BTC

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

V roce 2008 se na internetu objevila práce s názvem Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System (Bitcoin: Elektronický platební peer-to-peer systém). Na začátku roku 2009 vznikla síť Bitcoin, když Satoshi Nakamoto vytěžil první blok. Tím vznikla nová éra digitálních peněz. Začátek to ovšem nebyl vůbec jednoduchý.

Jak koupit Bitcoin s 0% poplatky? Návod najdete ZDE.

Bitcoin a jeho první krůčky

Bitcoin se objevil v době ekonomické krize. Vznikl jako alternativa k nestálým národním měnám. Jenže svět na Bitcoin ještě zdaleka nebyl připraven. A tak si Bitcoin sice postupem času získával pozornost, nicméně i tak se o něj zajímali spíše nadšenci, kteří jej těžili spíše pro zábavu než kvůli zisku.

Bitcoinu v době po jeho vzniku nevěnoval téměř nikdo pozornost. Byl to jeden z mnoha elektronických projektů, který byl sice hezký, ale doopravdy se o něj nikdo nezajímal. Trvalo několik let, než si BTC získal větší pozornost. Začaly vznikat burzy, které s Bitcoinem obchodovaly. A najednou už to nebyla pouze ta podivnost, kterou sleduje několik nadšenců. Na trh s BTC se začala dostávat větší skupina lidí a díky tomu i jeho cena začala stoupat.

V říjnu roku 2011 přišel další milník a vznikl první altcoin. Na trhu s kryptoměnami se objevil nově Litecoin. V následujících letech naprostou většinu obchodů s BTC obstarávala největší burza Mt. Gox. V roce 2014 obstarávala tato burza přes 70% všech převodů Bitcoinu. A právě v tomto roce se začalo mluvit o tom, že Bitcoin je mrtvý. Burza Mt.Gox totiž vyhlásila bankrot, protože z její peněženky bylo ukradeno přes 800 000 BTC. V té době již měl tento objem BTC hodnotu přes 400 milionů dolarů.

Mnoho lidí tehdy ztratilo důvěru a vypadalo to s BTC opravdu zle. To bylo ovšem způsobeno nepochopením celého problému. Bitcoinu se nic nestalo. Nebyl žádný problém s protokolem, ale problém u třetí strany. V neregulovaném prostředí si burza moc nelámala hlavu se zabezpečením (takhle se spálilo ještě mnoho dalších) a proto přišla o tolik BTC uživatelů.

Jenže nakonec se ukázalo, že ani tato krádež nedokáže Bitcoin zastavit. Systém Bitcoinu je totiž opravdu revoluční a v následujících letech se to ukazovalo znovu a znovu. Dnes již víme, že BTC je nejbezpečnější decentralizovaná síť na světě. To je dáno vynálezem blockchainu, což je technologie, kterou BTC využívá, a na které funguje většina dnešních kryptoměn.

Pod kapotou Bitcoinu

Nejprve je nutné si říci, že Bitcoin stojí na třech základních pilířích. Těmi jsou decentralizace, kryptografie a blockchain. Decentralizace znamená, že Bitcoin nemá žádné centrum. Nejlépe si to můžete představit na moderních platebních způsobech. Pokud například používáte Visa kartu, tak všechny vaše transakce zajišťuje třetí strana. Všechny údaje, všechny operace a fungování zajišťuje centrálně jediná společnost. Naproti tomu Bitcoin je decentralizovaná síť počítačů, do které může vstoupit kdokoliv. Pokud selže Visa, tak je vaše karta bezcenná. Pokud ovšem selže počítač v BTC síti, tak se nic neděje, protože jej nahradí mnoho dalších počítačů. U Bitcoinu tak fakticky neexistuje žádný centrální bod, který by mohl být napadnut.

Bitcoin se tak dá označit za síť počítačů, na kterých běží specializovaný software. Těmto lidem v síti se říká těžaři. Pokud chcete poslat BTC kamarádce (protože jste prostě hodní), tak vznikne transakce, která se vyšle do celé sítě BTC. Každý těžař tak uvidí, že Marry poslala Alici 0.1 BTC.  Tato transakce se zapíše do sdílené účetní knihy, která se nazývá blockchain. Samozřejmě nebudou na síti jména, ale budou zde dvě BTC adresy.

Při odeslání transakce vstupují do hry BTC těžaři a kryptografie. Bitcoin se stal revolucí díky tomu, že jej nejde zkopírovat. V minulosti vznikalo mnoho konceptů elektronických měn. Vždy selhaly na tom, že je prostě někdo zkopíroval a vytvořil si tak nové peníze, které ovšem nebyly rozpoznatelné od těch existujících. Takže všechny tyto měny byly nepoužitelné. Až Bitcoin přišel s technologií blockchain, díky které fakticky není možné vytvořit kopie BTC.

