Nositelé hodnot – srovnáváme Bitcoin se zlatem a fiat měnami

0
(0)

Nejznámějšími nositeli hodnot jsou bezpochyby fiat peníze a zlato. Umožňují přenášet hodnoty do budoucnosti a udržovat kupní sílu v čase. Tuto funkci mohou však plnit i jiné statky. Jsou to například šperky, umělecké předměty a nemovitosti. V poslední době vstupuje do hry i Bitcoin.

Hlavní atributy nositelů hodnot

V našem článku zanalyzujeme specifické atributy, které vytvářejí reprezentativní ukázku nositelů hodnot a umožní nám porovnat tři soupeře v tomto ringu – Bitcoin, zlato a fiat měny.

8 atributů nositele hodnoty:

  1. trvanlivost
  2. přenosnost
  3. použitelnost
  4. ověřitelnost
  5. dělitelnost
  6. vzácnost
  7. uznávaná historie
  8. odolnost vůči cenzuře

Následující tabulka uvádí hodnocení Bitcoinu, zlata a fiat peněz podle výše uvedených atributů:

https://kryptomagazin.sk/wp-content/uploads/2018/03/Atrib%C3%BAty-Bitcoin-Zlato-Fiat-002.png

Bližší vysvětlení hodnocení

Trvanlivost

Zlato je nesporným králem trvanlivosti. Drtivá většina zlata, která byla někdy těžena nebo ražena, včetně zlata faraonů, zůstává dodnes a bude pravděpodobně k dispozici i za tisíc let.

Fiat měny jsou v podstatě digitální záznamy, které mohou mít fyzickou podobu (například bankovky). Není to tedy jejich fyzický projev, jehož trvanlivost by se měla brát v úvahu, ale trvanlivost instituce, která ji vydává. V historii skončilo mnoho vlád a s nimi skončily i jejich měny.

Bitcoin, který nemá vydávající orgán, může být považován za trvanlivý, dokud bude fungovat síť, která ho zajišťuje. Vzhledem k tomu, že Bitcoin je velmi mladý, je příliš brzy na to, abychom vyvodili silné závěry o jeho trvanlivosti.

Přenosnost

Bitcoin je nejpřenosnějším nositelem hodnoty. Soukromé klíče, které představují stovky milionů dolarů, mohou být uloženy na malé USB jednotce a snadno ji kdekoliv přenášet. Taktéž mohou být velké sumy téměř okamžitě přenášeny mezi lidmi bez ohledu na vzdálenost.

Fiat měny, které jsou v zásadě digitální, jsou také přenosné. Avšak vládní předpisy a kapitálové kontroly znamenají, že převody velkých hodnot obvykle trvají dny nebo dokonce nejsou možné.

Zlato je problematicky přenosné. Přenos fyzického zlata na velké vzdálenosti je nákladný, riskantní a časově náročný. Většina drahých kovů se proto nikdy nepřepravuje. Když se drahé kovy přenášejí mezi kupujícím a prodávajícím, obvykle jde pouze o název pro zlato, který se provede.

Zastupitelnost

Zlato poskytuje standard pro zaměnitelnost. Když se roztaví, unce zlata je v podstatě neodlišitelná od jakékoli jiné unce.

Fiat jsou zaměnitelné jen tak, jak jim to umožňují vydávající instituce.

Bitcoin je na úrovni sítě zaměnitelný, což znamená, že se s každým Bitcoinem v bitcoinové síti zachází stejně. Avšak vzhledem k tomu, že Bitcoin je sledovatelný v blockchainu, určitý Bitcoin může být znehodnocen například jeho použitím v nezákonném obchodě. Bez zlepšení soukromí a anonymity síťového protokolu nelze Bitcoin považovat za zaměnitelný v takové míře jako zlato.

Ověřitelnost

Pro většinu záměrů a účelů jsou peněžní měny a zlato z hlediska pravosti poměrně snadno ověřitelné. Přesto zlato a fiat měny nejsou imunní proti padělání. Známe obrovské množství případů padělání peněz a zlata.

