Rozdělení kryptoměn – čím se liší coin a token

4
Bitcoin prorazil

Coin nebo token? Stále častěji tato dvě slova slýcháváme ze všech stran a stále častěji se bohužel setkáváme s tím, že tato dvě slova jsou zaměňována a rádi bychom v tom konečně udělali jednou provždy jasno. Obě slova jsou součástí našeho slovníku, ale často si nejsme úpně jisti jejich správným použitím a právě proto jsem napsal tento článek, který si klade za cíl definovat základní rozdíly mezi coiny a tokeny.

Je až překvapující, jak se názory na toto rozdělení liší. Někteří si například myslí, že coin a token je defacto totéž, nebo že coiny se těží a tokeny ne. Ale jak je to doopravdy? Nuže, pojďme se na to podívat.

Kryptoměna

Začněme definicí kryptoměny. Jedná se o digitální platidlo založené na kryptografii, mezi jehož vlastnosti patří decentralizace, nelze ho zfalšovat a funguje na blockchainové technologii. Více najdete v tomto článku.

Kryptoměna je souhrnné označení pro všechny tokeny i coiny, kterých je momentálně přes 1500. Povšimněme si označení “měna”, o kterém panují spory a tato otázka dosud ještě nebyla zcela rozřešena. Někteří namítači poukazují na fakt, že kryptoměny nesplňují všechny funkce peněz.

Definice peněz

Všeobecně přijímané platidlo, které plní alespoň tři základní funkce:

  • Prostředek směny (lze jím platit za zboží a služby),
  • zúčtovací jednotka (umožňuje ekonomickou kalkulaci),
  • uchovatel hodnoty (zdroj).

Rozdělení kryptoměn

Základní rozdělení je na Bitcoin (BTC) a všechny ostatní kryptoměny, které se souhrnně nazývají Altcoiny (Alty). Nyní se ale zaměříme na trochu složitější dělení, kvůli kterému jste tady.

Coin

Coin je kryptoměna, která „běží“ na vlastní blockchainové síti. Jak asi víte, Blockchain je decentralizovaná databáze, řetězec bloků, fungující na P2P síti. Každá kryptoměna, která má vlastní Blockchain tedy patří mezi coiny. Např. BTC, LTC, XMR…

Mezi coiny patří i kryptoměny s vlastní sítí, která vznikla jako odštěpek od jiné, původní sítě, při tzv. hard forku (např. BTC Cash a celá řada dalších).

Přestože se coiny zpravidla těží, existují i výjimky. Z toho plyne, že těžitelnost taky není jednoznačný ukazatel, zda se jedná o coin. Jinými slovy, kryptoměna která se těží je vždy coin, ale opačně to neplatí, protože existují i coiny, které se netěží, např. Ripple, jehož síť namísto těžby funguje na základě synchronizace a porovnávání dat jednotlivých uzlů (zdroj).

Token

Tokeny nemají vlastní síť a obvykle “leží” na Blockchainu jiné kryptoměny. Fungují díky tzv. smart kontraktům na jiné platformě. Pro tyto účely byla vytvořena platforma Ethereum, ale např. i NEO, NEM, NXT, QTUM…

Pro tokeny je typické, že slouží jako platidlo v určité aplikaci, ke které neoddělitelně patří. Jako příklad uvedu třeba Medicalchain, který má za cíl umožnit pacientům plný přístup a kontrolu nad jejich lékařskými záznamy a řeší tak současné problémy a nedostatky v lékařských záznamech.

Prvotní nabídka tokenů se mnohdy označuje zkratkou ICO. Dle mého názoru se toto označení natolik vžilo do paměti kryptokomunity, že se začalo používat i pro nabídku tokenů, byť se přísně vzato jedná o chybu, protože písmeno „C“ ve zkratce zastupuje slovo coin.

Tip redakce: Pokud vás zajímá, čím se liší security tokeny od utility tokenů, přečtěte si náš článek.

Shrnutí

Kryptoměny se dělí na BTC a alternativní kryptoměny a zároveň na coiny a tokeny. Token nemá vlastní síť a využívá některou z platforem, která byla pro tyto účely vytvořena (ETH..). Velkou část kryptoměn, vč. informace zda se jedná o coin či token, naleznete na stránce coinmarketcap.com.

-Kytka

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KytkaRomanZdeněk Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zdeněk
Host
Zdeněk

jen poupravím, že všechny tokeny nebo coiny nejsou k nalezení na coinmarketcap, na coinmarketcapu jsou pouze ty, které coinmarketcap zalistoval.

Dobrá alternativa je https://www.livecoinwatch.com/ zde jich je přes 1300
Nebo https://coinpuffs.com/ tady jich je přes 2300

Roman
Host
Roman

Potřebný článek. Ale je tam asi chybička. Viz. třetí slovo ve Vašem násl. textu, podle mne má být „coinů“……“Prvotní nabídka tokenů se mnohdy označuje zkratkou ICO. Dle mého názoru se toto označení natolik vžilo do paměti kryptokomunity, že se začalo používat i pro nabídku tokenů“