Kdy nahradí BTC fiat měny? Je velký rozdíl do krypta investovat, nebo jím platit

4.8
(17)

Zprávy a souhrny

Mnoho lidí v kryptoměnovém průmyslu doufá, že ekonomická recese po pandemii COVID-19 pomůže kryptoměnám v jejich hromadném přijetí. Znamená to ale, že budeme již brzy všichni platit v bitcoinech? Analytici na Cryptoprocessing.com si tím nejsou tak jisti.

Pro silně věřící bitcoinisty je současný nouzový stav, způsobený pandemií koronaviru, vlastně perfektní. Kvantitativní uvolňování může skutečně způsobit inflaci a měny mnoha zemí se budou znehodnocovat, jako se to již stalo turecké liře. Úrokové sazby z vkladů bank dosáhnou nuly nebo se posunou do záporných sazeb. Některé země nebudou moci splácet své dluhy, což způsobí rozsáhlý kolaps finančních institucí, investičních fondů atd. Za této situace krypto ještě více vyniká a předvádí dynamický a býčí trh.

Je rozdíl mezi investicí do kryptoměn a jejich používáním

Musíme však rozlišovat dvě věci: investice do kryptoměn a používání kryptoměn jako peněz – to znamená platit jím za zboží a služby. Aby krypto mohlo nahradit fiat, musí hrát obě role. A zatímco výhody kryptoměny, jakožto investičního nástroje, jsou zřejmé, “normálním” lidem zabere daleko více času, než se na ně začnou dívat jako na běžný platební prostředek (jako na bankovní kartu nebo PayPal).

Max Kruphyshev, CEO Cryptoprocessing.com (jeden z největších poskytovatelů kryptoplateb na světě) situaci okomentoval:

“V některých případech je růst nepřímo způsoben koronavirem. Dobrým příkladem je průmysl iGaming. Nyní, když jsou offline hazardní hry a sázení nedostupné, lidé se obracejí na online kasina a rychle zjistí, že krypto je ten nejlepší platební prostředek na stránkách iGamingu. V některých regionech nemohou ani platit kartou, protože jejich banka tyto transakce blokuje, ale mohou platit v BTC, ETH, USDT atd. Tato situace způsobuje příliv nových hráčů a podporuje krypto platby. Ale není to proto, že uživatelé se najednou rozhodli, že nechtějí používat fiat peníze: dělají pouze racionální rozhodnutí.“

Z tohoto důvodu začnou lidé používat placení kryptoměnami, pokud uvidí, že je to snazší, rychlejší nebo levnější. Přechod však bude výsledkem jejich analýzy a rozhodnutí, nikoli iracionální nenávisti k bankám nebo nedostatkem důvěry ve vládu.

Která kryptoměna se stane pro platby volbou číslo 1?

Zatím je valná většina transakcí prováděna v BTC. Zůstane to tak i nadále?

Pokud budeme chtít platit Bitcoinem, existují 3 problémy s jeho použitím: čas, poplatky za zpracování a “náklad obětované příležitosti (opportunity cost)”. Zpracování BTC plateb trvá klidně i déle než hodinu. Veteráni kryptosvěta jsou na to zvyklí, ale pro uživatele fiat měn  to je naprosto nepřijatelné. Transakční poplatky se mohou náhle změnit. Jistě si vzpomenete, že po posledním halvingu dosahovaly 3 až 4 dolarů.

Oproti tomu mince jako XRP či Stellar mají doby zpracování kratší než 5 sekund a nízké poplatky. Je tu však ještě třetí faktor – náklady obětované příležitosti, který se může v blízké budoucnosti ukázat jako rozhodující.

Opportunity cost – rozhodující faktor?

Opportunity cost znamená potenciální zisky, které ztratíte při výběru jedné z několika alternativ. Pokud například platíte pomocí BTC, váš náklad obětované příležitosti je profit, kterého byste mohli dosáhnout investováním těchto BTC.

Jak z toho ven? Max Kruphyshev podotkl, že oni doplnili do svého rozhraní funkci okamžitých platby v BTC a Etheru, takže uživatelé nemusí čekat na potvrzení blockchainu, je to rychlé jako platba kartou. Tou skutečnou otázkou podle něj ale je, proč byste měli utrácet BTC, které by se za rok mohlo zhodnotit o desítky či stovky procent, když můžete utrácet jiné mince, které takové zhodnocení nejspíše nečeká?

“Dominance platby v BTC je způsobena zvykem lidí jej používat. Ale protože cena začíná po halvingu opět růst, očekávám, že platební toky se posunou směrem k menších mincím, jako jsou DOGE, TRX, XML a XRP.”

A co stablecoiny? Může Tether nebo USD Coin získat dominantní postavení jako platební prostředek? Jistě – ale pouze v určitých průmyslových odvětvích. Například podmínky používání USDC zakazují jím platit za jakékoli hazardní aktivity. A protože iGaming je primárním trhem kryptoplateb, může se toto omezení stát pro USD Coin vážným problémem.

Závěr

Koronavirová krize přiměje více lidí, aby se začali zajímat o kryptoměny. V nadcházejících měsících a letech bude ale velké procento uživatelů do krypta investovat, místo aby jej používali k placení online. Z tohoto důvodu nelze zatím očekávat revoluci krypto plateb. Pokud už se někdo pro platbu v kryptoměnách rozhodne, tak si se největší pravděpodobností vybere minci s nízkým opportunity cost.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pet

Nenahradí, je pomalý, má poplatky a spotřeba energie na celou síť je stejná jako spotřeba celého Švýcarka:)

Marek

No, nechtěl bych vidět spotřebu bankovního sektoru celého světa…

Marek

Přesně takto jsem to myslel a nechtěl se v tom šťourat :-))
Nicméně díky za ten užitečný link…

Hmm

Opět se snažíte porovnat neporovnatelné. Vůbec neberete v úvahu, že banky poskytují daleko více služeb než jen převody peněz a platby. Za další ještě nikdo v podobném srovnání neřešil věc jako je zaměstnanost. Pokud by se zrušily banky a vše probíhalo prostřednictvím krypta, tak by vzniklo spousty nezaměstnaných. Na provoz bankovního sektoru se dále nabalují další firmy které by přišly o zakázky a když se netočí peníze, ekonomika upadá. A věcí které v podobných srovnáních chybí je kupa.
 
Neberte to zle, ale tohle se fakt děcka srovnávat nedá. Kdo se o to pokouší, pouze propaguje svojí teorii (které možná i věří) s čísly která se mu zrovna hodí.

Pet

BTC nikdy nenahradí bankovní sektor, není důvod to porovnat. Relevantní srovnání je s jinými krypto.

Hmm

Tady se ale řešilo porovnávání potřeby elektřiny mezi krypto a bankovnictvím. Nikoli porovnávání BTC a bankovnictví.

Ferrero Rocher

Jednoducha odpoved: Nikdy.Budou maximalne tak existovat vedle sebe.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: