Tak už je to oficiální – Ekonomika Spojených států je od února v recesi!

5
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Co se týče americké ekonomiky a počátku recese, tak jsem se tomuhle tématu okrajově věnoval již ve vícero svých analýzách – akciové indexy. Z posledních makrodat totiž víme, že výstup ekonomiky (HDP) a průmyslová výroba šla strmě dolů. Co se týče nezaměstnanosti, tak změna z měsíce na měsíc nakonec nebyla tak hrozná, jak se původně avizovalo a dokonce vlastně došlo k mírnému snížení.

Počátek recese/krize

Nicméně, i tak je nezaměstnanost v USA horentní. Hrubý domácí produkt a průmyslová výroba ale klesla masivně a s největší pravděpodobností dojde k poklesu i za druhý kvartál. Je potřeba si ale uvědomit, že jak Fed navýšil likviditu na trzích, tak tím došlo k zajištění schopnosti poskytovat úvěry.

Podle nejnovějších dat se soukromý byznys zadlužuje čím dál více, což je prostě logický důsledek všech těch restrikcí kolem pandemie covidu. Ovšem otázkou je, jak dlouho je udržitelná situace, kdy je vše silně předlužené. Pak stačí velmi málo a nemalá část podniků je najednou v platební neschopnosti.

Zadluženost strmě roste

Jak nám napovídá sloupcový graf, tak zadluženost soukromého sektoru mezi březnem a dubnem začala strmě růst. Data za květen ještě nejsou, ale spíš bych očekával, že ten zadefinovaný trend způsobí další nárůst. Což právě potvrzuje moje obavy z předchozích odstavců, že hrozí masivní předlužení podniků, které to pak může snadno zničit.

Nejdůležitější je, že kdo chce třeba nakupovat akcie předlužených firem? Absolutně nikdo racionální, takže ty peněžní toky o to více pak mohou vyschnout. Zkrátka, na dluh to nepůjde tahat do nekonečna a jakmile to jednou bouchne, tak si myslím, že ti věřitelé (většinou komerční banky) ty peníze zpátky neuvidí.

A tím se ta spirála událostí o to více rozjede, protože když bankám hromadně přestanou chodit splátky od jednotlivých podniků, tak má samozřejmě i ta bankovní instituce problém. Všechno se vším souvisí a jakmile to dostane ten „správný“, tak to letí hned z kopce.

Národní úřad pro ekonomický výzkum

Jeden z výborů Národního úřadu pro ekonomický výzkum oznámil, že americká ekonomika oficiálně ukončila vůbec nejdelší expanzivní cyklus a v únoru tohoto roku začala recese. A recese se může klidně překlopit do krize. Toto prohlášení bylo vydáno na základě nejnovějších dat o nezaměstnanosti a průmyslového výstupu.

Že k tomuto prohlášení dojde, se očekávalo, ale překvapivě k němu došlo velmi brzy. Aby byla v tomto ohledu jakási jistota, tak je zvykem čekat mnohem déle, než čtyři měsíce. Když v roce 2007 začala ekonomika v USA skomírat, tak k tomuto stejnému oficiálnímu stanovisku se dospělo až za celý rok.

O to vážnější je aktuální situace, protože tak strmý pád může mít i o to větší střednědobé dopady na ekonomiku. Proto taky Federální rezervní banka tak hystericky zareagovala a ještě k tomu v podstatě okamžitě. I tak mi ale přijde, že se snaží uhasit mohutný požár kbelíkem vody.

Závěr

Já z toho osobně mám docela strach. Respektive, vyděsilo mě už v březnu to velké snížení sazeb a oznámení o novém QE (kvantitativní uvolňování) ze strany Fedu. Bylo mi hned jasné, že je to čistě akt zoufalství.

Ovšem na akciové trhy v USA to opravdu zabralo a i přesto, že makrodata jsou hrozivá, tak to evidentně americké investory nezajímá a nakupují vesele dál. Několik týdnů si v hlavě promítám různé scénáře, jak to nakonec může dopadnout.

Dost se i obávám toho, že se to Fedu a samozřejmě i ECB vymkne z rukou a najednou bude inflace více jak 10-20 %. Snad se to nestane, protože by to pak jejich stimulační politika měla nakonec úplně opačný efekt.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Cítím s vámi, Jaroslave. A vnímám to podobně. Jen… Když se podíváte na akcie, problém je zřejmý už od prosince roku 2019. Rekordně nízké volume v kombinaci s velkými propady. Už v této době jsem pociťoval strach. A pak to všechno přišlo. Úmyslně nechci teď psát úplně otevřeně, co si myslím, abych zbytečně nezasadil semínko paniky a nenávisti k “systému”. Kapitalismus má své vlastnosti a krize k nim patří. V takových chvílích je i demokracie nebezpečná, protože lehce přejde k totalitě ze strachu lidí, kteří jen bez kontextu vnímají důsledky něčeho, co jim uniká. Prostě najednou přišla bída a oni hledají ten důvod, toho viníka. Co na tom, že vlastně neexistuje. I přes to je lepší jej předhodit masám. Především jsem rád, že prozatím žijeme v relativně pokojné společnosti. Jen škoda, že aby to tak bylo, musí se spoustě lidem prostě masivně lhát. Protože lidé jako většinové stádo mají pak tendenci věřit šarlatánům a za ně bojovat, vraždit. Bohužel… Především ochraňme mír, abychom se jako lidstvo mohli dostat zase o kousek dál. O detailech se třeba pobavíme příště. Pokud mám volit mezi dobrem a zlem, volím dobro. Ale pokud volím mezi menším zlem a větším zlem, volím určitě menší zlo, když nelze jinak. Vše visí na vlásku. Uchraňme rozum. Lidé se musí osamostatnit. Pro akcie a korporáty se nikdo nenarodil.

spot_img