[Seriál] Plánujeme nákup kryptoměn k hodlování (7. díl) – Evidence a daň

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Náš seriál o plánování dlohodobé investice do kryptoměn se přiblížil ke konci. Doufáme, že pro vás byl zdrojem inspirace a podařilo se nám přesvědčit vás, že dobré plánování je základem úspěchu. Prošli jsme si jednotlivé kroky plánu a dnes nás čekají doplňující informace týkající se evidence a daně, jelikož i tyhle aspekty patří k hodlování kryptoměn a je tedy třeba na ně nezapomenout.

Seriál jsme záměrně zařadili právě do tohoto období, protože se domníváme, že je pro dlouhodobý nákup kryptoměn vhodná doba. Zda budete investovat (resp. kdy), je samozřejmě na vás. K rozhodnutí využijte veškeré dostupné informace, ale zároveň vám doporučujeme nepředávat zodpovědnost za své investice nám, ani nikomu jinému. Jak už bylo řečeno, rozhodnutí je jen na vás.

Všechny díly:
(1. díl) – Riziko
(2. díl) – Kapitál
(3. díl) – Portfolio
(4. díl) – Je vhodný čas pro vstup?
(5. díl) – Cíl investice
(6. díl) – Vyhodnocení
(7. díl) – Evidence a daň

Daň z příjmů

Začněme daní. Ptali jste se nás, zda se někdo dozví, když vám přijdou na účet peníze z prodeje kryptoměn. Odpověď zní samozřejmě ano. Pokud to bude nízká částka, tak se možná nikdo nic nedozví. To by vás mohlo uvést do nebezpečného klidu. Chceme vás varovat, na burzách a směnárnách mají vaše údaje především proto, aby mohli informace o vašich nákupech a prodejích kryptoměn poskytnout příslušným úřadům. Totéž platí o vaší bance. Dále se vám může stát, že se pochlubíte před nesprávným člověkem, který vás udá.

Věříme, že to za ty nervy nestojí a je lepší daň v každém případě zaplatit. Jakmile budete své příjmy z prodeje kryptoměn tajit, mohlo by se vám totiž stát, že vám daňový úřad zaklepe na dveře. Pro takové případy zákon stanovuje přísné sankce ve formě 20 % penále, 5% pokuty a k tomu ještě úrok z prodlení, který činí cca 14,5 % ročně (zdroj), nemluvě o nepříjemnostech s tím spojených.

Jak danit?

Že musíme danit tedy už víme. Bohužel ale zákonodárci tak trochu zaspali a dosud neexistuje jednoznačný zákonný rámec pro danění kryptoměn. Obecně se má za to, že je v pořádku, pokud zdaníme až příjem spojený s prodejem kryptoměn. V ČR je daň 15 % ze zisku. To znamená, že odvedete 15 % z rozdílu mezi příjmy z kryptoměn za daný kalendářní rok a příslušnými pořizovacími výdaji na jejich nákup. V případě nejasností vám zřejmě nezbude nic jiného, než se jít poradit rovnou na příslušný finanční úřad popř. ke svému účetnímu či daňovému poradci. Toto téma je velice komplikované a určitě se k daním ještě dostaneme v jednom či více samostatných článcích.

Evidence

Nejen kvůli dani, ale i kvůli tomu, abyste byli schopni investici vyhodnotit, je potřeba každý nákup a prodej evidovat. U hodlování by to neměl být problém, tradeři to mají vzhledem k množství transakcí poněkud komplikovanější. V případě malého množství záznamů (jednorázová investice) vám postačí i kousek papíru. Mnohem pohodlněji lze evidovat v tabulkovém procesoru, který vám ušetří spoustu práce při výpočtech a umožní snadnou a rychlou úpravu, tvorbu kopií, záloh atd.

Do tabulky si zapíšete každý nákup za fiat měnu, vč. kurzu a částky, za kterou jste nakoupili, pro jednotlivé kryptoměny zvlášť. Pokud přikupujeme altcoiny prostřednictvím jiné kryptoměny (zpravidla za Bitcoin), můžeme si v tabulce spočítat jejich pořizovací kurzy v Kč tak, že vynásobíme kurz, za který jsme nakoupili BTC, jeho použitým množstvím na nákup daného altcoinu a tuto částku následně vydělíme množstvím nakoupených mincí/tokenů. Výsledkem je reálná cena, za kterou jsme nakopili jednotku daného altcoinu. Nezapomeňte do ceny rovněž zahrnout transakční poplatky.

Další údaje, které potřebujete sledovat, je průměrná cena, celková pořizovací cena vašeho portfolia i jednotlivých kryptoměn a jejich množství, na jaké burze jste je zakoupili a kdy. Může se hodit i informace, kde kterou kryptoměnu držíte. Evidovat je lepší co nejdřív, abyste se vyhli případným zmatkům při pozdějším dohledávání transakcí apod.

Závěr

Nyní již máte kompletní rámec pro tvorbu vašeho investičního plánu. Věříme, že vám to bude k užitku a že díky těmto informacím budete ke své investici přistupovat s rozvahou, klidem a zodpovědností. Teď už je jen na vás, abyste si vytvořili vlastní investiční strategii, která bude úspěšná.

Naše aktuální video:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ales

Mam k vam dotaz navic.
Nestaci pouze evidovat vatupni sumy pro nakup za fiat (tedy za co nakoupim btc) va co mi prijde na ucet?
Vidim prece vstup v eurech (rekneme coinbase) a vystup v eurech rekneme opet z coinbase?
Nebo musim sledovat opravdu kazdy pohyb? Pohyby evidovane mam, ale prijde mi to slozite, plus navic prijmy z tezby.

Jeste se chci zeptat na cast kalendarniho roku. Za predpokladu ze nakoupim tento rok a no hodl budu prodavat az rok nasledujici si nebudu moci odecist nakup? To me prijde prinejmensim zvlastni. (Pokud bych byl tedy “v minusu”, mela by se mi cast prevest do nasledujiciho roku. U firmy by to tak samozrejme bylo, ale jak je to u fyzickych osob?)

Pedro

pro evidenci muze byt uzitecne https://www.cryptocompare.com/portfolio/

Tomas

Proč při prokazovani částky k dani je nutné vest evidenci nakupu a prodeju ruznych altu v cryptu?
Příklad: 5 krat jsme nakoupil dohromady 1 btc za 350000 Kč (bohužel…). Pak jsem provedl nespocet trejdů na různých burzách. Nakonec vse prevedl zpátky do smenarny, kde nakupuji za fiat, ve výsledku např 2 btc pri aktualni ceně 400000 kč. Ve smenarne prevedu 2 btc na 400000 kc fiatu. Vydelek je tedy 50000 kc minus poplatky, rekneme tedy cisteho 47000kč, ktere mi přijdou na muj ucet u me banky, a pak si za to koupim hromadu banánů.
Daním tedy 47000 Kč. K tomu nepotrebuji zadny excel se zaznamy kazde jednotlive transakce v altech… Stačí mi výpis ze směnárny a nebo lepe z me banky, kde je jasne videt, kolik jsem odeslal a kolik prijal…
Nebo se mýlím?
Diky

spot_img