USA
Spojené státy zaostaly při zkoumání digitálních měn nejvíce ze skupiny G10. Federální rezervní systém je ve velmi raných stádiích výzkumu, zatímco zájem Kongresu o zavedení digitálního dolaru roste.
Anglie
Anglie nedávno uvedla, že se dosud nerozhodla, zda zavést CBDC, a má v úmyslu se zúčastněnými stranami široce spolupracovat na výhodách, rizicích a praktičnosti centrálních digitálních měn.
Švédsko
Švédsko je jednou ze zemí s nejnižším využitím hotovosti na světě. Švédská Riksbank zahájila digitální měnový pilot v únoru 2020. Švédsko si klade za cíl zavést maloobchodní digitální měnu, která by nahradila švédskou korunu a další digitální platební aplikace.
Čína
V dubnu 2020 se Čína stala světovým lídrem v oblasti CBDC, jelikož spustila pilotní testování své digitální měny. Čínští vůdci usilují o rozšířené domácí používání digitálního jüanu do zimních olympijských her v 2022 v Pekingu. Zároveň tak mají v plánu, aby úplně nahradil hotovost v zemi.
Digitální měny se blíží
Digitální měny mají mnoho výhod, zejména pokud jde o platby. V rukách vlád to však může znamenat nepřetržité sledování každého centu, a to u každého člověka. Problém nastává zejména v případě, když je zcela zakázána hotovost, jako např. ve Švédsku. Digitální měny centrálních bank tak otevírají nové možnosti kontroly, zejména pokud jde o záporné úrokové sazby či daně z majetku.
Závěr
Centrální banky rozvíjejícího se hospodářství pracují na CBDC s cílem snížit místní závislost na hotovosti. Centrální banky vyspělých ekonomik se více zabývají finančním začleňováním a jejich cílem je poskytnout široké veřejnosti lepší přístup k penězům a zároveň využít novou technologii ve svůj vlastní prospěch. Ať je motivace jakákoliv, CBDC budou ve světě bankovnictví představovat výrazný pokrok a bezpochyby povedou i k rychlejší adopci kryptoměn.