MF ČR: Stanovisko k evidenci a účtování digitálních měn

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Ministerstvo financí ČR konečně vydalo stanovisko, jak správně evidovat digitální měny v účetnictví. Doporučuje ke všem přistupovat jako k zásobám “svého druhu”, bez ohledu na to, za jakým účelem jsou drženy.

Podíváme se blíže na to, jak by to podle MF mělo být správně.

Je jasné, že platí následující pravidlo: Bez ohledu na to, zda digitální měny slouží ke spekulativním účelům, nebo za ně chtějí jejich majitelé nakupovat, je potřeba vést o nich evidenci.

Stanovisko uvádí, že zatím nejsou k dispozici žádné závazné EU předpisy a kryptoměny neřeší ani mezinárodní účetní standardy (IFRS).

Vyjádření ČNB

Stanovisko dále cituje dřívější vyjádření ČNB, podle kterého Bitcoiny nejsou bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické peníze podle zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku (dále „ZPS“). Nákup či prodej Bitcoinů na vlastní účet nepředstavuje žádnou z platebních služeb, v případě směny (resp. nákupu) Bitcoinů za české koruny nebo jinou měnu nejsou splněny znaky směnárenského obchodu definované v § 2, odst. 1 zákona č. 277/2013 Sb., o směnárenské činnosti. Podle ČNB Bitcoiny nevykazují ani znaky investičního nástroje definované v § 3 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu.

Takže co vlastně Bitcoiny a ostatní digitální měny jsou?

Podle sdělení MF ČR se digitální měnou rozumí digitální nositel hodnoty. Jedná se o
nehmotné aktivum, které je elektronicky vytvořeno a uloženo. Digitální měny nejsou
vydávány či regulovány centrální bankou ani orgánem veřejné moci a nemají právní status
měny. Digitální měny jsou však akceptovány některými fyzickými či právnickými osobami
jako majetek, který je možné převádět, uchovávat, anebo s ním obchodovat.

Doporučujeme k přečtení: Nositelé hodnot – srovnání Bitcoinu, zlata a fiat měn

A jak je evidovat a účtovat?

Ve sdělení MF ČR se dále uvádí toto: I přesto, že existují odlišné motivy držení a použití digitálních měn, Ministerstvo financí v současné době doporučuje jednotné účtování a vykazování digitálních měn napříč všemi uživateli. Toto koncepční řešení reflektuje stávající etapu vývoje, ve které se digitální měny nachází, a jehož směr nelze bezpečně předvídat.

Ministerstvo financí doporučuje účtovat a vykazovat digitální měny jako zásobu „svého
druhu“ ve smyslu § 9 vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví. Je zapotřebí také provést jejich inventarizaci podle příslušných předpisů.

Ve stanovisku se bohužel vůbec neuvádí problematika převodu na CZK. Běžně používaná metoda převodu podle kurzovního lístku ČNB použít nejde, protože ČNB kurz BTC ani jiných kryptoměn nikde neuvádí. Takže na vyjádření, jak to tedy prakticky udělat, si budeme asi muset ještě počkat.

Stanovisko MF ČR je celé ke stažení zde.

Naše nejnovější video:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Desperados

a ako to maju nepodnikatelia?

Kytka

Jak píše kolegyně. Nepodnikatelů se toto sdělení vůbec netýká, jde pouze o jakési sjednocení účetních postupů do doby, než budou mít kryptoměny vlastní zákonnou úpravu. Něco málo si můžete přečíst v tomto článku https://kryptomagazin.cz/serial-planujeme-nakup-kryptomen-k-hodlovani-7-dil-evidence-a-dan/ ..k této problematice se v dohledné době určitě vrátíme.

spot_img