Posílání transakcí a kryptografie

Pokud chci poslat 1 BTC Alici, tak musím na své BTC peněžence nastavit příkaz, že na její peněženku chci poslat 1 BTC. Každá peněženka má dvě hlavní části. Jednak je to veřejný klíč, který je vidět v celé síti a druhak je to privátní klíč (ten nesmí nikdo kromě vás nikdy vidět). Při posílání transakce vznikne nový údaj, který je následně poslán do BTC sítě. V podstatě se jedná o detaily transakce, které jsou podepsány privátním klíčem. Těžaři následně ověří, jestli mám na své adrese dostatek BTC a jestli je moje transakce validní. Díky šikovnému využití kryptografie je možné ověřit, zda je transakce správná a přitom stačí pouze její podpis. Váš privátní klíč tak vždy zůstává soukromým.

Po ověření validity se transakce zapíše na konec blockchainu (účetní knihy). Blockchain se skládá z bloků (můžete si představit jako stránku, kde jsou zapsány transakce), které se na sebe postupně navazují. Když se blok naplní, začíná závod těžařů o ověření validity daného bloku. Ověřování takového bloku probíhá hádáním čísla (nonce). Těžaři tak fakticky hádají číslo, které podle kryptografických pravidel ověří, že tento blok je validní. Samotný proces je velmi náročný na výpočetní sílu, aby se zajistila bezpečnost sítě.

Proč by ale těžaři obětovali své peníze na ověřování cizích transakcí a skládání bloků dohromady? Za ověřování transakcí musíte zaplatit poplatek pro těžaře, kteří ověřují vaši transakci. Ověřování bloků pak generuje nové BTC podle přednastavených pravidel. Těžař, který uhádne správné číslo (a použije nejvíce výpočetní síly), je odměněn nově vytvořenými BTC. Zde existuje pravidlo, podle kterého se tvoří nové BTC. Těch nebude nikdy více jak 21 000 000, protože s postupem času klesají odměny za vytvořené bloky.

Tento nově vytvořený blok je pak vysílán do celé sítě, která ověří jeho správnost. Poté je přidán do řetězce bloků. A díky tomu, že celá síť je decentralizovaná, tak se nemusí uživatel spoléhat na to, že nějaká společnost koná tak, jak má. Uživatel má jistotu, že všechny transakce jsou správné, protože jsou uloženy po celosvětové síti. Pokud si stále nedovedete představit, jak Bitcoin vypadá, tak se můžete podívat na toto demo, které jej krásně ukazuje.

Celosvětová účetní kniha

Stále existují nejasnosti o tom, co vlastně Bitcoin je. Mnoho lidí si pořád myslí, že Bitcoiny máte ve své peněžence jako nějaká data. Opravdu tomu tak není. V peněžence máte klíč, který může dokázat, že určité Bitcoiny jsou vaše. Bitcoin je hlavně obří, decentralizovanou účetní knihou, kde je zapsáno, kdo má kolik BTC. Ve vaší peněžence je tak pouze důkaz, že část Bitcoinů je vaše.

Tato decentralizovaná účetní kniha se nazývá blockchain a spustila revoluci. Díky vlastnostem blockchainu začaly vznikat nové a nové měny. Dnes již máme tři generace blockchainů. Do první generace patří například BTC a LTC. Blockchain 2.0 je pak například ETH či NEO. To jsou chytré měny, které posunuly kryptoměny na úplně novou úroveň. Blockchain 3.0 jsou např. Cardano či Zilliqa. To jsou chytré měny, které umožňují interoperabilitu mezi rozdílnými blockchainy. Zde je také nutné zmínit DAG architekturu, což je alternativa k blockchainu. DAG je matematický model, který umožňuje rychlejší ověřování transakcí a jeho nejznámějším představitelem je IOTA.

Bitcoin nastolil revoluci, která je stále na úplném začátku. Nyní už je ale možné konstatovat, že BTC je tady dost dlouho na to, aby bylo jasné, že celá síť je bezpečná a ještě dlouho zde zůstane. Díky Bitcoinu tak přecházíme do nové éry. Ta bude charakterizována internetem hodnoty a poklesem potřeby důvěry v téměř každé oblasti života.

Nenechte si ujít naše krypto-zpravodajství a přihlaste se k odběru notifikací. Instrukce získáte klepnutím na zvonek vlevo dole. Také nás sledujte na naší facebookové stránce a nenechte si ujít nejnovější zprávy z kryptosvěta.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img