V tomto seriálu se věnujeme investičnímu plánování při nákupu kryptoměn k dlouhodobému držení (chcete-li hodlování) v časovém horizontu nad jeden rok. Pro tento typ investování je potřebná trpělivost. Investici si naplánujte a tohoto plánu se následně držte. Jednotlivé body dlouhodobého plánu si dnes krátce představíme a ihned se společně pustíme do prvního z nich. Dnes to bude kapitál.
Uváženě měnit plán je přípustné jen s citem a s ohledem na nové okolnosti či zkušenosti anebo v případě doplnění portfolia o další kryptoměny. Nikdy však nejednejte v rozporu s původním plánem bez patřičného uvážení, zbrkle a pod vlivem emocí..
S rostoucím kapitálem se zvyšuje i význam diverzifikace, viz 1. díl. – Riziko.
Dlouhodobý investiční plán
Jestliže jste seznámeni s rizikem a máte dostatek informací ke zodpovědnému rozhodnutí stát se dlouhodobým investorem do kryptoměn, tak můžete přistoupit k investičnímu plánování. Jak asi tušíte, je potřeba si před samotným nákupem vytvořit určitý investiční plán. Ten by měl zahrnovat alespoň tyto základní body:
- částka investice – zdroj financování,
- druh aktiva – tvorba portfolia,
- doba investice – čas vstupu,
- cílový stav – plánované zhodnocení,
- evidence pro vyhodnocení a odvod daně,
- vyhodnocení investice.
Částka investice (kapitál)
Základem je určit si, kolik jste ochotní investovat. Přesnou částku vám pochopitelně nesdělím, protože bude záviset na finančních možnostech každého z vás, jakož i na tom, jakou část svých peněz se rozhodnete investovat právě do kryptoměn.
Obecně platí známá zásada: nikdy neinvestujte peníze, o které si nemůžete dovolit přijít! Neinvestujte tedy do kryptoměn veškeré své úspory, peníze na nájem a už vůbec si na investici nepůjčujte, protože v takovém případě byste nebyli schopni udržet své emoce na uzdě. Nemluvě o nepřijatelném riziku při podobném hazardování.
Jednorázová nebo pravidelná investice
Investice může být buď jednorázová (např. investice části úspor či mimořádného příjmu), nebo opakovaná. U pravidelné investice si můžete stanovit buď přesné číslo (např. 2 tisíce korun měsíčně), nebo určitý počet procent z pravidelných příjmů (typicky z výplaty).
Zdroj financí
Jak už jsem zmiňoval, typicky půjde především o vaše vlastní peníze z úspor, mimořádných příjmů a nebo budete investovat určitou část mzdy, příjmu z podnikání, resp. pronájmu. Toho docílíte tak, že omezíte část své spotřeby a tyto peníze budete následně investovat.
Dalším velice zajímavým zdrojem je reinvestice kapitálových výnosů.
K tomuto tématu si můžete přečíst náš seriál Kryptoměny, které generují pasivní příjem.
Nyní si určete, kolik budete investovat
Znáte riziko a víte, jak si stanovit výši kapitálu, který budete investovat do kryptoměn. Teď už vám tedy nic nebrání v tom, abyste případnému zbytku rodiny představili svůj investiční záměr, pakliže jste tak ještě neučinili, a společně si určete, do jaké míry dokážete omezit výdaje a kolik můžete investovat. To pochopitelně neplatí pro ty, kteří vlastní rodinu nemají a budou se rozhodovat sami.
Mohlo by vás zajímat: Neodmítáte peníze?
Závěr
Zatím je to velice snadné, že? Uvážlivě jste přistoupili k investičním rizikům a jestliže jste se je rozhodli akceptovat, chystáte se začít investovat. Přešli jste tedy k investičnímu plánování a s ohledem na své možnosti jste si určili výši kapitálu, který do kryptoměn vložíte jednorázově, resp. budete vkládat opakovaně. V příštím díle se budeme věnovat tvorbě portfolia a řekneme si něco o tom, podle čeho vybírat a proč diverzifikovat.
pekny clanok 🙂
Děkuji, jsem rád, že se líbí. 🙂