Bitcoin je možné s jistotou ověřit pomocí matematických metod. Použitím kryptografických podpisů může majitel Bitcoinu veřejně prokázat, že je jeho vlastníkem.

Dělitelnost

Malé množství zlata, ačkoliv je fyzicky dělitelné, je obtížně použitelné pro denní obchodování.

Fiat měny jsou obvykle dostatečně dělitelné a malé části i prakticky použitelné.

Bitcoin se dá rozdělit na sto milionů částí a i takovéto nepatrné množství lze používat. Síťové poplatky však mohou způsobit, že přenos malých množství bude neekonomický.

Vzácnost

Zlato, kterého je stále poměrně málo, není imunní vůči zvýšení nabídky. Pokud by se například stalo, že by se nová metoda těžby stala ekonomickou, dodávka zlata by mohla dramaticky stoupat a hodnota zlata by klesala.

Vzácnost je atribut, který jasně odlišuje Bitcoin od fiat měn a zlata a který je jeho předem určený nedostatek. Podle návrhu může být vytvořeno maximálně 21 milionů Bitcoinů.

Uznávaná historie

Žádný nositel hodnoty nemá tak dlouhou historii jako zlato. Ta sahá až k počátku lidské civilizace. Zlaté mince, ražené v dávném starověku, si dodnes zachovávají vysokou hodnotu.

Totéž nelze říci o fiat měnách. Od jejich vzniku měli obecnou tendenci padnout až k případné bezcennosti. Inflace, používaná jako prostředek neviditelného zdanění občanů, potvrzuje to, že si nezachovávají svou hodnotu v dlouhodobém, dokonce ani ve střednědobém horizontu. A to bez výjimky.

Fiat měny jsou z pohledu historie poměrně nedávný vynález. Fiat peníze vznikly v 11. století v Číně. Ukázaly však svou náchylnost na neustálé zvyšování nabídky. Státy mají přetrvávající tendenci nafouknout svou peněžní zásobu k řešení krátkodobých politických problémů.

Bitcoin navzdory své krátké existenci přežil dostatek zkoušek na trhu a existuje vysoká pravděpodobnost, že v brzé době nezmizí jako cenné aktivum. Pokud bude Bitcoin fungovat 20 let, bude mít téměř univerzální důvěru, stejně jako lidé věří tomu, že je internet trvalým rysem moderního světa.

Odolnost vůči cenzuře

Bitcoin je ze samé podstaty návrhu odolný vůči cenzuře. Klíčovým atributem, který dělá Bitcoin cenným, je to, že je „bezvýhradný“ na úrovni sítě. Když Bitcoin někam posíláte, neexistuje v síti žádný lidský zásah, který by rozhodoval o tom, zda má být transakce povolena.

V úplném kontrastu je fiat bankovní systém. Státy v něm regulují banky a ostatní provozovatele přenosu peněz podle svých představ.

Zlato, ačkoli ho neemituje stát, ve své fyzické povaze stěžuje přenos na dálku. Tím je mnohem citlivější na státní regulaci než Bitcoin.

Celkové vyhodnocení

Pokud přiřadíme jednotlivým symbolům z hodnotící tabulky číselné hodnoty od 1=F po 12=A+ (nejvyšší počet bodů je 12, nejnižší 1). Pořadí podle numerické váhy vypadá následovně:

  1. Bitcoin 10,30 bodů
  2. Zlato 9,25 bodů
  3. Fiat 7,00 bodů

Celkem evidentně se Bitcoin zařadil na první místo. Uvidíme, jak se mu bude dařit v následujících letech.

Co myslíte, bude dominance Bitcoinu pokračovat? Určitě vás budeme o dalším vývoji informovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tonda Černý

Jaksi jste zapomněli na jeden z klíčových bodů: použitelnost. Vzhledem k tomu, že zde by zlato získalo plný počet bodů a bitcoin nula (k čemu je bitcoin použitelný? K ničemu, je to zcela imaginární hodnota!
Takže výsledek jste zcela zmanipulovali.
Dobrou noc.
T

spot_img