víc privacy-friendly uživatelé se ale s technologií Bluetooth rozhodně budou trochu bát zařízení brát mezi lidi.

Posledním významným rozdílem je cena, která se u modelů Nano S, Nano X a Stax rapidně zvyšuje.

Pro přesnější informace o rozdílech mezi jednotlivými modely Ledgeru vám můžou být užitečné následující srovnávací tabulky pro hardware a kompatibilitu.

Hardwarové rozdíly a kompatibilita

ModelLEDGER STAXLEDGER NANO XLEDGER NANO S
Druh obrazovkyE Ink®OLEDOLED
Rozlišení obrazovky400×672 px128×64 px128×64 px
TouchscreenANO
Bluetooth®(Kompatibilní pouze se smartphonem)(Kompatibilní pouze se smartphonem)
Bezdrátové nabíjeníQi charging
KonektorUSB-CUSB-CUSB-C
Hardware
ModelLEDGER STAXLEDGER NANO XLEDGER NANO S
WindowsWindows 10+Windows 10+Windows 10+
Apple MacOSmacOS 12+macOS 12+macOS 12+
LinuxUbuntu LTS 20.04+Ubuntu LTS 20.04+Ubuntu LTS 20.04+
AndroidAndroid 9+Android 9+Android 9+
Apple iOSiOS 13+iOS 13+
Ledger Live app (NFTs)Ethereum a Polygon NFTsEthereum a Polygon NFTsEthereum a Polygon NFTs
Third-Party peněženka (coiny)5000+ coinů5000+ coinů5000+ coinů
Third-Party peněženka (NFTs)Multi-blockchain NFTsMulti-blockchain NFTsMulti-blockchain NFTs
Kompatibilita

Návod na použití pro peněženku Ledger

Při prvním připojení vašeho zařízení Ledger k počítači nebo mobilnímu telefonu (Ledger Nano X umožňuje dokonce použití technologie Bluetooth i s telefonem) je nezbytné stáhnout si aplikaci Ledger Live. Tato aplikace je v podstatě ekvivalentem Trezor Suite a umožňuje komunikaci mezi vaším zařízením a počítačem.

Ještě než si na peněženku Ledger pošlete své první bitcoiny či jiné coiny, je nutné peněženku aktivovat. Jedná se o proces, který trvá pár minut, ale začátečník by se v něm mohl lehce ztratit.

Proces je trochu delší (je třeba si opisovat a následně ověřovat váš seed) a bohužel pouze v anglickém jazyce. Aplikace Ledger totiž narozdíl od aplikace Trezor (zatím) není v českém jazyce.

Pokud tuto aplikaci vidíte poprvé, bude vhodné vysvětlit, jak se v ní orientovat. Pokud máte zařízení Ledger připojeno k počítači a v aplikaci jste se přihlásili, uvidíte něco podobného, jako na gifu níže.

V levém sloupci naleznete menu, které pro navigaci aplikací používáte. Setkáte se v něm s následujícími položkami:

  • Portfolio – Základní dashboard aplikace Ledger. Kde uvidíte vývoj hodnoty bohatství ze všech aktiv, které na svém zařízení držíte. A to ve vámi zvolené měně (např. euro, dolar, koruna).
  • Accounts – V této části je správa pro všechny účty, které jsou na zařízení. V podstatě jde o oddělené soubory, do kterých lze své kryptoměny ukládat. Teoreticky lze proto jeden soubor vytvořit pro sebe, druhý pro přítelkyni a další jako spoření pro děti.
  • Receive – V této části si generujete nové adresy pro příjem kryptoměny. A je úplně jedno, odkud jsou kryptoměny poslány. Pamatujte, že se pro každou transakci vygeneruje nová adresa, protože se tím zařízení snaží pomoci s anonymitou. Avšak i dříve vygenerované adresy jsou pořád funkční. Ať pošlete krypto na starou nebo nově vygenerovanou adresu, vždy dorazí.
  • Send – Když se rozhodnete kryptoměny z peněženky kamkoliv poslat, pak stačí využít volby Send.
  • Buy crypto – Věděli jste, že na zařízení můžete i na přímo nakupovat krypto? Díky Ledger Live jste ve spojení s mnoha krypto směnárnami. Je to určitě bezpečná možnost koupě kryptoměn. Mějte ale na paměti, že je to velmi drahé. Poměrně pohodlné a rychlé, ale prostě drahé. Mnohem lepší je si koupit kryptoměny do určitého limitu bez KYC na směnárnách jako je Fastchange nebo Anycoin.
  • Manager – Na této záložce spravujete aplikace, které máte na zařízení. Zařízení Ledger potřebuje, abyste instalovali příslušnou aplikaci pro danou kryptoměnu. To platí pro Bitcoin, Ethereum atd. A v dané aplikaci probíhá správa všech transakcí s libovolnou kryptoměnou.

