Venezuelská kryptoměna Petro údajně vybrala 735 mil. USD během jednoho dne

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro řekl v úterý, že Venezuela obdržela 735 milionů dolarů v první den předprodeje státní kryptoměny “Petro”, která by měla pomoci zemi se vzpamatovat z hospodářské krize a obejít obchodní sankce ze strany USA a EU. 

Řešení ekonomické krize

Maduro doufá, že Petro dovolí členům OPECu obejít americké sankce, protože státní měna bolívar klesá na nejnižší hodnoty z důvodu hyperinflace a kolabujícího socialistického hospodářství.

USA i odborníci varují před investicí

Odborníci na blockchain již varovali, že Petro nebude pravděpodobně přitahovat významné investice. Vedení venezuelské opozice také uvedlo, že prodej představuje nedovolené vydání dluhopisů, které obchází venezuelskou většinovou opoziční legislativu, a ministerstvo financí USA upozornilo na možné porušení sankcí.

Nejsou známy podrobné informace

Maduro nesdělil podrobnosti o investorech, a pro jeho tvrzení nebyl předložen žádný důkaz. Dodal, že Petro by se mohlo využívat v turistice, například pro prodej benzinu a pro některé transakce s ropou.

Oficiální webová stránka kryptoměny Petro v úterý zveřejnila průvodce pro vytvoření virtuální peněženky. Kryptoměna by měla být vydána příští měsíc.

Hodnota v celkové výši 6 miliard USD

Hodnota všech vydaných 100 milionů tokenů by měla být podle informací poskytnutých v posledních měsících Madurem o něco více než 6 miliard dolarů. Každý token by měl být krytý jedním barelem venezuelské ropy.

Závěr

Venezuela se potácí v ekonomické krizi, která se ještě zhoršila po uvalení obchodních sankcí ze strany USA a EU. Sankce znemožňují zemi si půjčit v zahraničí peníze na refinancování státního dluhu. Vydání vlastní státní kryptoměny je překvapivý pokus o záchranu. Jestli se to povede, uvidíme v následujících několika měsících.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

ZdrojReuters
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img