Heslo peněženky (seed) v DNA je realita – klady a zápory

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Uložit si bezpečně heslo peněženky (seed) může být někdy složité. Zní to jako sci-fi, ale společnost Carverr začíná nabízet šílené řešení – ukládání hesel do DNA. Jaké jsou klady a zápory tohoto druhu zabezpečení?

Genetické inženýrství prošlo dlouhou cestou. Vědci mohou nyní vytvořit syntetickou DNA, která bude použita jako úložiště digitálních dat, uvádí CNET. Ve skutečnosti již vědci dokáží ukládat v DNA třeba dokumenty aplikace Word, obrázky a dokonce i celé operační systémy. Firma Carverr jej používá k ukládání nejdůležitějších údajů, které každý krypto investor musí chránit – a tedy hesla k peněženkám.

Proč ukládat seedy v DNA

Způsob ukládání dat do DNA firmou Carverr je tak bezpečný, že dekódování uložených dat by představovalo pro kybernetické zločince obrovskou překážku. Museli by odcizit samotnou lahvičku s DNA, což je samo o sobě výzvou. Poté potřebují zjistit, jak Carverr do DNA data dostal a musí odhalit jaké šifrování použili. Hackeři tedy budou mít takřka mizivou šanci na prolomení této ochrany.

Druhým argumentem pro je doba, po kterou DNA informace udrží. Data zde můžete mít věky na rozdíl od disků a jiných médií, které zůstanou funkční jen několik let nebo desetiletí.

Nemluvě o uchovávání seedu ve fyzické podobě, který může zneužít kdokoli, kdo jej zahlédne.

Máme zde ale i pár nevýhod

V současné době je ukládání dat do DNA velmi nákladné. Jak bylo uvedeno ve zprávě společnosti CNET, uložení pouhých 2 megabajtů dat do DNA stojí téměř 7 000 dolarů. Pokud budete chtít data z DNA dostat, přichystejte si další dva tisíce dolarů.

Je jasné, že tato metoda ukládání nebude ideální pro krátkodobé úschovy. Nicméně s časem technologie samozřejmě slevní a třeba se stane pro krypto investory zcela běžnou a dostupnou.

Závěr

Použili byste takovýto druh zabezbečení? Třeba se dočkáme i vložení do vlastní DNA. Osobně bych to asi ale neriskoval, jak jste na tom vy? Sdělte nám svůj názor na FB nebo v diskuzi 🙂

Zdroj: Blokt.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Ukládat cokoliv do vlastní DNA je asi takové jako vzít pod OS WINDOWS nějaký systémový soubor a do něho něco napsat bez znalosti celku.

Může to tam zůstat netknuté nadlouho a může to také způsobit nějakou nečekanou havárii. A nebo se to může projevit až u potomků neléčitelnými chorobami.

Když už vlastní DNA tak zní vzít něco jako CRC a to použít externě. Ale opačně to nemusí dopadnout nejlépe. Kolikrát si už vědci mysleli, že převezli přírodu, a pak se jim to vrátilo i s úroky.
Třeba se vysušily bažiny a teď máme extrémní sucha v létě a budeme se pokorně k těm mokředům vracet.

spot_img