TOP 5 altcoinů letošního roku

5
(6)

Definice altcoinů se od počátků kryptoměn, kdy jich existovalo jen několik, postupně vyvíjela. Tehdy se za altcoin považovalo cokoli kromě Bitcoinu (BTC).

Dnes je svět kryptoaktiv mnohem obsáhlejší. Existuje široká škála mincí a tokenů s případy použití, které dalece přesahují rámec prostředku směny. To také znamená, že nemusí pro Bitcoin nutně představovat konkurenci.

Přesto je z důvodu nedostatku lepšího označení základní definicí altcoinu jakékoli kryptoaktivum jiné než Bitcoin. Pojďme se podívat na pět zajímavých zástupců této kategorie (z top desítky dle tržní kapitalizace).

Ethereum (ETH)

Tržní kapitalizace: 389,2 miliardy USD
Z 2,5 bilionu dolarů, které představují celkovou tržní kapitalizaci více než 26 000 dnes dostupných kryptoaktiv, je více než 389 miliard dolarů uloženo v Ethereu, největším altcoinu na trhu.

Na rozdíl od bitcoinu, charakterizovaného jako “decentralizovaná měna”, si lze Ethereum představit jako distribuovanou výpočetní síť, kde mohou uživatelé využívat blockchain ke spouštění decentralizovaných aplikací neboli dApps a hostování chytrých kontraktů. Walker Holmes, viceprezident metavers platformy MetaTope k tomu říká:

BTC je úložiště hodnoty, zatímco ETH je decentralizované hřiště pro stavitele, kteří určují budoucnost v technologických inovacích technologie blockchain.

Kritici Etherea pak poukazují na vysoké poplatky za provádění transakcí. Vzhledem k tisícům aplikací a dalších altcoinů na blockchainu Etherea se dá čekat, že ETH tu již zůstane.

Investujte do Etherea a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

BNB (BNB)

Tržní kapitalizace: 82,5 miliardy dolarů
BNB je utility token, který lze použít k placení obchodních poplatků a zlevnění obchodů na burze Binance. BNB lze použít i mimo kryptoměnovou burzu Binance ke zpracování plateb, například k rezervaci cestovních služeb.

Kritici tvrdí, že BNB není tak decentralizované jako jiné altcoiny. Hodnota samotné mince však také pomohla podnítit zájem investorů o burzu od doby, kdy BNB začalo v roce 2021 získávat na popularitě.

Investujte do BNB a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Solana (SOL)

Tržní kapitalizace: 79,3 miliardy dolarů
Solana byla vyvinuta, aby pomohla pohánět decentralizované finance, aplikace i chytré kontrakty. Funguje na unikátním hybridním mechanismu proof-of-stake a proof-of-history, který umožňuje rychlé a bezpečné zpracování transakcí.

Solana je jedním z nejrychlejších blockchainů. Často ale také čelí kritice za to, že je ve srovnání s Ethereem příliš centralizovaný s velmi malým počtem ověřovacích uzlů. Solana je vysoce škálovatelné blockchainové řešení s velmi nízkými poplatky. V poslední době se ovšem potýkala s několika výpadky a odstávkami.

Investujte do Solany a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

XRP (XRP)

Tržní kapitalizace: 32,0 miliardy USD
XRP je primárně optimalizováno pro platby a stojí za ním společnost Ripple Labs, která právě zpracováním plateb zabývá. Společnost Ripple Labs byla založena v roce 2012 a v rychle se rozvíjejícím světě kryptoměn je prakticky dinosaurem. Nutno ovšem přiznat, že na rozdíl od jiných mincí a projektů, které skončily v propadlišti dějin, tak Ripple Labs a její měna XRP si udržují svůj status.

XRP Ledger totiž nabídl vůbec první decentralizovanou burzu neboli DEX s protokolem umožňujícím vlastní tokenizaci XRP. Tato open-source technologie je také známá tím, že je ekologičtější než ostatní konkurenční kryptoměny. I to může přispět k její celkové popularitě.

Investujte do XRP a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Bitcoin Cash (BCH)

Tržní kapitalizace: 12,4 miliardy dolarů
Tento peer-to-peer elektronický peněžní systém si klade za cíl stát se decentralizovaným globálním platebním systémem. Bitcoin Cash je alternativou k původnímu platebnímu systému Bitcoin, nejstarší kryptoměně na světě.

Vznikl v roce 2017 hard forkem v bitcoinovém blockchainu, tedy osm let po uvedení původního bitcoinového blockchainu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Apin
Hodnocení článku :
     

Je rok 2024, všimli jste si? Takovýhle článek mohl klidně vyjít i v roce 2020. Není to spíš jen takový recyklát z roku 2017, u kterého jste jen aktualizovali čísla a grafy a vyměnili solanu za litecoin nebo dash?

pietro

ADA 🙂

spot_img