[Seriál] Plánujeme nákup kryptoměn k hodlování (1. díl) – Riziko

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V tomto seriálu se budeme věnovat plánování nákupu coinů či tokenů k dlouhodobému držení (chcete-li hodlování) v řádu jednoho roku či více let. Pro tento typ investování se vyzbrojte trpělivostí, stanovte si cíl a toho se následně, pokud je to možné, držte. Nejprve se však obeznámíme s riziky.

Uváženě měnit plán je přípustné jen s citem a s ohledem na nové okolnosti či zkušenosti, nebo v případě doplnění portfolia o nové kryptoměny. Nikdy však bez patřičného uvážení, zbrkle a pod vlivem emocí. Jednotlivé body dlouhodobého plánu si postupně rozebereme v tomto seriálu.

V první části nás čeká pojednání o riziku. Neexistuje investice, která by byla zcela bezpečná a u kryptoměn to platí dvojnásob. Z tohoto důvodu je seznámení s rizikem zásadním krokem před samotnou tvorbou investičního plánu.

Všechny díly zde:
(1. díl) – Riziko
(2. díl) – Kapitál
(3. díl) – Portfolio
(4. díl) – Je vhodný čas pro vstup?
(5. díl) – Cíl investice
(6. díl) – Vyhodnocení
(7. díl) – Evidence a daň

Riziko

Předně je třeba zdůraznit, že rizika spojená s investováním nesete jen a pouze vy sami. Nikdo vás do investice nenutí a pakliže nemáte pod kontrolou své emoce a děsíte se ztráty, tak investici přinejmenším odložte.

V každém případě vám vřele doporučuji, nastudovat si nejprve co nejvíce informací ohledně kryptoměn. Případně si vyčleňte pouze velmi malou částku, o kterou se nebudete muset bát.

Výše rizika

Obecně platí, že čím vyšší je potenciální zhodnocení dané investice za určitý čas, tím vyšší je i riziko ztráty. Kryptoměny patří k nejrizikovějším aktivům vůbec. Za naopak nejbezpečnější lze považovat např. státní dluhopisy, drahé kovy či reality.

V případě kryptoměn je pravděpodobnost ztráty vyšší pro jejich vysokou volatilitu. Další rizika jsou spojená s tím, že se jedná o poměrně mladou třídu aktiv, kde není zcela vyloučeno úplné zkrachování projektů, například v důsledku regulací, úpadku daného projektu či dokonce prolomení samotného blockchainu.

Dále je potřeba zmínit i riziko hackerských útoků a podvodů. V případě ICO (ITO) je pak riziko ztráty ještě mnohem vyšší.

Jak snížit riziko

Riziko lze teoreticky zcela eliminovat pouze tak, že se rozhodnete neinvestovat. Ty paranoidnější z vás však nepotěší skutečnost, že ani samotné fiat peníze nejsou zcela bez rizika. Například vás o ně každý rok obírá plánovaná inflace ve výši cca 1-5 %. V historii navíc nejednou došlo k hyperinflaci, která prakticky znehodnotila danou měnu.

Investiční riziko je možné do jisté míry snížit. Toho docílíte pečlivou volbou aktiv a diverzifikací. Z kryptoměn si pro snížení rizika budeme volit především ty větší a starší, jako je např. Bitcoin, Litecoin a Ethereum. Pro diverzifikaci je vhodné zařadit do portfolia i jiná aktiva, a to zejména při vysokém množství kapitálu, který hodláte použít.

Proti podvodům a hackerským útokům se lze bránit důsledným dodržováním bezpečnostních zásad a neinvestováním do pochybných projektů. Mezi bezpečnostní pravidla patří volba bezpečné peněženky (ideálně offline), bezpečná úschova hesel a klíčů, pravidelná záloha dat a jejich ochrana, ochrana proti virům, ochrana proti phishingu a dalším podvodným praktikám, opatrnost a rozvaha…

Dovolujeme si vám nabídnout náš článek o bezpečnostních pravidlech.

Závěr

Před samotným plánováním nákupu kryptoměn je třeba být obeznámen s riziky. Každá investice je spojena s určitou mírou rizika a v kryptosvětě to platí dvojnásob. Investování by mělo pramenit z rozvážného a informovaného rozhodnutí a mělo by mu předcházet plánování. Tvorbě plánu se budeme věnovat v následujících částech tohoto seriálu, kde si postupně rozebereme jednotlivé kroky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img