Na spuštění CBDC pracuje většina centrálních bank

1
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Světové centrální banky dle oficiálního průzkumu z velké většiny uvedly, že v příštích třech letech pravděpodobně vydají „digitální měnu centrální banky“ neboli CBDC.

CBDC

Podle průzkumu o CBDC, který byl proveden Bankou pro mezinárodní zúčtování (BIS) v minulém týdnu, centrální banky pravděpodobně v příštích třech letech vydají vlastní kryptoměnu. Tuto možnost potvrdilo hned 80 % bank z 66 dotázaných.

Přestože zhruba 70 % bank stále považuje za nepravděpodobné, že v hodně blízké budoucnosti vydá jakýkoli typ CBDC, 80 % z nich tvrdí, že na CBDC pracují nebo o nich nějakým způsobem přemýšlí. 10 % z nich již prochází testovací fází.

Kdo bude první

Všechny centrální banky, které přešly od koncepčního výzkumu k rozvoji, jsou banky s rozvíjející se tržní ekonomikou (EME)

Výzkum naznačuje, že tyto banky mají silnější motivaci k rozvoji CBCD než ty s ekonomikou vyspělejší. Zejména pokud jde o finanční stabilitu, efektivitu plateb a bezpečnost plateb. V souladu s tímto faktem centrální banky rozvíjející se ekonomiky nejspíše vydají CBDC jako první.

Zdá se, že banky vyspělé ekonomiky nikam nespěchají a místo toho se více zaměřují na navázání větší mezinárodní spolupráce.

Kryptoměny nabízí stabilitu

BIS se také zeptala centrálních bank na kryptoměny obecně. Z průzkumu vyšlo, že jedna centrální banka, jejíž jurisdikce čelí vážným občanským nepokojům, zaznamenala výrazný nárůst v adopci kryptoměn a potvrdila jejich širší využití veřejností pro tuzemské i přeshraniční platby.

Další zajímavou věcí je, že zhruba 60 % centrálních bank řeší dopad kryptoměn na měnovou a finanční stabilitu.

Závěr

Ačkoli motivace k výzkumu CBDC se velmi liší v závislosti na konkrétní jurisdikci, zpráva zjistila, že hlavní hnací silou je hotovost – nebo spíš její nedostatek.

Centrální banky rozvíjejícího se hospodářství pracují na CBDC s cílem snížit místní závislost na hotovosti, zatímco centrální banky vyspělé ekonomiky se více zabývají finančním začleňováním a jejich cílem je poskytnout široké veřejnosti lepší přístup k penězům centrální banky. Všichni jsme tedy zvědaví, jak to zde bude vypadat za zmiňované tři roky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img