Co je Ethereum

0
3684
Ethereum

Ethereum je open-source veřejná platforma založená na Blockchainu. Její hlavní výhodou je skriptovací funkcionalita (smart kontrakty). Nabízí decentralizovaný turingovsky kompletní virtuální stroj známý jako Ethereum Virtual Machine (EVM), který vykonává skripty pomocí mezinárodní sítě veřejných uzlů. Ethereum také nabízí kryptoměnu ether, který je možné vyměnit za jiné kryptoměny a nebo za fiat peníze (eura, dolary, koruny..). Dá se posílat mezi účty a odměňují se jím jednotlivé uzly za výpočty. Gas je interní transakční mechanizmus, který se používá na odstranění spamu a alokování výpočtových zdrojů sítě.

Zde: návod na koupi Etherea.

Zde: návod na založení MyEtherWallet

Vznik kryptoměny Ethereum

Koncept Etherea vytvořil v roce 2013 programátor Vitalik Buterin. Systém byl uvedený do provozu 30. července 2015. V roce 2016 se po kolapsu projektu DAO Ethereum rozdělilo na dva různé Blockchainy. Část komunity nepřijala nový protokol, který měl Ethereum modernizovat a vytvořila Ethereum Classic. Většina sítě přijala inovaci a svoji platformu i nadále nazývá Ethereum.

DAO projekt

V roce 2016 vznikl projekt DAO (Decentralized Autonomous Oranization) a od investorů vybral rekordních 150 miliónů dolarů. Chyba ve zdrojovém kódu však umožnila skupině hackerů ukrást 50 miliónů v etherech. To nakonec vyústilo do výše uvedeného rozdělení sítě.

Ethereum (ETH) je coin, který má hodnotu a je možné ho směnit za ostatní měny. Využívá se také na placení poplatků za transakce v síti a na odměňování uzlů za vykonávání výpočtů (smart kontraktů). Je důležité poznamenat, že Ether, na rozdíl od Bitcoinu nebo Litecoinu, není deflační měna. Využívá se jako palivo na zajištění chodu sítě.

Ethereum Virtual Machine

Ethereum Virtual Machine (EVM) je prostředí, na kterém běží etherové smart kontrakty. Formální definice EVM je specifikována ve „žlutém papíru“ od Gavina Wooda. EVM je kompletně izolovaná od sítě, souborového systému a dalších procesů, které v síti probíhají. Každý uzel v síti má vlastní EVM a vykonává stejné instrukce.

Smart kontrakty

Smart kontrakt je deterministický výměnný mechanizmus schopný vykonat přímou transakci mezi dvěma nedůvěryhodnými agenty. V Ethereové síti jsou smart kontrakty reprezentovány jako nezávislé skripty nebo decentralizované aplikace. Uloží se, aby byly později vykonané pomocí EVM. Za vykonané instrukce se platí pomocí Etheru.

Ethereum a jeho využití

Ethereum za dva roky existence našlo mnohá využití. Mezi nejzajímavější z nich patří:

  • Decentralizovaná VPN služba,
  • digitální podpisy,
  • platformy sloužící na sbírání peněz od investorů,
  • digitální měny vázané na fiat peníze nebo na zlato,
  • vylepšená správa digitálních práv na hudbu,
  • mobilní platební služby pro zahraniční pracovníky,
  • decentralizované obchody,
  • autentifikace uživatelů pomocí smart kontraktů,
  • a mnoho dalších…

Závěr

Zdá se vám to vše trochu moc složité? Nic si z toho nedělejte. Pokud si v nejbližší době nehodláte založit na platformě Ethereum novou kryptoměnu, tak vám v zásadě stačí vědět, že Ethereum není pouze mince (coin) pro investici. Jeho význam je mnohem větší, slouží totiž pro reálné uplatnění decentralizované blockchainové technologie na konkrétní problémy v reálném světě.

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na