Ripple (XRP)

5
(1)

Zprávy a souhrny

Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Ripple je real-time gross settlement systém, směnárna měn a síť pro převody vytvořena společností Ripple (dříve Ripple labs, předtím OpenCoin). Také je známý jako Ripple Translation protocol (RTXP). Funguje na základě veřejného distribučního Internetového protokolu. 

Na rozdíl od Bitcoinu nebo Etherea však jeho distribuční síť funguje na základě synchronizace a porovnávání dat jednotlivých uzlů a nikoli na těžebním procesu. To zaručuje vyšší rychlost a menší spotřebu výpočetního výkonu. Systém mimo jiné disponuje vlastním tokenem (kryptoměnou) známým jako XRP.

Více informací na: Co je kryptoměna?

Tuto technologii používají hlavně banky. Transakce v síti Ripple jsou totiž rychlejší, levnější a bezpečnější než transakce klasických centralizovaných systémů. Mezi největší partnery patří například UniCredit, UBS a Santander, protokol stále častěji adoptují další banky a finanční instituce.

Firma Ripple

Ripple založil v roce 2004 Ryan Fugger. V té době pracoval na lokálním obchodním systému ve Vancouveru. Jeho počátečním cílem bylo vytvořit bezpečný decentralizovaný systém, který by umožňoval jednotlivcům a firmám vytvořit si vlastní měny a posílat si je mezi sebou. Fugger později postavil první iteraci svého systému známou jako RipplePay.com. Vedle toho začal v roce 2011 vytvářet svůj systém digitálních měn také Jed McCale. V tomto systému byly transakce verifikovány synchronizací a porovnáváním uzlů sítě. V roce 2012 Jeb najal Chrise Larsena a společně oslovili Ryana Fuggera. Po diskusi se členy firmy padlo rozhodnutí vytvořit kryptoměnu a Chris Larsen s Jebem McCalebem založili firmu OpenCoin. V dubnu 2013 začal vývoj Ripple protokolu a v září se firma přejmenovala na Ripple Labs. Poslední změna jména přišla v říjnu 2015.

Během let tato společnost získala mnoho ocenění. Mezi nejzajímavější patří:

  • Únor 2015 – Top 10 inovativních společností světa
  • Srpen 2015 – Technology Pioneer od World Economic Forum
  • Prosinec 2015 – Ventures, KPMG. Fintech 100
  • Červen 2016 – 5 nejlepších firem Fintech-u

5. května 2015 firma Ripple Labs dostala pokutu 700 milionů dolarů kvůli porušení standardu Bank Secrecy Act. Firma tehdy souhlasila s nápravnými kroky, které zahrnovaly obchodování kryptoměny XRP pouze přes registrované peněžní služby a firmy. Mezi další změny patřilo vylepšení zpětného sledování transakcí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
[ue_partner_posts title="Články našich partnerů" count=2 layout=strip-post-list]

Reklama: