Bezpečnostní pravidla v neregulovaném světě kryptoměn

5
(1)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Ať už jste nováček nebo pokročilý, tyto zásady jak se pohybovat v divokém a neregulovaném světě kryptoměn vám pomohou předejít bankrotu. Hackeři nebo obyčejní podvodníci kladou mnoho pastí, do kterých byste se mohli chytit. Nenechte se okrást!

Mnoho lidí kolem mě tyto jednoduché zásady nerespektovalo a přišli o peníze. Několik scénářů by mě ani nenapadlo a pomohli mi s nimi právě přátelé, kteří byli okradeni.

Seznam bezpečnostních pravidel v kryptosvětě.

  1. Zkontrolujte si vždy důkladně URL adresu.
  2. Na cílovou stránku nechoďte z vyhledávače, pokud si nejste jistí jejím URL.
  3. Pozor na aplikace ze storu.
  4. Nechoďte na peněženky, ICO/IDO, apod. ani z bannerových nebo jiných reklam.
  5. Před nákupem ICO/IDO si ověřte, zda je stránka, na které se nacházíte oficiální.
  6. Klíč, Seed, ani heslo do walletu nikdy neukládejte v mobilu, na fotkách, apod.
  7. Pozor na veškeré e-maily týkající se vašich peněženek atd.
  8. Stránka by měla vždy mít aktivní SSL certifikát ( https://) – zelené barvy.
  9. Cold storage – kryptoměny offline
  10. Online peněženky jen na menší částky
  11. Buďte investor, ne gambler
  12. Používejte zdravý rozum
  13. Mějte ve všem pořádek
  14. Nespěchejte

Obecná pravidla bezpečnosti s vysvětlením proč

Pokud vám není jasné, proč body výše uvedené dodržovat, níže najdete ke každému z nich i vysvětlení.

Zkontrolujte si vždy důkladně URL adresu

Mnoho podvodníků zkopíruje vzhled směnárny, peněženky nebo ICO/IDO. Jediné, co změní je URL adresa. Stačí když změní jediné písmenko, vy si toho nevšimnete a po přihlášení na podvodnou kopii jste bez peněz.

Na cílovou stránku nechoďte z vyhledávače, pokud si nejste jistí jejím URL

Do vyhledávače se mohou podvodníci dostat se svou falešnou kopií webu relativně vysoko. Pokud hledáte např. stránku směnárny Coinbase a nevíte její adresu, zjistěte si jí z oficiálních nebo důvěryhodných zdrojů. My víme, že tato směnárna má adresu Coinbase.com, nebylo by tomu poprvé, co někdo vytvoří „fake“ třeba Coinbase.net. Pokud byste se tam přihlásili, jste opět na mizině.

Pozor na aplikace ze storu

Několik podvodných aplikací se dostalo na Appstore i Google store. Ověřte si vždy, že aplikace je vydaná oficiálním zdrojem. To že se jmenuje Ethereum, neznamená, že je oficiální…

Nechoďte tam ani z bannerových nebo jiných reklam

Bannery s logem peněženky, burzy, ICO apod. si opět může koupit kdokoliv a přesměrovat vás na stránku s pozměněným URL.

Před nákupem ICO si ověřte, zda je stránka, na které se nacházíte oficiální

Mnoho lidí se nachytalo ve chvíli, když chtěli investovat do ICO. Příklad: Oficiální stránka se jmenovala RivetzIntl.com. Nic netušící investor si vyhledal na Google název tokenu Rivetz, vyskočilo mu Rivetz.com (neoficiální stránka). Po zaslání prostředků na tuto stránku o investici přišli.

Klíč, Seed, ani heslo do walletu nikdy neukládejte v mobilu, na fotkách, apod

Ideálně si je opište ručně a dobře uschovejte (offline). V PC by vám je mohl někdo najít a použít. Jakmile se jednou tato data dostanou na cloud, nebo na zařízení s internetem v podobě fotky, textových dokumentů nebo jiných forem, máte zaděláno na problém (může se k nim někdo dostat).

Pozor na veškeré e-maily týkající se vašich peněženek atd

Takřka veškeré e-maily, které vás budou žádat o zadání hesla, nebo vás přesměrují na neoficiální stránku se vás budou pokoušet okrást. Pokud jste o jakoukoliv změnu nežádali, ignorujte je. Často chodí zprávy typu: pozor vaše peněženka byla napadena, přihlaste se ZDE a zjistěte kolik prostředků na ní zbylo. Asi tušíte co se stane po přihlášení. Přihlašujte se pouze z oficiálního URL nebo aplikace!

Stránka by měla vždy mít aktivní SSL certifikát ( https://) – zelené barvy

Pokud takovýto certifikát vybraná stránka nemá, nedoporučuji nikomu tam zadávat login ani heslo. Mohl by ho kdokoliv zachytit a použít.

Cold storage – kryptoměny offline

Jedním z nejjistějších způsobů, jak udržet vaše digitální peníze v bezpečí, je uložit je offline. Tak se k nim nikdo na dálku přes internet ani nic jiného nedostane. Hardwarové peněženky jsou odpovědí na tento problém.

Online peněženky jen na menší částky

Kávy budete platit raz-dva a pokud přijdete o takovouto peněženku s malým obnosem, nepoloží vás to na kolena. Pokud jde o používání online peněženky, je jedním z největších pravidel uschovat si soukromý klíč (jen pro sebe). Některé populární směnárny a peněženky to však neumožňují.

Buďte investor, ne gambler

Dalším způsobem, jak se vyhnout ztrátě, není jen investovat dobře. Existují stovky nových ICO, které se stále objevují, některé mohou vypadat skvěle a podaří se to. Jiné vypadají ještě lépe, ale jde o podvod. Investujte vždy jen tolik, kolik můžete ztratit. Své portfolio diverzifikujte. Vsadit všechno na jedno ICO, ať vypadá sebelíp, je nesmysl a ruleta.

Používejte zdravý rozum

Stejně jako jinde, obzvláště pokud jde o „chytré“ digitální peníze, je důležité používat zdravý rozum a vše stavět na silných základech.

Mějte ve všem pořádek

Pokud se vám seedy válí po kanceláři nebo bytě, může je kdokoliv vyfotit a peněženku vybrat. Nemluvě o tom, kdybyste seed ztratili.

Nespěchejte

Ve spěchu člověk nadělá mnoho chyb a je náchylný k přehlédnutí jasného podvodu. Vše si v klidu promyslete.

Závěr

Určitě tento článek zašlete svým kamarádům a známým, aby těmto přešlapům předešli. Na některé rafinované podvody se totiž nenachytali jen nováčci, ale dokonce i několikaletí matadoři na poli kryptoměn (mnohdy kvůli spěchu).

Budeme rádi, pokud nám pomůžete rozšířit tento seznam o body, které jsme mohli vynechat. Podvodníci jsou rafinovaní a s časem určitě vymyslí něco dalšího. Máte-li již nyní návrh co by zde nemělo chybět,  určitě nám jej sdělte zde na Facebooku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Geek

Super článek!

spot_img