V Paralelní Polis se probírala Libra od Facebooku – skvělý platební systém nebo hrozba?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Dnes se koukneme na iniciativu Faceboku, jejíž záměrem je vydání “kryptoměny” Libra. Bude to skvělý platební systém (takový PayPal 2.0), nebo hrozba v podobě velkého bratra, která z lidí udělá “otroky systému”?

Proč Facebook nepředstavil PayPal 2.0 ale “kryptoměnu”

Nebylo by mnohem jednodušší, představit kvalitní platební systém, než pseudokryptoměnu? Myslíme si, že kroky Facebooku jsou promyšlené jako vždy, a tak si vybrali tu nejlepší možnou cestu, jak zaplavit trh, aniž by museli čekat na schválení složitých regulací. Kryptoměny jsou technologickou novinkou, a tak se chtějí svézt na její vlně.

Představte si, jak trnitou cestu by musel Facebook procházet, pokud by chtěl realizovat svůj záměr, kterým není nic jiného než spuštění vlastní měny na svých platformách. Čekat na schválení veškerých orgánů, na vše již existují regulace, kterými by neprošli a museli by svůj produkt regulacím přizpůsobit.

Jenže vydali “kryptoměnu“, a zde jsou regulace ještě v plenkách. Jejich projekt se tedy nebude muset potýkat se strastmi “starého světa”. Vydali něco, na co ještě nejsou zákony. Budou schopni tedy se svým produktem/službou zaplavit trh, aniž by se jakkoliv limitovali. Prostě to spustí, a regulátoři budou vždy o krok pozadu. Budou se muset přizpůsobovat Facebooku, ne naopak. Stanou se z nich udavači směru a všechny případně regulace budou muset konzultovat přímo s Facebookem.

Proč to slovíčkaření

Mohli to nazvat jinak, ale je to “blockchain“. Pokud by to byl “facechain” jak dlouho by trvalo jej zregulovat, měsíc dva? Ale zkuste zregulovat blockchain obecně, na kterém fungují tisíce dalších kryptoměn, to prostě hned tak nepůjde, a na tom dle mého názoru Facebook postaví svůj business.

Facebook bere iniciativu do svých rukou

Facebook musel reagovat na světový trend, který začala Čína v oblasti platebního systému třetích stran. Teď byla otázka, kdo se iniciativy v “západním světě” ujme jako první. V úvahu byly pouze giganti jako Facebook, Amazon, Apple a Google. Facebook neváhal a vzal za lano jako první a se svými 2 miliardami uživatelů v pozadí vzal iniciativu do svých rukou a vydal whitepaper na svoji kryptoměnu Libru. Je to rozhodně výhoda a pokud se jim projekt povede, tak ostatní giganti nemají šanci chytnout rozjetý Facebook a zůstanou v pozadí a z Facebooku se stane platební velmoc v platebním systému třetích stran.

Je stablecoin výhodou?

Myšlenka stablecoinu, navázaného místo na jednu měnu na koš měn a dalších, nízko-volatilních cenných papírů je rozhodně zajímavá. Libra by se tak mohla stát přímým soupeřem stablecoinu Tether. Zničí to Tehter? Proč by lidé měli nadále využívat Tether, pokud je nová a globální Libra. To asi teprve ukáže čas. Ovšem nejde jen o Tether.

Přeshraniční platební převody

Libra by mohla být také přímým soupeřem pro firmy, které dnes poskytují přímé přeshraniční platební převody, jako je například Western Union. Tady by se mohla ukázat velká výhoda daleko jednoduššího přístupu k takovému převodu, pokud by ovšem byla Libra široce rozšířená a akceptovaná i například obchody. Kromě toho ale jde i o karetní společnosti.

Karetní společnosti

I na tomto poli by mohla být Libra konkurencí pro zavedené dominantní karetní společnosti, Visa, MasterCard a Diners, které si za platby účtují také nemalé poplatky od obchodníků. Pokud by dokázala Libra zprostředkovat platby mezi obchody a klienty levněji, mohly by i tyto společnosti mít problém. Podle některých názorů už právě lobby těchto firem a také bank vyjednává například v USA tvrdé regulační požadavky pro Libru, aby tak znemožnili, případně alespoň pozastavili nástup takové konkurence.

Odvrácená strana mince

Již v milosti měl Facebook globální skandál, že pomocí své sítě ovlivňoval volby v důležitých zemích. Firmu Cambridge Analytica zná dnes asi skoro každý. Úniky dat a jejich potenciální zneužití Facebook prozatím ustál. Ale co se stane, pokud Facebook svoji Libru protlačí až tak daleko, že se stane globálním gigantem? Bude používat získaná data pro určování ceny produktu na lokálních trzích, nebo odhadne, kolik je daný uživatel za produkt schopen zaplatit? Je možné, že díky Libře získá Facebook tolik věrných fanoušků, že dokáže dokonce mít politický vliv v zemích působnosti?

Závěr

Odpovědi na všechny tyto otázky přinese až čas. Nezbývá tedy než si počkat na to, až nová kryptoměna Libra spatří světlo světa. Ukázku debaty o této kryptoměně v Paralelní Polis můžete zhlédnout na přiloženém videu.

Co číst dál?

Historie Bitcoinu v kostce aneb 11 let uplynulo od registrace Bitcoin.org

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Mám dotaz. Pořád nechápu jednu věc s tou librou. A to, jestli opravdu používá ten blockchain nebo ne? Oni se pořád ohání blockchainem, ale blockchain jako takový je kryptograficky provázaný řetězec bloků, jehož konec podléhá konsensu těžebních uzlů nebo delegátů (v případě libry například). Na druhou stranu se dozvídám, že tento platební systém využívá databázi, zajištěnou pomocí jakési metody jménem Merkle tree. V tomto ohledu si nejsem ani jistý, zdá se vyjadřuji správně, protože jsem prozatím nenastudoval, o co v Merkle tree vlastně jde, ikdyž mě to zajímá. Nyní to chápu jako obyčejnou databázi, ve které lze pomocí Merkle tree rychle rozpoznat manipulací s daty, takže delegáti budou okamžitě informováni a budou moci schvalovat i takové věci, jako například storno podezřelé transakce atd…? Máte v tom někdo jasno? Pokud ano, moc rád se poučím. Jestliže je tento systém to, co jsem popsal výše, pak je ovšem termín blockchain využíván neoprávněně. Tak jak to tedy vlastně je?

spot_img