V posledních měsících je v kryptosvětě velkým tématem Libra, digitální měna založená na blockchainu, kterou navrhl Facebook a kterou spravuje nezisková organizace Libra Association, což je sdružení obrovských globálních korporací, jako jsou např. Vodafone a desítky dalších světových firem.
Libra není kryptoměna
Libra sice působí jako kryptoměna, ale ve skutečnosti je mnohem více podobná elektronickým penězům, jež jsou podporovány globálními společnostmi.
Zásadou kryptoměn a blockchainu je decentralizace, transparentnost a odolnost proti neoprávněné manipulaci ze strany centrálních mocností. Krypto tedy nemůže být ovládáno, nikým řízeno a veškeré transakce jsou obvykle naprosto průhledné a zároveň pseudoanonymní..
V případě Libry tomu tak ale není. Libra je řízena konsorciem obřích korporací. Také se velmi liší např. od čínského mobilního platebního systému WeChat Pay, který patří v konečném důsledku pod vládu, Facebook a spol. se však pokoušejí o vytvoření zcela nové vlastní měny.
Libra tedy bude centrálně ovládanou měnou. Na trhu se tak možná objeví první měna, která nebude pod kontrolou vlády a centrálních bank. Vláda by potenciálně měla převést pravomoce související s finanční kontrolou do soukromého sektoru.
A to je důvod, proč americký kongres svolal zvláštní slyšení, aby oslovil Libru. Americká vláda vidí v Libře ohromnou hrozbu. Bez měnové kontroly by totiž ztratila většinu své moci.
Tato situace může být považována za hrozbu pro suverenitu USA, což je z pohledu vlády nezákonné. Může tak proti Libře dále zbrojit, a nebo jí naopak nechat volně se vyvíjet. Těžko zatím říci, jak se vláda rozhodne. V každém případě Libra i nadále tvrdě pracuje, aby ji světoví regulátoři schválili.
Vládní regulační kontroly se dotýkají všeho, co se týká kryptoměn. Kontroly projektů ICO jsou na denním pořádku, ale Libra má za sebou obrovský vliv firemních gigantů, což zajistí, že bitva mezi vládou a Librou bude dlouhá a nelítostná.
Králem decentralizace zůstává Bitcoin
Jedinou skutečně decentralizovanou kryptoměnou, jenž je odolná vůči cenzuře a je dostupná pro všechny lidi na Zemi, je Bitcoin.
U této měny neexistuje žádný vlastník ani generální ředitel ani fyzická osoba ani zákonný zástupce. Pokud by tedy americká vláda chtěla svolat slyšení pro Bitcoin, není nikdo k dispozici, kdo by se k němu dostavil.
A právě to je přednost a krása skutečně decentralizované digitální měny, jako je Bitcoin. Je opakem samotné internetové infrastruktury a nelze jej regulovat. Vláda může vyvíjet tlak na bitcoinové podniky a burzy, ale nezastaví Bitcoin ve své existenci.
V budoucnu, až vláda USA začne kvůli kryptu ztrácet svou moc, přežije pouze regulovatelnost a nenahraditelnost. Pod pojmem regulovatelnost si můžeme představit stablcoiny a akciové (security) kryptoměny, zatímco nenahraditelný a nezničitelný je Bitcoin.
Závěr
Ať už vláda zakročí jakkoliv, Libra na sebe upoutává veškerou vládní střelbu, zatímco Bitcoin plyne dále svým životem bez výrazných regulačních zásahů. Co se přesně dělo v kongresu při včerejším slyšení, si můžete přečíst ve článku níže.