Centrální banka Ruska testuje svůj vlastní stablecoin

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

S postojem Číny k technologii blockchain a státem podporovanému stablecoinu se zdá, že zájem ze strany jiných zemí o tento druh digitálního aktiva v posledních měsících povážlivě roste. Další zemí, která zvažuje vydání národní digitální měny, je Rusko.

Ve stádiu testování

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullina hovořila nedávno během rozhovoru s Interfaxem o budoucích plánech a opatřeních banky v oblasti digitálních aktiv.

Elvira Nabiullina uvedla, že Rusko testuje digitální měnu v regulační karanténě. Jedná se o digitální měnu výslovně určenou pro společnosti, které by chtěly vydávat stablecoiny, zajištěné skutečnými aktivy, například zlatem. Nabiullina k této věci uvedla:

„Testujeme stablecoiny v naší regulační karanténě. Přicházejí společnosti, které chtějí vydávat tokeny, zajištěné některými skutečnými aktivy. My se v karanténě podíváme na to, jak by mohly fungovat. Nepředpokládáme ale, že budou fungovat jako platební prostředek a stanou se náhradními penězi.“

Elvira Nabiullina

Guvernérka banky uvedla, že předtím, než projekt bude představen veřejnosti, musí stát přesně vědět, jak funguje a jak může být účastníkům prospěšný. K tomu sdělila:

„Nejprve musíme pochopit, jaké budou výhody pro naše občany, například pro podnikání, ve srovnání s okamžitými platebními systémy. Otázka digitálního rublu totiž může mít vážné důsledky vedoucí ke změnám ve struktuře finančního trhu, odlivu vkladů a přerozdělování prostředků.“

Guvernérka ruské centrální banky rovněž uvedla, že zájem o kryptoměny v Rusku za posledních několik let poklesl. Na druhou stranu však sdělila, že ještě stále mnoho lidí věří v perspektivu kryptoměn a k této otázce dodala:

„Ale přesto existují lidé, kteří upřímně věří v tuto perspektivu. A nejen ti, kteří chtějí vydělávat peníze. Víte, zde se tvoří ideologie – v podstatě vytvoření systému soukromých peněz bez vládních zásahů.“

V listopadu letošního roku  Elvira Nabiullina uvedla, že regulátor studoval roli Číny a Švédska v oblasti digitálních měn a dodala k tomu:

„Jsme proti soukromým penězům. Pokud by bylo mnoho digitálních měn navrženo jako náhrada za soukromé peníze, nemůžeme to podpořit.“

Souvislost s Librou

Digitální měny centrální banky (CBDC) začaly získávat významnou pozornost po oznámení Facebooku, který hodlal vydat svůj vlastní stablecoin pod názvem Libra.

Mediální magnát s touto myšlenkou přišel na počátku letošního roku. Toto digitální aktivum mělo být použito pro globální platby. A i když se tato myšlenka setkala se silným odporem regulačních orgánů, může tento projekt neúmyslně zahájit nový trend.

Závěr

K prvním zemím, které začaly uvažovat o digitální měně centrální banky, patřila Čína. Vedoucí čínského výzkumného ústavu pro digitální měnu Čínské lidové banky nedávno potvrdil, že brzy bude spuštěno digitální aktivum podporované vládou.

Další příklad přišel nedávno i z Evropské unie (EU). Byl vydán oficiální návrh dokumentu o připravované veřejné digitální měně ve spolupráci s Evropskou centrální bankou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img