Safe Haven – které trhy lze považovat za bezpečný přístav?

5
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Pojem Safe Haven (bezpečný přístav) asi každý zná, ale co konkrétně si pod tím představit? Jak je řečeno v článku na Risk-off a Risk-on, pod pojmem Safe Haven chápeme aktiva, které v období hospodářské nejistoty mohou nabídnout určitou jistotu, že vaše prostředky neztratí na hodnotě.

V obecnosti můžeme konstatovat, že ne vše jde tzv. dolů, když je na finančních trzích panika a globální ekonomika je v recesi nebo dokonce v hluboké krizi. My si dnes právě na konkrétních příkladech ukážeme aktiva, která jsou schopná i v těžkých obdobích kapitál ochránit před znehodnocením.

Pochopení pojmu Safe Haven

Investice do tzv. Safe Haven znamená konkrétní strategii diverzifikace ze strany investora a je velmi prospěšná v dobách extrémní volatility trhu. Což je typické pro období, kdy bull run na akciových trzích končí a trhy se překlápí do medvědího trendu. Safe Haven přirozeně nemá smysl pro krátké poklesové časové periody, tedy krátkodobé korekce, které akciový trh občas přepadnou.

Vstup do Safe Haven má logiku pouze tehdy, kdy se očekává, že medvědí trend vydrží i několik let. Dlouhodobě se sice kalkuluje s tím, že akciové trhy inklinují k růstu. Nicméně několikaletý medvědí trend může znamenat celkové znehodnocení kapitálu o více jak 80 %.

Něco takového je pro retailového investora velká psychická zátěž a hlavně je zde nemalé riziko, že bude muset část svých investic zcela odepsat. I když jde akciovka do úpadku, investoři nemají jistotu, že své peníze někdy uvidí. Minimálně jsou po omezený čas bez nich. U velkých investičních domů je jasné, že mohutné ztráty na burze je mohou zlikvidovat.

Lidově řečeno jim ty ztráty vysají likviditu, kterou potřebují na dodržování svých závazků. Tohle byl hlavní důvod, proč velké investiční banky a fondy šly v roce 2008 téměř přes noc úplně ke dnu. Byli přepákování na rizikových aktivech a naopak nebyly dostatečně zajištěni. Když musely dodat další kolaterál, byl z toho bankrot.

Je Bitcoin Safe Haven?

Vzhledem k tomu, že kryptomagazín je především web o kryptoaktivech, bylo by dobré si ujasnit, kam Bitcoin a krypto obecně vlastně zařadit. Pokud pravidelně čtete a sledujete moje analýzy na Bitcoin, dávno víte, že osobně jej považuji za vůbec nejrizikovější trh. Bitcoin je vlastně takový kanárek, protože reaguje nejcitlivěji na špatný ekonomický fundament.

Tudíž se nejedná jen o můj pocit, vycházím z relevantních dat, které to potvrzují. Krypto je jako technologie s obrovskou škálou možností super věc, ale nelze jej považovat za bezpečný přístav. S tím je nanejvýš dobré kalkulovat a nelhat si do vlastní kapsy. Bitcoin tedy stejně jako akcie patří mezi riziková aktiva.

Konkrétní příklady Safe Haven – dolar, dluhopisy, zlato

Nejtypičtějším příkladem Safe Haven je samotná měna, konkrétně americký dolar. Kromě amerického dolaru se mezi bezpečné přístavy řadí ještě švýcarský frank. Jaká je za tímto fundamentální logika? Odpověď je jednoduchá, když přijde krize, investoři věří, že dolar to přežije. Kromě toho začnou ekonomické jednotky jako jsou domácnosti a firmy tvořit úspory, takže se poptávka po měně rapidně zvedne. Spotřeba se sníží, investice také.

DXY jako Safe Haven
Týdenní graf dolarového indexu (DXY)

Jako názornou ukázku použijeme týdenní graf dolarového indexu (DXY). Když začínala v roce 2008 finanční krize, prvně se samozřejmě zhoršil sentiment, protože akciové indexy již několik měsíců klesaly. V rozmezí března až koncem června 2008 se zkrátka očekávání markantně zhoršilo, což se projevilo i v dolarovém indexu. Začalo risk-off období.

Hodnota indexu předtím více jak dva roky soustavně klesala, ale během března–června se momentum začalo překlápět. Pár měsíců se vytvářelo dno a v červenci hodnota indexu začala strmě růst, což byla předzvěst nejhoršího – dramatického pádu akciového trhu.

Akciové trhy se za pár týdnů tvrdě vypláchly a americký dolar dramaticky stoupal. Za několik měsíců kurz indexu vzrostl o cca 25 %. Což je krásná ukázka tzv. preference likvidity. Investoři jednoduše řečeno preferují držbu peněz před ostatními aktivy.

Dluhopisy jako Safe Haven
Týdenní graf dluhopisového ETF (TLT)

Druhým grafem je dluhopisové ETF. Respektive dluhopisy americké vlády, což je aktivum, které funguje v dobách nejistoty jako bezpečné uložiště prostředků. Keynes to vysvětloval tím, že vláda je vždy schopna dodržet svých závazků. Lidově řečeno se nekalkuluje s tím, že by stát zbankrotoval.

Z poslední finanční krize víme, že to už není úplně pravda – případ Řecka. Proto, když mluvím o dluhopisech jako o safe haven, myslím tím ty, které vydává americká vláda. Tudíž korporátní dluhopisy nelze v dobách nejistoty brát za bezpečné. Nejsou samozřejmě bezpečné i dluhopisy vydávané některými státy.

Jinak přiložený graf vypovídá sám za sebe. Když krize vrcholila, investice do dluhopisového ETF byly velmi silné a během pár měsíců cena vzrostla o více jak 33 %. Investoři nejenom své prostředky uchránili před znehodnocením, ale dokonce měli slušný zisk.

Týdenní graf futures na zlato

Posledním grafem je zlato, což je časem nejlépe prověřenou investicí, která i v dobách těch největších krizí obstála. Zlato bývá zpravidla velmi slabé, když se akciovým trhům daří. Řečené se ovšem změnilo, když praskla tzv. dotcom bublina v roce 2000.

Zlato po splasknutí této specifické finanční bubliny započalo svou jízdu, která vydržela až do poloviny roku 2011 – za těch 11 let se drahý kov zhodnotil o 660 %. Největší akcelerace přišla v roce 2008, od low tohoto roku se komodita zhodnotila o dalších 183 %.

Faktem ovšem je, že když jakákoliv krize začíná, zlato se chvíli též veze dolů. Stručně by se to dalo vysvětlit tím, že držitelé „papírového“ zlata (futures, CFD) své pozice raději zavřou, když je na trzích příliš velká nejistota. Navíc zlato pohání především očekávání o vysoké budoucí inflaci, která po krizích nastává.

Závěrem

Abychom si to nějak shrnuli, mezi tzv. safe haven aktivy patří americký dolar, americké vládní dluhopisy a zlato. Když tedy na trzích panuje nejistota, tzv. risk-off prostředí, investoři svůj kapitál přesouvají právě do uvedených trhů. Ovšem za bezpečné lze považovat i jiné investice. Třeba stříbro nebo jiné silné měny.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roland Spanik
Hodnocení článku :
     

Díky za TA. Moc pěkně vysvětleno

bkf1
Hodnocení článku :
     

Ono se taky BTC nedá regulérně označit jako SH už jen proto, protože má prostě moc krátkou historii. Ale někdo, kdo ve větších číslech nakoupil třeba před 2,5 roky (tj. 4.000 USD) a zásadně nepřikupoval během růstu, tak se podle mě nemusí úplně zas tak moc bát nazvat svoji investici SF.

PS: Jinak sleduji, že se nám tu začínají rojit “výukové materiály” (i když to je svým způsobem vše od JJ), což VELMI chválím 👍

Poslední editace 2 let před přes bkf1
VONOSTR

To je dobře… finanční negramotnost je až moc velká. Je fajn, že je to autor ochoten sepsat 🙂

spot_img