Jak může kryptoměna pomoci s univerzálním základním příjmem

4
(8)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Bitcoin zpátky pod 12 000 USD • Vyhledávání termínu Ethereum na Googlu na ročním maximu • a další novinky

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin v současné době čelí...

[Večerní souhrn článků] • Náklady na transakce na Bitcoin blockchainu minulý týden prudce poklesly • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Utopická idea univerzálního základního příjmu se může pomocí digitálních měn stát skutečností. V důsledku krize způsobené COVID-19 ztratily miliony lidí celý svůj příjem nebo jeho část. Opatření a následné zmrazení ekonomik vedly svět k tomu, aby začal hovořit o myšlence bezpodmínečného nebo univerzálního základního příjmu, jinak známého jako UBI (Universal Basic Income).

Snahy o zavedení

Zavádění experimentů s UBI začalo dlouho před pandemií. Jedním příkladem je Aljaška, kde podobný systém nazvaný „Dividenda permanentního fondu“ funguje od roku 1982. Jednou za rok obdrží každý obyvatel státu určitou část zisku od místního ropného průmyslu. Dalšími příklady jsou například Namibie nebo Finsko.

Mnozí však poukazují na nedostatky systému UBI a věří, že ve světě tradičních financí může přinést více problémů než výhod. Vývoj kryptotechnologií otevírá nové příležitosti pro zavedení UBI, změnu vztahů mezi státem a společností a vytvoření spravedlivějšího světa.

Co je špatného na myšlence UBI?

Jedním z hlavních argumentů odpůrců UBI je, že pokud stát rozdělí peníze všem občanům, lidé budou méně pracovat, což negativně ovlivní ekonomiku. Může to také vést ke zvýšení spotřeby alkoholu a jiných škodlivých látek, zejména u nejchudších skupin obyvatelstva. Experimenty, které byly provedeny, však tyto stereotypy vyvracejí.

Kromě stereotypů existují další překážky zavedení UBI. Abychom dosáhli spravedlivého rozdělení finančních prostředků ve světě tradičních financí, potřebujeme komplexní a nákladný systém interakce mezi všemi účastníky. Existuje však technické řešení, které může státu pomoci vybudovat efektivní platební systém pro UBI s minimálními náklady: kryptoměna. Nejde o Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) nebo jiná digitální aktiva, ale o státní kryptoměny, jejichž vydávání bude kontrolováno centrální bankou.

Jak krypto pomůže

Distribuce UBI probíhá uvnitř uzavřeného informačního systému typu peer-to-peer, jehož účastníky budou:

Stát: Provádí centralizované vydávání kryptoměn, přímý převod plateb UBI do elektronických peněženek občanů, kontrolu peněžních toků v systému a blokování podezřelých transakcí, včetně nákupu určitého zboží a služeb.

Občané: Příjemci peněz.

Organizace: Platby UBI jsou přijímány k platbám od občanů, poté nashromážděnou kryptoměnou platí daně a/nebo převádějí do jiných měn, které pak používají pro jakékoli tradiční platby.

Blockchain umožní okamžitou a spolehlivou výměnu dat, potřebných pro výpočet hodnoty platby UBI a také kontrolu její včasné platby každé osobě. Aby se zabránilo podvodům a pokusům o získání platby několikrát, může dojít k identifikaci uživatele v systému, například potvrzením totožnosti.

Díky absolutní transparentnosti a automatizaci procesů s pomocí inteligentních smluv mohou technologie vyřešit hlavní problémy. Zde jsou příklady:

1. Inflace: Při výpočtu hodnoty plateb UBI je důležité neustále sledovat změnu kupní síly peněz. Data pro výpočet indexu spotřebitelských cen shromažďují ručně. Je to pomalé a drahé.

Řešení: Díky centralizované kryptoměně bude sběr informací téměř okamžitý, zvýší se objektivita dat a odstraní se chyby ve výpočtech.

2. Odlišná životní úroveň: Stejné zboží a služby mohou mít různé ceny. Při použití fiatu pro platby UBI bude problém vyřešen pomocí jednoduchého průměrování.

Řešení: UBI, uvedený v kryptoměně, umožňuje nejen zohlednit změny v nákladech na zboží. Náklady na zboží v každém regionu lze posuzovat samostatně.

3. Korupce: V regionech se slabým systémem vymáhání práva může platba UBI v tradiční měně vést ke zvýšení korupce.

Řešení: Všechny transakce budou zaznamenány na blockchainu a od okamžiku vydání bude možné sledovat celou cestu kryptoměny.

4. Imigrace: Se současnou úrovní globalizace se lidé často stěhují do zemí s rozvinutějšími ekonomikami. Pokud je UBI vyplácena všem občanům, vyvolává to nerovnost.

Řešení: Kryptotechnologie umožňují provádět platby UBI selektivně – s ohledem na hlavní geolokaci daňového rezidenta.

5. Náklady: V rámci tradičního finančního systému je správa přímých, pravidelných a současných dohod s miliony lidí obtížná a nákladná.

Řešení: Díky kryptotechnologiím bude statistika okamžitá, přesná a spolehlivá. Když osoba platí prostředky UBI z kryptoměnové peněženky, jsou informace vyjádřené v pokladním dokladu odeslány v reálném čase.

Závěr

Státní kryptoměny se mohou stát účinným nástrojem hospodářské interakce státu a občanů na základě jiných, spravedlivějších vztahů. Dnes máme technologie, které mohou poskytnout každé osobě více svobody a bezpečnosti. Proč jich nevyužít?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře