[Diskuse] Státní kryptoměny – fiat převlečený za krypto?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Nedávno se stala jedna zajímavá věc. Suverénní stát si vytvořil vlastní kryptoměnu. Hovoříme samozřejmě o hyperinflací sužované Venezuele a její nové oficiální měně Petro. Funguje díky technologii blockchain, a dokonce se dá i těžit.

Hmm, tak to zní zajímavě. Měna Petro je navíc kryta ropou. Samozřejmě, zmiňovaná ropa je stále v zemi a případná změna na vysokých vládních pozicích může celý projekt zrušit, ale i tak … Petro je první státní kryptoměnou a to je trochu děsivé.

Kryptoměna by měla být veřejná a decentralizovaná

Děsí mě hlavně dvě věci.

  1. Státní kryptoměna není veřejná. Nejde o veřejný majetek. Státní kryptoměnu někdo reálně vlastní a lidé jsou známí svou neschopností rozlišovat mezi veřejnou a privátní kryptoměnou. Viz například Ripple.
  2. Fajn, Petro se dá těžit. To však neznamená, že je tato měna decentralizovaná. Pokud vláda řekne, že jisté transakce se (například) musí vrátit, mineři tak učiní. Proč? Protože Petro je krytý ropou a tu vlastní vláda. A vláda si tedy může diktovat, který (případný) fork Petra bude oficiálně podporován.

Státní kryptoměna je zajímavý koncept. V případě Venezuely slouží ke stabilizaci situace. Lidé budou mít k dispozici stabilní nosič hodnoty, se kterým mohou platit v celé zemi, a vláda se tak vyhne americkým sankcím. Ale … to je všechno. Žádná finanční revoluce v tomto směru nebude.

Státních kryptoměn bude více

Petro je pouze první vlaštovka! Následovat bude Rusko a kryptorubl, čínská, australská a britská kryptoměna a desítky coinů od zemí sužovaných hyperinflací (Zimbabwe apod.). Nakonec uvidíme i nástup korporátních, bankovních a firemních kryptoměn. Například SamsungCoin?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img