Trump, Čína a koronakrize – blíží se konec dolaru?

2.8
(230)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Pandemie koronaviru zhoršila a urychlila mnoho globálních trendů. Americký dolar se náhle dostal pod neočekávaný tlak. Jeho dominantní postavení, jako světové rezervní měny, vypadá nejistě.

Masivní stimulace ekonomiky

Trump a americký federální rezervní systém (FED) již do systému načerpal biliony dolarů, přičemž v příštích měsících se očekává, že to bude ještě více. V USA se v dubnu na úřady práce přihlásilo více než 20,5 milionu nových nezaměstnaných, protože globální ekonomika je na kolenou.

COVID-19 je jedinečný virus, který celosvětově vyvolal jedinečnou politickou reakci,“

řekl minulý týden legendární manažer Paul Tudor Jones v dopise pro investory The Great Monetary Inflation.

„Hloubka a velikost ekonomického úpadku si vyžádala moderní měnovou teorii – nebo přímou monetizaci masivních fiskálních výdajů – od teorie k praxi, bez debaty. Stalo se to globálně tak rychle, že zůstal i tržní veterán, jako jsem já, beze slov.”

Jones také odhalil, že kupuje bitcoiny jako zajištění proti inflaci, kterou vidí jako nevyhnutelnou v důsledku téměř neomezeného tisku peněz centrální bankou.

„Nejlepší strategií maximalizace zisku je vlastnit nejrychlejšího koně,“

napsal Jones a dodal:

„Pokud jsem nucen předpovídat, moje sázka je, že to bude Bitcoin .“

Proč Bitcoin?

Bitcoin, kryptoměna s omezeným množstvím 21 milionů, je jedním z nejvýkonnějších aktiv od doby, kdy v březnu došlo k velkému poklesu trhu, přičemž cena BTC se již více než zdvojnásobila od hodnot zhruba 4 000 USD.

Mnoho kryptoburz zaznamenalo v posledních měsících prudký nárůst počtu uživatelů a objemu obchodování, protože se zhoršila ekonomická situace a také z důvodu očekávání, spojených s halvingem.

Jones, o kterém je nyní známo, že momentálně má alespoň 1 % svých aktiv v BTC, označil hotovost jako „plýtvající aktivum ve vaší ruce“ kvůli inflaci. Většina investorů se však pravděpodobně dolaru nevzdá.

Digitální platby během lockdownu explodují

“Pandemie započala pozvolný vzestup digitální měny,” uvedl Gary Cohn, bývalý poradce prezidenta Trumpa a dodal, že se poslední týdny nedotkl jediné mince nebo bankovky, „místo toho se spoléhal výhradně na elektronické platební systémy a kreditní karty“.

Ve Švédsku, které odolalo lockdownu, je již téměř 90 % transakcí prováděno digitálně prostřednictvím soukromých platebních společností.

Pokud jde o digitální platby, Čína je před námi. V loňském roce čínští zákazníci provedli nákupy přes mobil v hodnotě zhruba 50 bilionů dolarů, což je až 35násobek oproti roku 2013.

Očekává se, že digitální měny budou fungovat stejně jako běžné mince a bankovky vydané centrálními bankami. Budou ale existovat zcela online.

Závěr

Americký dolar je kvůli lockdownu přinucen k boji, na který není připraven. A který si nemůže dovolit prohrát. Vzpamatuje se dolar? Nebo se opravdu blížíme k digitální době, kde nebude možné zaplatit bankovkami?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 230

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Karel

Nechápu kde na to Amerika bere. Podle mne je bohatství země založené na tom jaké mají materiální bohatství kryté zlatem. Vždyť si pořád tisknou nové a nové bankovky. Mají na to vůbec ještě právo? Kolik toho zlata asi tak mají. Všechno proměnily hlavně za zbraně. Jakmile jim tedy dojdou možnosti logicky přejdou na ten Bitcoin a digitální měnu. Pak už si nebudou muset peníze ani tisknout a razit a začnou se obohacovat jak budou vlády potřebovat. Jakmile zkolabuje elektronika, k čemuž jistě časem dojde, tak skončí i tato měna.

Martin

No ,to je ten problém dolar už dávno není kryty.

Jakub

Dobrý den, je vidět, že vaše makro-ekonomické znalosti jsou značně pokřivené. Zaprvé, bohatství země není v žádném případě založené na materiálním bohatství, nota bene ne kryté zlatem. Zlato je pouze jakýsi hedge, který využívají především centrální banky. Je to sice léty prověřený uchovatel hodnoty, ale zároveň značně zastaralý a málo likvidní. Evidentně také vůbec nevíte jak funguje Bitcoin, protože tím se opravdu vlády nemůžou obohacovat jak chtějí, naopak, nemají žádnou možnost, jak ho ovlivňovat. Nedá se padělat, nedá se vytvořit z ničeho a nemůže ho žádná vláda regulovat. A tvrzení, že časem jistě zkolabuje elektronika, je kulantně řečeno přinejmenším úsměvné. Dodám jen, že i kdyby ze dne na den přestaly fungovat všechny počítače, a nešla elektřina ani internet, neznamenalo by to konec Bitcoinu. Pokud chcete vědět jak je to možné, bylo by dobré příště nejdřív něco nastudovat, než plácat nesmysly do éteru.