Peněženka Ledger a bezpečnost

Kryptoměny jsou od klasických peněz něco jiného. Respektive je nutné si je proti odcizení chránit jiným způsoby. Zlato třeba dáte do trezoru. Nebo zakopete v lese pod strom. Kryptoměny jsou digitální aktiva. Tudíž musíte mít specializované zařízení jako je Ledger.

Od toho jsou tu právě zařízení jako je Ledger. Jakmile si na něj vložíte svě kryptoměny, nemusíte se bát, že o ně jakkoliv přijdete. Samozřejmě ale musíte dodržovat základní pravidla. I celý hrad vám někdo může ukrást, když mu od něj dáte klíč. Úplně stejně to funguje u zařízení jako je Ledger. 

Systém Ledgeru zajišťuje bezpečné uložení vašich důvěrných informací, finančních prostředků a přístupových klíčů. Tyto informace jsou uloženy v šifrované podobě uvnitř této malé krabičky a chráněny pomocí PIN kódu.

Společnost Ledger používá specializované čipy s názvem Secure Elements, aby zajistila bezpečnost všech svých zařízení. Navíc vyvinula bezpečný operační systém (BOLOS), který využívá jedinečné bezpečnostní funkce.

Pro vytvoření složitých elektronických zařízení, jako je hardwarová peněženka, je potřeba mikrokontroler. Mikrokontroler je v podstatě to samé jako procesor v počítači nebo smartphonu, ale je mnohem menší. Existují dva typy mikrokontrolerů:

  • Normální mikrokontroler (MicroController Unit neboli MCU), který se používá v běžných elektronických zařízeních jako mikrovlnné trouby nebo dálkové ovladače.
  • Bezpečný mikrokontroler (Secure Element neboli SE), který se používá v bezpečnostních zařízeních, jako jsou platební karty, SIM karty nebo pasy.

Zabezpečené prvky se používají hlavně v kritických prostředích, kde jsou ohrožena důležité informace, jako jsou peníze nebo identita.

Hardwarové peněženky slouží k uchování a správě kryptoměn pomocí veřejných a soukromých klíčů. Veřejná adresa slouží k uložení krypto aktiv a vlastník může kryptoměny utratit pouze pomocí unikátního soukromého klíče, který je zašifrovaný v zařízeních Ledger.

Aby byly soukromé klíče v bezpečí, hardwarové peněženky byly navrženy tak, aby princip izolace, známý také jako cold storage, zabránil přístupu k soukromým klíčům, které chrání. Soukromé klíče nejsou nikdy uloženy na zařízeních, které jsou připojeny k internetu, aby je nikdo nemohl “zvenčí” ukrást.

Secure Element dokáže také ověřit bezpečnost zařízení a zajistit, že nebylo nijak manipulováno a že je bezpečné používat.

Ledger protokol není úplně open-source jako protokol Trezor. Pokud preferujete soukromí, pravděpodobně budete preferovat Trezor. Bezpečnost obou peněženek je však těžké srovnat, protože názory se liší. Někteří lidé tvrdí, že Ledger je bezpečnější než Trezor, protože není open-source, zatímco jiní tvrdí, že Ledger není bezpečnější než Trezor, protože není open-source. Obě skupiny mají pravdu.

Co když peněženku Ledger ztratím, nebo mi ji někdo ukradne?

V případě ztráty nebo krádeže vaší kryptopeněženky Ledger není třeba panikařit. Díky PIN kódu je vaše zařízení chráněno a po třech neúspěšných pokusech se celý Ledger vymaže, což zajišťuje bezpečnost vašich financí. Pokud se vám přece jen něco stane, můžete si koupit novou virtuální peněženku a pomocí tzv. recovery seedu obnovit všechny vaše kryptoměny. Všechen váš majetek zůstává v bezpečí, pokud se hacker nedostane k vašemu recovery seedu.

Aby bylo zajištěno, že k recovery seedu se nikdo nedostane, je nutné zakoupit si Ledger Nano S přímo od výrobce nebo od autorizovaných prodejců, nikdy ne z druhé ruky. Pokud si koupíte peněženku na neautorizovaných místech, jako jsou trhy nebo od neznámých prodejců, není zaručeno, že budou vaše finanční prostředky bezpečné. Tento postup platí pro všechny hardware kryptoměnové peněženky. Je důležité si uložit svůj recovery seed na bezpečném místě, například na zařízení, které nikdy nemá připojení k internetu.

Ledger a podporované kryptoměny

Důležitou informací je, jaké kryptoměny lze do peněženky Ledger uložit. Tento seznam byl již uveden v tabulce výše.

Ledger byl například první hardwarovou peněženkou na světě, která podporovala kryptoměnu Ethereum.

Obě verze Ledgeru (Nano S a Nano X) podporují více než 1280+ kryptoměn, jejichž kompletní seznam lze nalézt na oficiálních stránkách společnosti Ledger.

To znamená, že můžete jednoduše přijímat platby a mít kontrolu nad všemi svými účty pro každou měnu na jednom zařízení.

Je však třeba mít na paměti, že Ledger Nano S umožňuje naráz pracovat pouze s omezeným počtem kryptoměn, kvůli své menší paměti. Na druhé straně novější verze Nano X umožňuje pracovat s množstvím takřka neomezeným.

Závěr

Je pravda, že když nevystavíte svůj seed veřejně a zakoupíte si zařízení Ledger přímo od výrobce nebo od autorizovaných prodejců, vaše kryptoměny budou v bezpečí.

Úspora na tomto místě nemusí být vhodná, protože cena není zničující a pohybuje se v rozmezí kolem 2 000 Kč za starší model Ledger Nano S a 3 800 Kč za novější Ledger Nano X. Cena za Ledger Stax se pohybuje kolem 6 500 Kč.

Je důležité si svůj recovery seed zapsat na papír a umístit ho na bezpečné místo, protože cokoli, co je připojeno k internetu, není bezpečné. Můžete ztratit své zařízení Ledger, ale nikdy svůj recovery seed, takže mu musíte věnovat zvláštní pozornost. K dispozici jsou speciální zařízení, jako například Bunkeroid, která slouží ke střežení a bezpečnému uchování seedu.

Já osobně doporučuji český produkt Trezor, kterému více důvěřuji a považuji za uživatelsky přívětivější, ale všechno závisí na individuálních potřebách každého z nás. Při výběru zařízení je třeba zvážit vše, co potřebujete, a dbejte zejména na bezpečnost a soukromí, protože vaše úspory a majetek jsou na sázce.

Hodnocení

Bezpečnost peněženky
Podporované kryptoměny
Ovládání peněženky
Funkce peněženky

Souhrn

Kvalitní a vysoce bezpečná hardwarová peněženka, které podporuje velké množství kryptoměn. Oproti konkurenčnímu Trezoru je akorát malá nevýhoda spočívající v nepatrně menší uživatelské přívětivosti zařízení. Jinak je zařízení 100% bezpečné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mazi

A koukám, že to tu máme zas a znovu. Achjoo zase ta francouzská sračka názvem Ledger … Přátelé ani zadarmo … Vyzkoušel jsem a nikdy bych na podobný přístroj už nechtěl narazit. Okamžitá reklamace a vrácení peněz… Není jednoduše nad český Trezor… Jenom by SatoshiLabs mohla víc dávat najevo to, že je česká a hrdě se tak prezentovat. A né bůhví jak dlouho jsme museli čekat v rámci spouštěcí aplikace Trezor Suite vůbec na čestinu 😉 …

Michal
Hodnocení článku :
     

Zas a znovu..

  • Ani Trezor neni zdaleka idealni, je to pouze z nouze cnost.

.
Masivnimu prijeti kryptomen nebrani jen “vladnouci kasty” a “pomaly” rozvoj jejich vyuziti,
ale hlavne jejich slozite spravovani/drzeni.
.
Zakladni Crypto-info je: “Nemas kontrolu/seed, nevlastnis Crypto” !
.
Jenze pouziti privatni/vlastni cryptopenezeneky je vse, jen ne intuitivni nebo jednoduche…
a podpora “stovek” cryptomen neznamena, ze je ulozite do penezenky,
nebo ze je budete jednoduchym “kliknutim” spravovat.
Napriklad Trezor ma “v menu” jen par zakladnich cryptomen, dalsi musite jedotlive “dinstalovat” – coz se v zadne propagaci cryptopenezenky nedozvite..
/nehlede na to, ze nejblizsi budoucnost je nejspise v integraci hardware penezenky, primo
do telefonu pridanim “secret microcipu”, nez se zabyvat dalsim zarizenim/
.
Dokud se toto nezmeni, bude crypto (z pohledu vlastnictvi a spravy) porad “v plenkach”.
(proto kryptoburzy a jine subjekty stale spravuji miliardy cryptomen svych uzivatelu)
.
A ted me klidne kamenujte, Ajťáci ! 🙂

spot_img
Kvalitní a vysoce bezpečná hardwarová peněženka, které podporuje velké množství kryptoměn. Oproti konkurenčnímu Trezoru je akorát malá nevýhoda spočívající v nepatrně menší uživatelské přívětivosti zařízení. Jinak je zařízení 100% bezpečné. Hardwarová peněženka Ledger - Recenze, srovnání modelů a zkušenosti