Spotové ETF na bitcoin začaly silně klesat

4.3
(9)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Asi všichni sledují spotová ETF ve Spojených státech. Již od podání žádosti zapříčinily výrazný růst ceny bitcoinu. A po jejich schválení se z nich staly vůbec nejúspěšnější fondy a jejich růst doslova překvapil svět. Karta se ale obrací. Již více než týden klesají a středeční pokles přesáhl půl miliardy dolarů. Mince se ve velkém vrací na burzy.

Nejvíce sledovaný fond je bezesporu IBIT (iShares Bitcoin Trust) patřící do finanční skupiny BlackRock. Od lednového schválení dokázal narůst skoro o 15,5 miliardy USD. Otevřel s vkladem 2 621 BTC a zatím navýšil o 10 347 %. Rostl 71 dnů v kuse a lámal rekordy v mnoha hledech. Poslední kladnou denní změnu ale zaznamenal 23. dubna. Pak přišla stagnace s nulovou denní změnou.

Někteří internetoví analytici vyjádřili obavy ze zastavení přílivu do IBIT. Myslí si, že to není pro investory dobrým znamením. Ale Thomas Fahrer tvrdí, že většina ETF funguje s denní nulovou změnou a je to norma. Naopak růstová 71denní série IBIT byla tou výjimkou. Aby nové bitcoiny přicházely nebo vycházely z ETF, musí existovat dostatečně velký nesoulad mezi nabídkou a poptávkou.

Středeční propad byl rekordní pro většinu bitcoinových fondů

Ve středu ale přišla změna. IBIT vykázal propad první propad a sním poklesla i většina ostatních spotových ETF na bitcoin ve Spojených státech. Rekordní pokles ohlásila nejen skupina BlackRock, ale i fondy FBTC, BITB, ARKB, EZBC, HODL a BTCW. Celkový denní pokles dosáhl 563,7 milionu USD. Fondy tak za jediný den vrátily na burzy více než 9 800 mincí.

Při pohledu na zůstatky bitcoinů na burzách vidíme, že již od 24. dubna (první den zastavení růstu IBIT) začal zůstatek růst. Lze si také všimnout, že s rostoucí nabídkou se snižuje cena. Platí tedy základní pravidlo o negativní korelaci ceny a nabídky. Evidentně ani spuštění spotových ETF v Hong Kongu nedokázalo propad zastavit.

Zatím tedy nedošlo tedy k vysátí bitcoinu z trhu (jak někteří analytici loni varovali). Americké spotové fondy od ledna celkově navýšily svoje državy mincí na 831 424 BTC. To je o 33,1 % více, než když v lednu startovaly (hodně jich měl transformovaný GBTC). Celkově fondy drží necelá 4 % všech bitcoinů.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img