Ferrero Rocher

Boze boze,porad ten Bitcoin.No dejme tomu ze dolar ztrati svou hodnotu,tak se rezervni menou stane Juan,myslite si ze Cinani promeni vsechny sve juany za Bitcoiny ? No nevim,ja myslim ze ne,to je porad pohadka o tom jak se ten shitcoin (BTC) stane nejakym svetovym platidlem a uz si nikdo nebude tisknout penize atd. takove velmoci jako USA nebo Cina a jini budou chtit mit neco nad cim budou mit plnou kontrolu,co by nad (decentralizovanym) BTC nemeli,takze “kryptomeny” a FIAT budou existovat spis vedle sebe,BTC je podle me jen jedna velka spekulace.

Jakub

Nechápu Váš příspěvek. Proč by měli Číňané měnit všechny juany za Bitcoiny? Já vůbec nevěřím tomu, že Bitcoin by měl plnit funkci nějakého světového rezervního platidla, a peníze se samozřejmě budou vesele tisknout dál, a čím dál víc. Právě proto je Bitcoin skvělý hedge. Mimochodem podle Vás to může být jedna velká spekulace, nicméně neoddiskutovatelná fakta jsou jasně daná černé na bílém. Je to nejziskovější aktivum poslední dekády. Jestli bude nejziskovějším aktivem dekády příští nikdo neví. Já si tipuji že ano, Vy si můžete myslet opak, a v tom je ta krása. Já totiž vesele nakupuji, a nikdo mi v tom nemůže zabránit. Vy si kupujte Juany, a uvidíme kdo natom bude za deset let lépe.

Ferrero Rocher

Nebudu kupovat zadne shitcoiny ani krypto ani FIAT,krypto neni jedina investice,ze je BTC nejziskovejsi aktivum za poslednich deset let je sice pravda,ale nikdo nemuze rict ze to tak bude i v dalsich letech a jak se rika zadny strom neroste do nebe a ani BTC neporoste vecne treba tech 20k USD byl jeho strop.

tom

Už v prvních hodinách ekonomiky je dáno že Americký zbrojní průmysl dělá 80% hdp.TZN…potřebují válku a zbrojit.Oni si nějakou obět´ najdou.

Jan

Už v první vteřině je jasné, že patříte pod dvě možnosti: A- naprostý pitomec, za B- tupej troll.
77% HDP USA tvoří služby, prumysl včetně zbrojního má 21% HDP. I kdyby celý americký průmysl byl zaměřen na výrobu zbraní, tak je to pořád nesrovnatelně méně než váš tvrdí lživý příspěvek. Mimochodem, k poměru k HDP vydává více na zbrojení Rusko než USA, jste si jistý že oběť hledají opravdu USA? A co třeba Izrael, ten dává na obranu ještě víc jak Rusko, bojíte že nás Izrael přepadne?

Ferrero Rocher

Prej 80% ty jsi dobrej magor,evidentne vubec nectes.

michal

o jakém zlatu mluvíte, proč asi státy, kde Amerika vyvezla demokracii jako Irák a podobně nechtěly prodávat Americe ropu za dolary. Nemají již žádnou hodnotu, chtěli obchodovat ve zlatě nebo v eurech. Slib USA ze začátku minulého století, že dolar bude kryt zlatem již dávno neplatí. USA má takové dluhy, které si neumíme ani představit, a to množství bankovek co tiskne, nejde zlatem pokrýt. Tak to dopadlo i u nás.

endy

kde na to bere,,nebere,kontroluje financni system..proste tiskne,nemaji kontrolu.bude valka.hleda se zaminka

Puf

To platilo jen do začátku 70-tých let, kdy USA odstoupily od “Zlatého standardu”. Od té doby si USA tisknou tolik Dolarů, kolik jich právě potřebují, resp. chtějí.

Vrer

Co jsem se naposledy díval tak je to koruna která je vprdeli, ne dolar.

Jiří

už nějakou dobu předpovídám / hádám / uvažuji že u krypto platidla si nedovedu představit že by se stalo hlavním světovým prostředkem směny a tím co bude vyjadřovat hodnotu mojí práce a majetku atd ..
pandemie je pro světovou ekonomiku špatná vyhlídka ale moc slabá na to aby se zhroutil měnový, bankovní a obecně peněžní systém… obávám se ale, že lavina může nabrat na síle a snadno s sebou může vzít slabé a nemocné například některé evropské banky které jsou vskutku o dost větší než malé (koho nenapadne Deutsche Bank?)
.. a velikost škod a následků jejich pádu budou odrazem jejich velikosti
nádhera a smysl krypto peněz lidé prozřou a využijí až peníze ztratí hodnotu, jako pověstný záchranný vor na kterém si zachráníte kůži ale sprchu si na něm nedáte..nevím co potom.. tento text je taková má vize, názor .. neříkám že se to stane je to prostá úvaha.. asi je více pravděpodobnější, že se podaří udržet víru v nesmysl naživu a zmizí hotovost, a nesmysl přejde do podobny jedniček a nul nebo nevím ale v každém případě.. pomáhej nám bůh

Jirka, 26 let

lubos

nafukovani bubliny je prece dobre ne,kolik mame kryptomen ?a kdo za nimi stoji staty nebo financnictvi?a neni to jen nova spekulace hlavne ted kdyz dochazi cyklus do konce s nemovitostmi a akciemi ktere stoupaji do nebe ?neni to zajimave ze cinani maji nejvyssi procenta v online platbach a pritom skupuji zlato a stribro?osobne pocitam ze pad akcii a nemovitosti by mohl byt 5-10 let porad se ten problem se sazbami oddaluje a dluhy se sunou zase dal ale tahle hra je o duvere a jak se zvladne to nikdo nevi

ja a ja

zlata mají nakradeno z válek dost

spot_img