Tyto tokeny mají šanci přežít, i kdyby bublina praskla

0
(0)

Jsou kryptoměny bublina? Najdou se lidé, kteří téměř s jistotou budou tvrdit, že ano. Stejně tak se však najdou i podporovatelé, kteří si myslí, že kryptoměny mají od bubliny opravdu daleko a růst je zcela oprávněný. V dnešním článku se ale budeme zaobírat tím možná děsivějším scénářem. Co by se stalo, pokud by údajná bublina okolo kryptoměn praskla? Mají něktoré kryptoměny šanci na přežití?

Dotcom bublina

Porovnávat kryptoměny a dotcom bubliny není určite jednoduché. Ale podívejme se na to, co se stalo po prasknutí dotcom bubliny. Je pravda, že mnoho lidí přišlo o enormní množství peněz. Nebudeme proto tuto událost zlehčovat. Na druhé straně, bez dotcom bubliny by se možná technologie a internet nedostaly na úroveň, na jaké jsou nyní. A proto by případné prasknutí kryptoměnové bubliny nemuselo znamenat úplný konec kryptosvěta a blockchain technologie.

Utility tokens

Utility tokens (užitečné/funkční tokeny) mohou být odpovědí na otázku, kterou jsme uvedli už v úvodu. Dokázaly by některé kryptoměny přežít, pokud by kryptobublina praskla? Utility tokeny se často popisují jako ty, jejichž úlohou by mělo být poskytování online přístupu pro aplikace a služby. Právě toto by mohl být jeden z důvodů, proč by mohly přežít případný konec kryptosvěta.

Pojďme se ale zkusit podívat na reálné příklady:

Uskladňování dat: Kryptoměny jako Siacoin, Storj nebo Filecoin mají za hlavní cíl nahrazení cloud uskladňování a tím pádem vytvořit konkurenci pro Dropbox anebo Amazon Web Services. Právě v těchto případech mají tokeny dvojí využití. Lidé pomocí nich budou moci platit za poskytování úložného prostoru. Na druhé straně jsou právě tokeny důvodem toho, proč by někdo chtěl poskytovat síti daný prostor. Tokeny představují odměnu, kterou každý z těchto poskytovatelů dostane.

Druhým příkladem by mohly být kryptoměnové burzy: 0x anebo Airswap (a mnoho dalších) vyvinuly protokoly postavené na blockchainu, které dávají uživatelům možnost vyměnit různe druhy tokenů peer-to-peer. Například v případě burzy 0x, tokeny slouží jako odměna pro třetí stranu lidí, takzvaných relayers (předavatelů). Ti obdrží tokeny od 0x pouze v případě, že umožní spojení mezi 2 stranami, které se zajímají o transakci.

Výzvy pro utility tokeny

Pokud by měly být utility tokeny jediné, které mezi kryptoměnami přežijí, bude velmi důležité, do jaké kategorie v rámci finančního sektoru budou zařazené. Můžeme o těchto tokenech například říct, že by měly patřit mezi akcie? Odpověď na tuto otázku může být velmi důležitá, protože by se tyto tokeny musely podřídit velkým regulacím v případě, že by byly zařazené například mezi akcie.

Pro zajímavost ještě třeba uvést, že ve Švýcarsku by se tyto tokeny určitě do dané kategorie nedostaly. Naopak, pokud je prioritou těchto tokenů poskytnout přístup pro online aplikace a služby, ve Švýcarsku by tyto tokeny neměly mít žádné legální problémy.

Závěr

Na závěr je určitě třeba zdůraznit, že tento článek by neměl být vnímaný jako žádné FUD (šíření špatných zpráv) anebo připodobňování kryptoměn k bublině. Snahou bylo se kriticky zamyslet nad tím, jestli by některé z momentálních kryptoměn měly šanci na přežití v případě, že by se naplnil nejkritičtější scénář pro kryptosvět.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img