Volatilita bitcoinu je v průměru nižší, než akcie Tesly, Nvidie a Mety

5
(1)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Nižší volatilita bitcoinu často předchází významným býčím rally. Současný trend by mohl pohánět ceny směrem ke 100 000 až 150 000 dolarům.

Volatilita bitcoinu v ročním časovém průměru klesla pod úroveň předních technologických akcií. A to včetně Tesly, Mety a Nvidie, což signalizuje jeho vývoj směrem k tomu, aby se stal stabilnější třídou aktiv.

Bitcoin se stává stabilnější třídou aktiv než mnohé akcie z indexu S&P 500

K 11. květnu činila jednoletá realizovaná volatilita bitcoinu přibližně 44,88 %. Pro srovnání, roční realizovaná volatilita akcií s názvem magnificent seven (přel. skvělé sedmičky), jako jsou Tesla, Meta a Nvidia, byla vyšší než 50 %.

Bitcoin navíc vykazuje relativně nižší volatilitu ve srovnání s 33 ze zhruba 500 společností v indexu S&P 500, uvedla ve své nejnovější zprávě společnost Fidelity Investment.

Bitcoin byl v říjnu 2023 při použití 90denních realizovaných historických údajů o volatilitě ve skutečnosti méně volatilní než 92 akcií z indexu S&P 500. Některá z těchto jmen jsou zároveň akciemi s tzv. megakapitalizací.

– Fidelity Investment, zdroj: cointelegraph.com

Jakmile se však zlato stalo zavedenou třídou aktiv se stabilnějším cenovým rozpětím, jeho volatilita se snížila. Tato podobnost naznačuje, že podobně jako zlato i bitcoin přechází ke stabilnější třídě aktiv. A to z toho důvodů, že se lépe adaptují do širšího finančního kontextu.

Jeden z hlavních důkazů vyplývá ze srovnání anualizované volatility bitcoinu, která činí přibližně 44 % při současných cenových maximech nad 60 000 USD, s přibližně 80 % před třemi lety.

„To může ukazovat na rostoucí přesvědčení, že bitcoin dozrává, což ještě urychlilo průlomové schválení spotových Bitcoin ETF v USA, tvrdí výzkumný pracovník společnosti Fidelity Zack Wainwright.

Bitcoin byl v roce 2024 na úrovni 60 000 USD téměř dvakrát méně volatilní než v roce 2021. Když si to všechno dáme dohromady, začíná se rýsovat teze poukazující na rostoucí adopci bitcoinu v důsledku potenciálního pozitivního vývoje.

– Zack Wainwright, zdroj: cointelegraph.com

Čeká nás velký cenový skok BTC?

Zajímavé je, že období nižší anualizované realizované volatility bitcoinu předcházelo významnému nárůstu ceny. Jinými slovy, akumulační sentiment mezi stávajícími i novými investory do bitcoinu má tendenci růst, když se cena stabilizuje.

Jednoletá volatilita bitcoinu se v prosinci 2023 pohybovala kolem 43 %. Od té doby jeho cena vzrostla o cca 75 %, čemuž dále napomohla poptávka po spotových Bitcoin ETF ve Spojených státech. K 11. květnu tato ETF kumulativně přilákala 11,68 miliardy USD.

Robert Mitchnick, vedoucí oddělení digitálních aktiv společnosti BlackRock, největší světové společnosti spravující aktiva, poznamenává, že v nadcházejících měsících se do spotových Bitcoin ETF pravděpodobně zapojí významní hráči. Uvedl subjekty jako jsou státní investiční fondy, penzijní fondy a nadační fondy.

Institucionální investoři mají obvykle přísné protokoly pro řízení rizik. Nižší volatilita třídy aktiv znamená předvídatelnější a stabilnější výnosy, které lépe odpovídají jejich investičním strategiím.

Je velmi důležité si uvědomit, že to chce čas; tyto společnosti teprve začínají provádět due diligence. Masivní příliv institucionálních peněz vyžene bitcoin na historická maxima.

– Scott Melker, nezávislý analytik trhu. Zdroj: cointelegraph.com

Melker očekává, že cena BTC poroste směrem k rozmezí 100 000 až 150 000 dolarů kvůli očekávanému přílivu ETF.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img