Ve světě kryptoměn je třeba se neustále vzdělávat, protože technologie se posouvá vpřed vskutku závratným tempem. Samotné kryptoměny nabízí nespočet možností, kde se člověk může vzdělat. Od technického zaměření přes bezpečnostní až po ekonomické. Dnešní článek bude zaměřen více na teorii. Za svůj nemalý cíl si bere vysvětlení základního dělení tokenů.
Security tokeny
Při pokusu o překlad výrazu „security“ vám téměř se stoprocentní jistotou všechny překladače nabídnou český ekvivalent – bezpečnost. Ale ani tady se člověk nesmí nechat zmýlit. Pokud totiž mluvíme o takzvaných „security tokenech“, myslíme tím tokeny představující jakési akciové papíry kryptosvěta.
Takovéto prohlášení se prvně objevilo již v roce 2016, kdy se SEC (Securities and Exchange Commision) vyjádřil, že většina ICO by měla spadat do té samé kategorie jako akciové papíry (security). Předseda SEC Jay Clayton si totiž myslí, že i když se něco nazývá token nebo mince a přesto to splňuje charakteristiku security, tak by to tedy také mělo spadat do kategorie „security.“
Důvod, proč tento názor zastává, vysvětlil následovně:
„Pokud investor vloží finanční částku do nějakého ICO a hodnota jeho ivestice poroste jen na základě toho, jak se bude dané společnosti dařit, může být ICO považováno za security.“
Na druhé straně, SEC může mít i jiný důvod, proč by nejraději všechny ICO hodil do jednoho pytle a považoval je za security. Je to hlavně proto, že securities podléhají velmi přísným zákonům. Pokud by se tedy oficiálně rozhodlo o tom, že ICO se dají vnímat pouze jako securites, tak takovéto projekty budou muset být velmi regulované.
Utility tokeny
Utility tokeny, taktéž označované jako užitkové/přinosné tokeny jsou druhou největší skupinou tokenů, kteté na trhu můžeme najít. Mohli bychom je definovat jako tokeny, které v budoucnosti umožní přístup ke službě či produktu, který bude kryptoměnou nabízen.
Takovéto kryptoměny by tedy neměly být vnímany jako investice. Pokud se dodrží správný postup při vývoji daných projektů, nikdy by nemělo dojít k situaci, že by tento token mohl být označen jako security token.
Mohlo by vás zajímat: Zaseknuté tokeny v hodnotě půl miliardy dolarů
Vinny Lingham, CEO Civicu si myslí, že v současnosti je několik velmi úspěšných utility tokenů (pochopitelně nezapomněl ani na Civic samotný).
„Civic vytvořil jednu miliardu utility tokenů, které vám umožní přístup k verifikaci údajů zaobírajících se identitou občanů. Toto všechno bude umožněno v decentralizovaném ekosystému.“
Tyto tokeny v daném systému mají jeden nejcharakterističtější rys peněz. Fungují jako jednotka zúčtování (unit of account). Proto platí, že čím je větší síť, tím má i tento token větší hodnotu, což je zapříčiněno i maximálním počtem tokenů. Mimo již zmíněného Civicu by do této kategorie mohl patřit například Storj či Filecoin.
Závěr
Pokud máte zájem se o tomto tématu dozvědět víc, napište nám dolu do komentářů, jestli tuto oblast máme rozebrat ještě detailněji. Pochopení rozdílu mezi utility tokeny a security tokeny vám totiž může pomoci při výběru projektů, do kterých máte v plánu investovat.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek Feder
chci vic clanku na podobna temata