Když vás Facebook zabanuje, tak je reálná možnost, že příjdete o svou kryptoměnu Libra

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Jakmile Facebook oznámil, že plánuje zavést svou vlastní kryptoměnu, tak reakce byly různé. Stal se z toho mediální trhák, ale i zdroj pro vtip. Uživatelé si začali dělat srandu z toho, že jakmile vás někdo napráská (nahlásí váš profil), protože se mu z nějakého důvodu znelíbíte (komentář, příspěvek, atd.), tak vás tímto způsobem může připravit o prostředky, nebo v budoucnu odstřihnout od této služby.

Ban jako trest za cizí škodolibost?

Facebook si totiž velmi oblíbil banování uživatelů za tzv. porušení zásad komunity. Ale jak všichni víme, tak je to velmi lehce zneužitelné a samotná sociální síť postupuje v hodnocení příspěvků a profilů velmi latentně.

Mezi mými přáteli je spoustu takových, kteří dostali dočasný ban za to, že údajně šíří pornografii. Pravda ale byla taková, že je ponahlašovalo pár jedinců, kteří jim chtěli jen uškodit. Facebook má moc nejenom nad uživatelským projevem na sociální síti, ale v budoucnosti zřejmě i nad jeho prostředky.

Slyšení v kongresu

Jak jste mohli na našem webu už zaznamenat (viz. článek), tak Facebook byl zpovídán „na koberečku” před americkým kongresem. Ze slyšení vyplynulo, že je zde vysoká pravděpodobnost toho, že když bude nějaký uživatel na síti zabanován, tak spolu s tím příjde i o své prostředky, které má v kryptoměně Libra.

Facebook musel odpovědět na spoustu otázek, ale jedna byla právě od reprezentanta Seana Duffyho, který se zeptal, kdo přesně bude mít přístup ke kryptoměně. Na to odpověděl David Marcus, který má na starost právě oblast kryptoměn. Jeho odpověď zněla, že si účet Calibra může otevřít každý, ale musí projít skrze KYC (know your customer).

Pokud sledujete více všeobecné dění, tak jste si možná všimli, že tahle otázka byla ze strany Seana Duffyho narážka na banování facebookových účtů konzervativců jako je Milo Yiannopoulos, který právě o svůj FB účet přišel úplně. Tak jestli zde bude i možnost pro ty, co už jsou zabanováni, aby využili této služby. Marcus ale nebyl sto odpovědět, zda bude služba pro už zabanované uživatelé zcela nedostupná. Pokud ano, tak by se mohlo jednat o diskriminaci.

Dodržování regulací

David Marcus poté začal s tvrzením, že společnost bude dodržovat všechny platné regulace a plně spolupracovat se zákonodárci. Sean Duffy tohle bral ale jako vyhýbavou odpověd na jeho otázku. Proto si dovolil vůči Marcusovi větší narážku a zároveň řekl, že správná odpověď měla být, že dokud se někdo řídí zákony země, tak může využívat kryptoměnu Libra. Dle tvrzení reprezentanta, ho dostalo do neklidu, že právě tuhle odpověď nedostal.

Facebook poté až po slyšení zareagoval na politikovu otázku lépe s tím, že kryptoměnu Libra bude moci využívat každý, kdo jedná v souladu se zákonem. Dodali také, že Facebook v tomhle ohledu nebude mít žádné slovo. To mělo asi znamenat, že se společnost nechystá kohokoliv od této služby diskriminovat.

Poslední zprávy ukazují, že Calibra, peněženka na Facebooku, která posílá, přijímá a uchovává kryptoměnu Libra, ještě nemá finální podmínky služby a ani zásady ochrany osobních údajů.

Dále se Warren Davidson vyjádřil o nové kryptoměně Facebooku jako o “shitcoinu”, jenž nemá žádnou z vlastností, kterou má Bitcoin. Jak říká, tak Bitcoin nemá žádnou centrální autoritu, která by mohla omezovat (cenzurovat) transakce a ovlivňovat hodnotu. Zatímco Libra má jako svoji centrální autoritu Libra Association.

Závěr

Pokud mohu mluvit sám za sebe, tak jsem ohledně kryptoměny Libra dost skeptický. Nelíbí se mi, že Facebook bude mít další moc nad našimi životy. Už i tak má tento gigant obrovskou moc nad našimi osobními daty a svobodou projevu.

A co teprv příjde, až bude mít tu možnost, omezovat naše vlastní prostředky, které budou součástí našeho účtu? Pokud si tedy někdo myslí, že Libra bude fungovat jako dobrá vzpruha pro krypto trh, tak je dle mého názoru na omylu. Naopak je to spíše “hřebíček do rakve“.

Co číst dále?

Počet blockchainových patentů IBM vzrostl za poslední rok o 300 %

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img