COVID 19 – Nenechme se připravit o svobodu a soukromí (2. část)

0
(0)

Vítejte u pokračování článku, kde se zamýšlíme nad otázkou, jakými způsoby mohou vlády využít aktuální situaci a pokusit se utáhnout ty pomyslné šrouby svobody a soukromí zase o něco víc. První část si můžete připomenout zde a rovnou na ni navážu.

Vypadá to, že jsme v pěkně prekérní situaci. Jsme prostě v řiti, pokud neshromažďujeme data potřebná k zastavení šíření koronaviru a v řiti, pokud k tomu využijeme nástrojů hromadného sledování. Existuje vůbec nějaká cesta, kudy z toho ven?

Potřebujeme nové technologie respektující soukromí

Cesta z tohoto paradoxu je poměrně jasná – potřebujeme od základu změnit a vybudovat technologie, které budou respektovat soukromí. Již více než dvacet let se různí kryptografové, právníci a aktivisté zasazují o decentralizované a další technologie, které přinášejí na jedné straně všechny výhody shromažďování osobních údajů, ale zachovávají naše data privátní.

Jak říká profesor Alex “Sandy Pentland” z Massachusettského technologického institutu:

“Chceme odpovědi, ne data.”

Kdy nastane vrchol pandemie koronaviru? Budou infikováni mí přátelé a rodina? Jak můžeme zachránit co nejvíce životů? K výpočtům, které musíme udělat, abychom se pokusili najít na tyto otázky odpovědi, potřebujeme data. Ale tato data mohou být chráněna pomocí nástrojů distribuované výpočetní techniky, krpytografie a také technologie blockchain.

Peníze vládnou světu

Je bohužel smutným faktem, že financování nových technologií k ochraně soukromí z veřejných peněz je prakticky utopií. Ostatně ani rizikoví investoři v Silicon Valley se moc nehrnou do financování začínajících podniků, které se chtějí věnovat oblasti ochrany soukromí. Koneckonců je mnohem snazší dosáhnout zisku pouhým shromážděním dat bez jakýchkoli opatření k ochraně našich občanských svobod.

Naděje umírá poslední. Techniky, jako je diferenciální soukromí, které přidávají “šum” k údajům a skrývají tak identitu v databázích, se ukázaly (mimo jiné v případě Apple a Google) jako funkční. Dobrým příkladem, jak to může fungovat, je také singapurská vláda. Aplikace TraceTogether se chová správným způsobem, když uchovává citlivá data na zařízeních uživatelů a nesnaží se je hromadně získávat od mobilních operátorů.

Z pohledu financí je pravda, že vytváření technologií, které respektují soukromí uživatelů je dražší. Stejně jako je také dražší stavět mosty, které nepadají nebo vytvářet testy na COVID-19, které skutečně fungují (zdravíme do Číny a děkujeme za jejich pomoc…).

Jak spolu souvisí COVID-19 a soukromí?

Je správné poslechnout náš instinkt pro lidskou solidaritu a vzájemnou pomoc a zapojit se do boje proti COVID-19. Počítá se vše: od návodu, jak si vytvořit levný respirátor, přes zveřejnění otevřeného zdrojového kódu na tisk 3D obličejové masky. A pak tu je třeba také projekt Folding@Home, do kterého se můžete zapojit a věnovat výpočetní výkon svého domácího počítače k simulaci „porozumění pohyblivých částí proteinů“. To vše jsou skvělé známky solidarity a důkaz, že závod s časem při hledání vakcíny pokračuje neskutečným tempem.

People power – síla lidí

V souvislosti s “people-power” si pojďme připomenout řešení, která jsou na lidech založena a slouží k zabránění sledování a uchování soukromí. Jde o technologie, které využívají výpočetní techniku dobrovolníků z celého světa, aby “promíchaly” internetové packety uživatelů s packety ostatních lidí, takže jejich internetový provoz se stává anonymní. Tato technika, která se nazývá mixnet, dokáže ubránit soukromí i proti tak silným protivníkům, jako je třeba NSA (Národní bezpečnostní agentura – vládní kryptologická organizace Spojených států amerických, spadající pod ministerstvo obrany).

Díky nebezpečí nákazy koronavirem raketově stoupá i procento lidí, kteří nyní pracují vzdáleně přes internet. To vystavuje společnosti většímu riziku informační bezpečnosti, kterému se snaží čelit třeba používáním VPN. Je dobré si ale uvědomit, že sítě VPN šifrují pouze přenos do jiného počítače a nedělají nic, aby zabránily hromadnému dohledu. Uživatelé vkládají svoji důvěru ve VPN nějakému počítači, který ale může snadno předávat uživatelská data třeba vládě. Aby se předešlo tomuto ústřednímu bodu selhání, odborníci na soukromí doporučují použít technologii blockchain ke koordinaci decentralizované a globální sítě.

Závěr

I římská říše se zhroutila (mimo jiné) v důsledku masivních morů a koronavirus může znamenat konec stávajícího neoliberálního světového řádu. Pokud existuje nějaká šance, jak se z toho dostat živý, není to proto, že nás naše vlády zachránily masovým dohledem. Je to proto, že jsme se zachránili díky kolektivní inteligenci a spolupráci lidstva, kterou nám nabízí také internet. Aktuální pandemie COVID-19 je zkouškou všech zkoušek. Díky podpoře technologií na ochranu osobních údajů a soukromí máme šanci v této zkoušce obstát a nedovolit, aby se Orwellova 1984 stala realitou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img