Co jsou největší problémy stablecoinů?

5
(1)

Stablecoin je pojem, který se v kryptokomunitě skloňuje na každém rohu. Proč a co jsou jejich kritické body? Pojďme se na ně podívat.

1. Co jsou to vlastně stablecoiny?

Stablecoin je druh kryptoměn, který má často svou hodnotu vázanou na jiné aktivum – jako je například fiat měna, drahé kovy či jiné typy kryptoměn.

Cílem stablecoinů je stabilizovat kurz. Například u Bitcoinu (BTC) to neplatí, protože dochází k náhlým cenovým skokům – někdy během několika sekund.

2.To všechno zní dobře. Tak co je za problém?

Někteří z největších hráčů na trhu se stablecoiny jsou obviňováni z nedostatečné transparentnosti. Navíc jde většinou o nějakou formu centralizované kontroly nad stablecoinem, která může být snadno zneužita, na rozdíl od decentralizovaných kryptoměn, jako je Bitcoin. Centralizace pak přináší podobné problémy, jako mají fiat měny.

Tether je sedmou největší kryptoměnou na světě. V posledních letech byl však zpochybněn přislib, že každá jednotka je “100% zajištěna” pomocí USD.

Nedávné změny podmínek na webové stránce kryptoměny naznačily, že Tether je podporován i jinými aktivy, což se nakonec ukázalo jako pravdivé – společnost má hotovost na pokrytí 74 % nabídky a vlastní “něco málo v BTC.”

3. Jak je to s regulacemi?

Stejně jako u jiných kryptoměn je regulační prostředí nejednoznačné a zmatené. Vlády a regulátoři zatím toho o kryptoměnách moc neví a snaží se teprve zjisit, o co jde. Jen některé země jsou už dál, ale ty se pak snaží o vývoj vlastní státní kryptoměny. 

Japonsko – vyspělá ekonomika, která zaujala přátelštější postoj ke kryptoměnám než jiné země, ale hledá způsob, jak regulovat stablecoiny.

4. Co víc udělat pro stablecoiny?

Jedním ze způsobů, jak vzbudit důvěru a překonat hlavní výzvu, před níž stojí stablecoiny, je úplná transparentnost.

Konkurenti Tetheru své kódy otevírají veřejnosti a zajišťují, že jejich stablecoiny jsou ve skutečnosti 100% kryty jinými aktivy. Jiné se snaží být maximálně transparentní v komunikaci s investory.

5. Budou stablecoiny mainstream?

Potenciálně ano, ale existují překážky, které stojí v cestě.

Začátkem tohoto roku, Facebook představil plány pro Libru – stablecoin, který bude kryt celým “košem” aktiv – včetně USD, JPY, EUR a GBP. Mark Zuckerberg ale musel tento projekt přibrzdit, protože američtí politici se obávají, že by to mohlo podkopat americký dolar a dokonce ohrozit globální ekonomiku. To zpochybňuje původně plánované datum spuštění v roce 2020.

Mezi dalšími zájemci o vlastní stablecoiny je například americký řetězec Walmart.

6. Bude 2020 zlomový okamžik?

Facebook a potažmo i Walmart sledují, jak země po celém světě formují svá stanoviska ke kryptoměnám. Je pravděpodobné, že jim nezbude nic jiného, než nastavit jasný rámec, který ukáže, která pravidla musí plánované projekty splnit.

Závěr

Stablecoiny mají jasnou vizi a pravděpodobně i potenciál. Mají stablecoiny šanci uspět jako ochrana před hyperinflací například ve Venezuele či Angole? Je Tether v ohrožení nebo bude stále “ten hlavní” stablecoin? A kdy se spustí “kryptoměna” Libra? O stablecoinech by se dalo diskutovat velmi dlouho. Co si o nich myslíte vy?

Co číst dál?

Lidé, kteří nakoupili Bitcoiny výhodně, již opustili kryptothy

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img