Centrální banky snižují úrokové sazby, akciové trhy klesají, továrny se zavírají a panika z nemoci Covid-19 působí obavy vládám po celém světě. Jak si v této době povedou kryptoměny?
Regulace kryptoměn
Průmyslová odvětví po celém světě se zastavují svoji výrobu z obav pandemie koronaviru Covid-19. Letecké a cestovní společnosti spolu s restauracemi jsou nejvíce zasaženy. Federální rezervní systém (Fed) snížil úrokovou sazbu na 0 %. Některé finanční instituce čelí nedostatku financí, což ohrožuje i fungování samotných bank.
Aktuálně se tak stává žhavým tématem digitalizace měnového systému a CBDC. Několik amerických států dokonce prosazovalo vytvoření vlastních kryptoměnových účtů. Zmiňují se i výhody stablecoinů. Jihokorejská vláda mezitím schvaluje regulační rámec pro kryptoměny.
Korejská Komise pro finanční služby navrhla zákon o používání konkrétních informací a finančních transakcích. Kryptoměnové společnosti v zemi budou muset hlásit veškeré transakce korejské finanční správě.
Indie také pracuje na regulačních opatřeních pro kryptoměny. Indie před nedávnem ohlásila povolení kryptoměnových společností v zemi. Nyní připravuje nové regulační rámce, které budou předloženy k prozkoumání Nejvyššímu soudu v zemi.
Ve Venezuele nastala situace, kdy se pozastavuje bankovní systém. Občané tak hledají útočiště právě v kryptoměnách, které jsou v zemi, kvůli velké hyperinflaci a sankcím ze strany Spojených států amerických, velmi populární.
Regulační orgán Sudeban oznámil:
„Veškeré činnosti týkající se poboček, kanceláří a administrace v zemi budou z důvodu epidemie Covid-19 na dobu neurčitou pozastaveny.“
Závěr
Události za posledních pár týdnů ukazují, že panika vyvolaná nemocí Covid-19 sužuje téměř každou vládu po celém světě. Kryptoměny mohou sloužit jako alternativa k tradičním finančním aktivům. Prozatím však ve světě panuje velká nejistota.