Digitální měny centrálních bank jsou na cestě

5
(1)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Největší velryba? Grayscale vzbuzuje obavy o centralizaci Bitcoinu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin prolomil...

[Večerní souhrn článků] • Roger Ver chce koupit Bitcoin.org • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi přišly zajímavé, proto jsem se o nich chtěla dozvědět více a před skoro dvěma lety jsem se zapojila do týmu kryptomagazínu.
Vývoj CBDC se neustále posouvá kupředu. Celkem šest zemí má již zavedené pilotní programy. Kanada je ve vývojovém režimu, zatímco USA zaostává.
Téměř 80 % centrálních bank se podle průzkumu Bank of International Settlements z roku 2020 zabývá prací v oblasti národních digitálních měn.V minulém měsíci spustila Čína pilotní projekt svého digitálního jüanu ve čtyřech městech. Nyní se přidává i USA, jež zvažuje zavedení digitálního dolaru.

zdroj: https://www.thestreet.com/mishtalk/economics/central-bank-digital-currencies-on-the-way

USA

Spojené státy zaostaly při zkoumání digitálních měn nejvíce ze skupiny G10. Federální rezervní systém je ve velmi raných stádiích výzkumu, zatímco zájem Kongresu o zavedení digitálního dolaru roste.

Anglie

Anglie nedávno uvedla, že se dosud nerozhodla, zda zavést CBDC, a má v úmyslu se zúčastněnými stranami široce spolupracovat na výhodách, rizicích a praktičnosti centrálních digitálních měn.

Švédsko

Švédsko je jednou ze zemí s nejnižším využitím hotovosti na světě. Švédská Riksbank zahájila digitální měnový pilot v únoru 2020. Švédsko si klade za cíl zavést maloobchodní digitální měnu, která by nahradila švédskou korunu a další digitální platební aplikace.

Čína

V dubnu 2020 se Čína stala světovým lídrem v oblasti CBDC, jelikož spustila pilotní testování své digitální měny. Čínští vůdci usilují o rozšířené domácí používání digitálního jüanu do zimních olympijských her v 2022 v Pekingu. Zároveň tak mají v plánu, aby úplně nahradil hotovost v zemi.

Digitální měny se blíží

Digitální měny mají mnoho výhod, zejména pokud jde o platby. V rukách vlád to však může znamenat nepřetržité sledování každého centu, a to u každého člověka. Problém nastává zejména v případě, když je zcela zakázána hotovost, jako např. ve Švédsku. Digitální měny centrálních bank tak otevírají nové možnosti kontroly, zejména pokud jde o záporné úrokové sazby či daně z majetku.

Závěr

Centrální banky rozvíjejícího se hospodářství pracují na CBDC s cílem snížit místní závislost na hotovosti. Centrální banky vyspělých ekonomik se více zabývají finančním začleňováním a jejich cílem je poskytnout široké veřejnosti lepší přístup k penězům a zároveň využít novou technologii ve svůj vlastní prospěch. Ať je motivace jakákoliv, CBDC budou ve světě bankovnictví představovat výrazný pokrok a bezpochyby povedou i k rychlejší adopci kryptoměn.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře