Walmart si chce patentovat stablecoin podobný k “Libra“

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Maloobchodní gigant Walmart požádal o kryptoměnový patent, který má některé podobnosti s tokenem Libra představeným společností Facebook v polovině června. Ve své žádosti u amerického úřadu pro patenty a ochranné známky Walmart pojednává o konceptu digitální měny „vázané na běžnou měnu“ – to je to, co se obecně nazývá stabilní měna. Podle Facebooku bude Libra coinem vázaným na koš fiatových měn a státních dluhopisů.

Rozšířené možnosti pro chudé?

Kromě toho, podání doporučuje, že navrhovaná mince by mohla pomoci zajistit financování pro ty, kteří mají omezený přístup k bankovním službám – jeden z hlavních tvrzení, které Facebook učinilo kolem Libry a to největší pravděpodobností ve snaze oslovit veřejnost a vzbudit okolo jejich stablecoinu pozornost. Což se jim povedlo nejen u veřejnosti, ale i regulátorů.

“S využitím digitální měny mohou domácnosti s nízkými příjmy, které považují bankovnictví za drahé, mít alternativní způsob, jak zacházet se svými prostředky v instituci, která dokáže uspokojit většinu jejich každodenních finančních a produktových potřeb,” uvádí Walmart.

Podobnosti

Očekává se, že nabídka Facebooku vytvoří systém, díky němuž by jeho platformy sociálních médií mohly využívat Libru k platbám, což inzerentům umožní vydělávat Libru a platit Facebooku tokenem za reklamy. Ačkoli to mohlo také být používáno v remitencích a jiných případech použití. Také v podání Walmartu to vypadá, že jejich mince může mít vlastnosti, které se vztahují na token používaný v ekosystému maloobchodní společnosti:

„Digitální měna může být vázána na americký dolar a dostupná pro použití pouze u vybraných obchodů nebo partnerů. V jiných provedeních je digitální měna k dispozici pro použití kdekoli. Digitální měna může poskytnout možnosti pro úschovu prostředků bez poplatků, které lze utratit například u maloobchodníků a v případě potřeby snadno převést na hotovost.“

Odlišnosti

Patrný rozdíl je v tom, že uživatelé „Walmartovy mince“ by mohli dokonce získat úrok. U Libry by úrok získaný z potenciálně obrovských rezervních fondů v rámci programu šel partnerům, kteří by společnost vrátili na úroveň kolem 10 milionů dolarů.

Walmart tvrdí, že jeho token může ukládat historii nákupů uživatelů na blockchainu a následně použít s tím související úspory na jejich následné nákupy podobným způsobem jako věrnostní body.

Mezi další nové prvky navržené ve velmi širokém balíčku patří schopnost odstranit potřebu kreditních karet a působit jako „předem schválený biometrický kredit (např. Otisk prstu nebo oko)“. Člověk se tedy stane sám o sobě svojí debetní kartou, kterou bude používat pro platby.  Token lze také použít k omezení toho, jaké kategorie produktů lze koupit a kým, například blokování nezletilých v nákupu cigaret, alkoholu nebo video nosičů s hodnocením R.

Walmart již používá blockchain pro sledování produktů, jako jsou čerstvá zelenina a léčiva. Rovněž zkoumá různé možnosti použití této technologie, včetně projektů v oblasti připojení automatizovaných doručovacích robotů. V červnu zahájila společnost Walmart China program zaměřený na zlepšení špatného stavu bezpečnosti potravin v zemi.

Závěr

Po tom, co Facebook oznámil informace ohledně projektu Libra, tak bylo hned jasné, že se v tomhle ohledu začnou velké korporáty předhánět a nabízet lidem, co nejlepší možnosti pro nákup jejich produktů, či služeb. Osobně si myslím, že do 10ti let bude mít každý větší řetězec maloobchodů, či velké korporáty svoji vlastní digitální měnu. Nedivil bych se, kdyby byla i snaha vyplácet tímto způsobem i své zaměstnance. Myslíte si ale, že tím končí FIAT měny? Naopak! Každý tento stablecoin bude pěvně svázán s nějakou měnou. Předpokládám, že nejčastěji to bude dolar, či euro. A tímto způsobem si FIAT měny udrží svoji nezastupitelnou úlohu v ekonomice.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomas

Končí Fiat měny !!!… Proč by se crypto mělo vázat na prázdný dolar či euro naopak, měny podložené drahými kovy budou budoucností nového decentralizovaného systému

spot_img