Americký prezident Donald Trump dlouhodobě vede obchodní válku s Čínou. Kampaň vedená proti konkurentu USA se jistě objeví i v prezidentských volbách. Čína však má zbraň, kterou může použít ke zničení amerického bankovního systému.
Spojené státy americké vs. Čína
Zatímco v USA probíhají nepokoje, Čína se přibližuje datu spuštění digitální verze jüanu. Digitální jüan by mohl znamenat pro Spojené státy americké velké problémy, a to zejména pro bankovní systém. Čína tak nutí USA, aby digitalizovala americký dolar.
Před nedávnem Federální rezervní systém (Fed) varoval, že digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) mohou jednoho dne nahradit klasické komerční banky. Výzkumná skupina PhiladelphiaFed zveřejnila ve své zprávě:
„Zavedení digitálních měn může ospravedlnit zásadní posun v architektuře finančního systému. Centrální banka tak bude otevřena všem. Digitální měny mohou jednoho dne nahradit komerční banky, vytvořit vkladový monopol a udělat chaos v bankovním systému.“
Pokud by občané drželi výhradně hotovost v centrální bance, nakonec by se Fed mohl stát tzv. vkladovým monopolem. Ten by přitahoval vklady od komerčního bankovního sektoru. Na konceptu digitálního dolaru již pracuje mnoho odborníků na ekonomiku.
Dle čínského tisku již země zahájila na konci dubna zkušební platby digitálním jüanem ve čtyřech největších městech.
Ostatní země
Kromě Spojených států se do projektu digitalizace měnového systému zapojila nejedna země. Evropská centrální banka počátkem letošního roku diskutovala s ostatními centrálními bankami na téma CBDC. Mimo jiné zavádí různá blockchainová řešení.
Mezi další země, které pracují na své vlastní verzi digitální měny patří Norsko, Švédsko a Japonsko. O konceptu digitální měny vydané centrální bankou diskutují například v Německu, Švýcarsku nebo ve Velké Británii.
Závěr
Podle několika odborníků by digitální měny vydané centrální bankou měly fungovat rychleji, levněji a efektivněji. Čína tak může přimět Donalda Trumpa rozhodnout o budoucnosti finančního systému a dominanci ve světě.
Kde se budou ty to CBDC digitalni meny obchodovat. Na centralnich nelegalnich burzach?
Nebuďte naivní!
Jen naivní hlupák by chtěl držet své peníze v něčem, co může komunista hned zítra bez náhrady zrušit…
Proč komunista? Každý, kdo bude mít tu potřebu.
Jako k tomuto pokud dojde, to bude oficiální sesazení US z pozice hlavní velmoci!
Já platit dig. Jianem nikdy nebudu , virtualní peníze dnes máte a zítra nemate, sorry, přišla devalvace občané
Jenže Čína to i zároveň vyrábí, takže tu bude nejlepší cena 🔔
Psal jsem to již jinde, ale zopakuju to i tady.
Kdysi kvůli pokroku byly vynalezeny peníze. Tím v podstatě končil směnný obchod. Člověk měl v „kapse“ zlato, stříbro měď. To mocní tohoto světa špatně kontrolovali.
Pak nastoupila „papírová“ měna. Tam již mocní mohli určovat kdo je špatný a kdo není. Tak byly, tedy vlastně jsou měny volně směnitelné, nesměnitelné atd. Pořád ale nebylo možné jedince kontrolovat a sledovat.
To se povedlo až v době „karetní“ – tedy dnes. Mocní nám koukají do karet – čili peněženek. Kontrolují co si kupujeme kde. Určují kdo si co může koupit, koho vyhladoví, případně okradou – to se netýká jedinců , ale i celých států.
No a až bude jenom digitální, čili virtuální měna ? To bude zpět otrokářská společnost s vším všudy, včetně absolutní kontroly. Tak pro některé „operace“ nezbyde než osvědčený systém :Ty mně nůž, já tobě jelena !
některé digi měny(krypto)jsou decentralizované takže klídek s tou kontrolou to nebude tak horký.proto se všechny banky brání a vlády brání kryptu protože pohyb peněz jde mimo ně a ze zisku se neplatí daně!!!
Že se ještě někdo odváží takový článek napsat. Kde byl poslední 3 roky? Všichni kryptonaivisté si stále slibují lepší svět a blablabla…. ale jediný kdo z krypta profituje jsou podvodníci a spekulanti, což bylo od začátku zřejmé.
Stačí se podívat na Venezuelu a hned vidíme, kde kryptoměny pomáhají.