Analýza akcie Microsoft: Umělá inteligence všude, kam se podíváš

5
(5)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Společnost Microsoft není potřeba nikomu sáhodlouze představovat. S jejími produkty se setkáváme prakticky každý den. I pro investory nejde o žádného nováčka. Na burzu akcie Microsoft vstoupily v roce 1986 (IPO začínalo na 21 dolarech). Po svém vstupu na burzu udělal hned ze čtyř zaměstnanců miliardáře. Jedním z nich byl samozřejmě Bill Gates, který dodnes drží ve firmě podíl v podobě 103 milionů akcií, což zhruba odpovídá 33,5 miliardám dolarů.

Microsoft díky své dlouhé historii nepatří již k typickým technologickým firmám, které se můžou pyšnit silným růstem. Jeho síla spočívá především v praktickém monopolu a vytváření synergií v různých částech svého podnikání. Avšak se spuštěním služby ChatGPT se všechno změnilo. Služba se raketově rozšířila mezi lidi a těší se dodnes velké popularitě. Pro většinu lidí je právě ChatGPT synonymem pro umělou inteligenci. To byl jeden z hlavních důvodů, proč tento rok akcie Microsoft zažily silný růst. Nepřetržitý růst sice ukončilo zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí roku 2023, ale samotná čísla nebyla špatná. Investory zklamal výhled do budoucnosti v otázce rostoucích nákladů.

Klíčová otázka pro investora do Microsoftu je, zda se jedná o tak velkého hegemona, který bude růst více či méně organicky, tudíž v závislosti na HDP (celkový růst světového HDP v dalších dvou letech bude malý nebo žádný), anebo půjde o firmu, která díky umělé inteligenci chytne druhý dech a její zisky a tržby zažijí strmý růst?

Trocha historie akcie Microsoft z investorského pohledu

Když se podíváme na dlouhou historii firmy Microsoft, zjistíme, že tato firma se vždy dokázala přizpůsobit duchu doby. A možná může jít ještě dál, protože v mnohých případech se tato firma podílela na těchto požadavcích. Microsoft tak splňuje ty nejpřísnější kritéria toho, co znamená být lídr v sektoru. A Microsoft není pouze lídr v jednom segmentu, jak bychom mohli předpokládat, ale je ve špičce hned v několika oblastech.

Firma Microsoft začala v sedmdesátých letech jako vývojářská firma programovacích jazyků. Vytvořila překladače jako Altair Baisic, FORTRAN anebo COBOL. Do osmdesátých let Microsoft vstoupil s ambicí vývoje operačního systému, jedním z prvních byl XENIX OS, následuje MS-DOS a první pokusy s Windows. V roce 1983 Microsoft uvede na trh první myš. Na konci osmdesátých let Microsoft pracuje na programech Powerpoint, Word a Excel. V roce 1992 Microsoft dává na trh program Windows 3.1, který zažije obrovský úspěch. Program Windows 3.1 obdrží přes milion předběžných objednávek. Rok 1995 je samozřejmě rokem Windows 95, stejně tak od tohoto roku Microsoft nepodceňuje fenomén internetu a rozšiřuje svůj prohlížeč Internet Explorer. V roce 2001 přichází Windows XP.

Nedávná historie akcie Microsoft od roku 2000

V roce 2001 se však Microsoft vrhne na další odvětví, a tím je herní průmysl. Herní konzole Xbox přichází s marketingovou strategií, že samotný přístroj je prodán s minimálním ziskem. Zisk chce Microsoft vytvářet pouze na hrách. V roce 2009 spouští vyhledávač Bing, který má konkurovat Googlu. Stejně tak v roce 2010 se Microsoft začne podnikat na poli inteligentních telefonů. Tento podnikatelský záměr je však největší neúspěch Microsoftu.

V roce 2014 spouští nenápadně platformu pro cloudové služby Microsoft Azure. Tato služba je dnes hlavním zdrojem příjmů Microsoftu. Od roku 2016 se snaží Microsoft prosadit na poli sociálních sítí a kupuje za 26 miliard společnost LinkedIN. Tato akvizice byla největší v historii Microsoftu. Jestli se však podaří dotáhnout koupi Activision Blizzard, tak bude překonána. Za herní společnost zaplatí neskutečně velký balík ve výši 68,7 miliard dolarů. Od roku 2016 Microsoft masivně investuje do umělé inteligence. Na konci listopadu 2022 spouští ChatGPT, který rozšíří povědomí o umělé inteligenci. Tohoto tématu se hned chytnou investoři a spustí se šílenství, které známe doposud.

Co vyplývá z historie Microsoftu?

První ponaučení by se dalo shrnout tak, že i v technologickém sektoru platí, že lídr dominuje trhu. Být nejsilnější je to, co se počítá. Díky tomu, že Microsoft je dominantním a zkušeným hráčem na trhu, tak dělá vše proto, aby si tuto pozici udržel. A to se mu daří. Klíč k dominanci v celém sektoru tkví v tom, že je vždy krok nebo dva před konkurencí.

Druhé ponaučení je, že Microsoft se nespokojí jen s jednou oblastí činnosti. Dokáže velmi dobře předpovídat, kde bude další těžiště investorského a technologického zájmu. Úspěch ChatGPT to jen dokazuje. Jedinou velkou porážkou, kterou Microsoft zažil, bylo neprosazení se na poli chytrých telefonů. Jejich operační systém se neprosadil proti Androidu a Applu. Ale i tuto chybu Microsoft využil pro ponaučení. Je možné, že se inspiruje od těchto dvou firem a jejich platforma ChatGPT bude nabízena všem ostatním firmám. Jelikož ChatGPT má velký náskok před konkurenčním Bardem od Googlu, tak je velmi pravděpodobné, že s tímto modelem může ovládnout trh s chatovací umělou inteligencí.

Nikdy se nevzdávej: vyhledávač Bing znovu na scéně

Třetí ponaučení je, že Microsoft se málokdy vzdává. To vidíme na příběhu vyhledávače Bing. Ten se nestal skutečnou konkurencí pro Google. Prozatím. Čísla mluví jasně. Google ovládá 93,1 % trhu, Bing 2,9 %, Yahoo! 1,1 %, Yandex 1 %. Z tohoto pohledu se zdá, že Google nic nemůže ohrozit. Jenomže, když se podíváme na statistiku používaných vyhledávačů na stolních počítačích, obdržíme tato čísla: Google 85,5 %, Bing 8,2 %, Yahoo! 2,4 %, Yandex 1,4 %. Bing se však může vrátit do hry, protože ChatGPT už teď je propojený s tímto vyhledávačem. Rozšíření ChatGPT ve světě bude automaticky znamenat více dotazů pro Bing. Víc dotazů znamená větší podíl na trhu. Větší podíl na trhu bude znamenat větší příjmy z reklamy pro Bing. Právě synergie mezi ChatGPT a Bingem bude podle mě klíčová pro další růst ceny akcií Microsoftu.

List s ponaučeními z firmy Microsoft by mohl být velmi dlouhý. Kdo si koupí akcie Microsoftu této firmy, tak si může být jistý, že si kupuje akcie firmy, která se bude držet v top 10 nejdůležitějších firem v následujících deseti letech. V mnoha sektorech nemá konkurenci a určitě tyto sektory nepustí, a proto si pojďme představit, jaké jsou nejdůležitější pilíře podnikání Microsoftu.

Tři pilíře podnikaní společnosti Microsoft

Během prezentace svých hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí společnost Microsoft rozděluje svoje podnikání na: programy a služby, cloudové služby a zařízení pro osobní počítače. Každá tato sekce však v sobě ukrývá velké množství rozmanitých služeb a produktů. V podstatě každá tato sekce by mohla být samostatná společnost kótovaná na burze. Pokud použijeme jako referenci poslední zveřejněné výsledky, nejvíc se na tržbách podílí cloudové služby (24 miliard dolarů), následují programy a služby (18,3 miliard dolarů). Nejméně se na tržbách nyní podílí osobní počítače (13,9 miliard dolarů).

V první skupině tedy najdeme ikonicky známé programy jako Office 365 a službu Microsoft 365, která umožní využívat firmám programy jako Word nebo Excel, stejně tak tu najdeme síť LinkedIN s více než 900 miliony aktivních uživatelů po celém světě. Poslední činností v této skupině je Dynamic365, což je software zaměřující se na řízení podniků a firem. Přímá konkurence této služby je SAP, Salesforce anebo Oracle. Záběr podnikání v této první skupině je nesmírně široký a jen potvrzuje výsadní postavení Microsoftu.

Pro Microsoft je strategicky důležitý segment cloudu. Microsoft Azure je jedním z největších poskytovatelů cloudových služeb. Jeho velkými konkurenty jsou Amazon Web Services, Google Cloud Platform, IBM Cloud a Alibaba Cloud. Obecně segment cloudu má pořád velký potenciál. Ještě existuje mnoho firem a služeb, které se na přechod ke cloudu teprve chystají. Microsoft Azure vytváří silnou dynamiku pro akcie Microsoftu, protože je to jediná z divizí, která roste již po několik čtvrtletí dvouciferným tempem. Stejně tak Microsoft Azure má být i tajnou zbraní pro umělou inteligenci.

V poslední oblasti podnikání Microsoftu najdeme tak rozmanité produkty jako stolní počítače a herní konzole Xbox. Do této divize přibude po fúzi společnost Activision Blizzard. Na závěr si pojďme představit poslední hospodářské výsledky Microsoftu.

Hospodářské výsledky akcie Microsoft: Umělá inteligence vládne všemu

Nejprve tvrdá čísla. V tomto čtvrtletí dosáhly tržby 56,2 miliardy dolarů, což představuje 8% nárůst a 10% nárůst v konstantní měně. Zisk na akcii činil 2,69 dolaru a vzrostl o 21 % a o 23 % v konstantní měně. Microsoftu se daří, i když celkový 8% růst nenasvědčuje nic o tom, že se jedná o velmi dynamickou technologickou společnost. Spíš je Microsoft velmi dobře zaběhnutá společnost, která dokáže pomalu zvětšovat svůj podíl na trhu. To, že se znovu nejedná o čistě technologickou společnost, ale spíš hodnotově zaměřenou společnost, naznačují i tato další čísla. Akcionářům Microsoft vrátil 9,7 miliardy dolarů prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend, čímž jeho celková hotovost vrácená akcionářům za celý fiskální rok přesáhla 38 miliard dolarů.

Satya Nadella, CEO Microsoftu, velmi dobře pochopil, jak velkou až magickou moc mají pro investory slova umělá inteligence. Během prezentace výsledků a činností jednotlivých oddělení Microsoftu bylo jasné, že se umělá inteligence bude používat všude. Operační systém Windows 11 bude pomáhat každému uživateli v navigaci. Síť LinkedIN bude používat umělou inteligenci pro vyhledávání kontaktů, a tím bude moci lépe propojovat uživatele mezi sebou. Vyhledávač Bing je obohacen o funkci BingChat a BingImage. Stejně tak software Dynamics bude pomáhat firmám lépe se zorganizovat díky umělé inteligenci. Na první pohled by se zdálo, že umělá inteligence změní vše v Microsoftu.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Hegemon nebo růstová firma?

Při komentování výsledků Satya Nadella neváhá uvést firmy, kterým Microsoft poskytuje své služby. Jsou to prakticky všechny velké firmy na světě. Microsoft je tak prakticky spjat s osudem světové ekonomiky. Pokud světová ekonomika poroste, tak je velká pravděpodobnost, že se to odrazí pozitivně na hospodaření Microsoftu. Bohužel to platí i naopak.

Když se podíváme do historie vývoje ceny akcií Microsoftu, tak zjistíme, že jeho vývoj odpovídá světovému makroekonomickému prostředí. Tržní kapitalizace Microsoftu roste lépe než světová ekonomika. Cena akcií Microsoftu poklesla v souvislosti s prasknutím internetové bubliny a pak následně s krizí v roce 2008 a covidovou krizí. Jinak jestli na svět nedopadne žádná pohroma, tak akciím Microsoftu se bude dařit.

Kritici ceny akcie Microsoft

Ti, co věří, že současná cena Microsoftu je nadhodnocená, právě poukazují na to, že Microsoft využívá boomu okolo umělé inteligence, aby zamaskoval skutečnost, že dávno není žádná silně růstová technologická akcie. I když divoký nárůst ceny akcií Microsoftu právě odpovídá špičkové technologické akcii. V podstatě jedinou velkou dynamikou jsou cloudové služby. Avšak zde je silná konkurence.

Ostatní služby prakticky stagnují. Prodej počítačů stagnuje a upadá delší dobu. Například služba LinkedIN vykázala 8% nárůst příjmů z reklamy. To je však mnohem méně, než jsou příjmy Meta nebo Google. Umělá inteligence tak umožňuje Microsoftu schovávat svoje problémy. Vývoj ceny akcií Microsoftu bude daleko víc záviset na osudu celé světové ekonomiky. Vyhlídky na obecný růst HDP nejsou velké, a jestli přijde krize, tak akcie Microsoftu to můžou odnést jako první. Stagflace nebo recese nejsou dobrou zprávou pro budoucnost ceny akcií Microsoftu.

Nadšenci umělé inteligence

Stejně tak najdeme analytiky, kteří věří dalšímu růstu cen akcií Microsoftu. Důvodem je právě rozvinutí umělé inteligence. Microsoft má velkou výhodu právě v tom, že většina jeho služeb je již výdělečná, implementace umělé inteligence tak zefektivní jeho zisky. Dobrým příkladem je právě propojení umělé inteligence a vyhledávače Bing. Microsoft tak nemusí řešit klasické problémy technologických firem, které mají velmi dobré nápady a projekty, ale nemůžou je prodat. To nejsou starosti Microsoftu. Už nyní vydělává a zvětšuje svoje příjmy díky umělé inteligenci.

Druhý argument, proč by měly akcie Microsoftu růst, je konec krize na poli prodeje stolních počítačů. Covid 19 způsobil, že většina firem masivně investovala do výpočetní techniky, aby umožnila svým zaměstnancům být doma na home office. Cyklus nákupu nové výpočetní techniky pro velké firmy jsou tři roky. Takže velké korporáty by měly začít nakupovat počítače tento nebo příští rok. Prodej počítačů by silně podpořil další růst tržeb u Microsoftu.

Závěr: Akcie Microsoft jako základ hodnotového portfolia

Ať už si myslíte, že ceny akcií Microsoftu jsou nadhodnocené nebo podhodnocené, a vytváříte si portfolio na důchod, tak akcie Microsoftu by tam neměla chybět. Velmi příhodnou dobou k nákupu Microsoftu jsou období krize a výprodejů. Jak jsme viděli, cena akcií Microsoftu kopíruje tento vývoj. Na rozdíl od mnoha jiných firem se nemusíte bát při těchto výprodejích toho, že Microsoft zkrachuje. Pád Microsoftu by znamenal automaticky zánik světa tak, jak ho známe. Na tak velkou změnu není možno se připravit. Navíc je velmi málo pravděpodobná. Tento scénář pouze živí naši fantazii.

Daleko pravděpodobnější scénář je, že Microsoft bude nadále patřit do deseti největších společností na světě. Právě naopak můžeme říct, že i za deset let akcie Microsoftu bude mít slušnou cenu a bude vyplácet akcionářům dividendu a provádět zpětné odkupy. Dlouhodobým investorům se tedy vždy vyplatí zbystřit, jakmile se cena akcií Microsoftu výrazněji propadne.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img