Čína může svojí digitální měnou zničit americký bankovní systém

3.4
(333)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Čínská státní digitální měna bude použita v Hongkongu • Uniswap přidal skoro 58 000 nových uživatelů za měsíc • a další novinky

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě.  TRHY Celková tržní kapitalizace kryptotrhů za...

[Večerní souhrn článků] • Důvod, proč byl John McAfee včera v Evropě zatčen • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Americký prezident Donald Trump dlouhodobě vede obchodní válku s Čínou. Kampaň vedená proti konkurentu USA se jistě objeví i v prezidentských volbách. Čína však má zbraň, kterou může použít ke zničení amerického bankovního systému.

Spojené státy americké vs. Čína

Zatímco v USA probíhají nepokoje, Čína se přibližuje datu spuštění digitální verze jüanu. Digitální jüan by mohl znamenat pro Spojené státy americké velké problémy, a to zejména pro bankovní systém. Čína tak nutí USA, aby digitalizovala americký dolar.

Před nedávnem Federální rezervní systém (Fed) varoval, že digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) mohou jednoho dne nahradit klasické komerční banky. Výzkumná skupina PhiladelphiaFed zveřejnila ve své zprávě:

„Zavedení digitálních měn může ospravedlnit zásadní posun v architektuře finančního systému. Centrální banka tak bude otevřena všem. Digitální měny mohou jednoho dne nahradit komerční banky, vytvořit vkladový monopol a udělat chaos v bankovním systému.“

Pokud by občané drželi výhradně hotovost v centrální bance, nakonec by se Fed mohl stát tzv. vkladovým monopolem. Ten by přitahoval vklady od komerčního bankovního sektoru. Na konceptu digitálního dolaru již pracuje mnoho odborníků na ekonomiku.

Dle čínského tisku již země zahájila na konci dubna zkušební platby digitálním jüanem ve čtyřech největších městech.

Ostatní země

Kromě Spojených států se do projektu digitalizace měnového systému zapojila nejedna země. Evropská centrální banka počátkem letošního roku diskutovala s ostatními centrálními bankami na téma CBDC. Mimo jiné zavádí různá blockchainová řešení.

Mezi další země, které pracují na své vlastní verzi digitální měny patří Norsko, Švédsko a Japonsko. O konceptu digitální měny vydané centrální bankou diskutují například v Německu, Švýcarsku nebo ve Velké Británii.

Závěr

Podle několika odborníků by digitální měny vydané centrální bankou měly fungovat rychleji, levněji a efektivněji. Čína tak může přimět Donalda Trumpa rozhodnout o budoucnosti finančního systému a dominanci ve světě.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 333

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře