Digitální měny centrálních bank jsou na cestě

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.
Vývoj CBDC se neustále posouvá kupředu. Celkem šest zemí má již zavedené pilotní programy. Kanada je ve vývojovém režimu, zatímco USA zaostává.
Téměř 80 % centrálních bank se podle průzkumu Bank of International Settlements z roku 2020 zabývá prací v oblasti národních digitálních měn.V minulém měsíci spustila Čína pilotní projekt svého digitálního jüanu ve čtyřech městech. Nyní se přidává i USA, jež zvažuje zavedení digitálního dolaru.
zdroj: https://www.thestreet.com/mishtalk/economics/central-bank-digital-currencies-on-the-way

USA

Spojené státy zaostaly při zkoumání digitálních měn nejvíce ze skupiny G10. Federální rezervní systém je ve velmi raných stádiích výzkumu, zatímco zájem Kongresu o zavedení digitálního dolaru roste.

Anglie

Anglie nedávno uvedla, že se dosud nerozhodla, zda zavést CBDC, a má v úmyslu se zúčastněnými stranami široce spolupracovat na výhodách, rizicích a praktičnosti centrálních digitálních měn.

Švédsko

Švédsko je jednou ze zemí s nejnižším využitím hotovosti na světě. Švédská Riksbank zahájila digitální měnový pilot v únoru 2020. Švédsko si klade za cíl zavést maloobchodní digitální měnu, která by nahradila švédskou korunu a další digitální platební aplikace.

Čína

V dubnu 2020 se Čína stala světovým lídrem v oblasti CBDC, jelikož spustila pilotní testování své digitální měny. Čínští vůdci usilují o rozšířené domácí používání digitálního jüanu do zimních olympijských her v 2022 v Pekingu. Zároveň tak mají v plánu, aby úplně nahradil hotovost v zemi.

Digitální měny se blíží

Digitální měny mají mnoho výhod, zejména pokud jde o platby. V rukách vlád to však může znamenat nepřetržité sledování každého centu, a to u každého člověka. Problém nastává zejména v případě, když je zcela zakázána hotovost, jako např. ve Švédsku. Digitální měny centrálních bank tak otevírají nové možnosti kontroly, zejména pokud jde o záporné úrokové sazby či daně z majetku.

Závěr

Centrální banky rozvíjejícího se hospodářství pracují na CBDC s cílem snížit místní závislost na hotovosti. Centrální banky vyspělých ekonomik se více zabývají finančním začleňováním a jejich cílem je poskytnout široké veřejnosti lepší přístup k penězům a zároveň využít novou technologii ve svůj vlastní prospěch. Ať je motivace jakákoliv, CBDC budou ve světě bankovnictví představovat výrazný pokrok a bezpochyby povedou i k rychlejší adopci kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img