[Seriál] Plánujeme nákup kryptoměn k hodlování (4. díl) – Je vhodný čas pro vstup?

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Opět je tu další díl seriálu, který vám zdarma poskytuje základní rámec pro tvorbu dlouhodobého investičního plánu. V předchozích dílech jste vyhodnotili rizika, vyčlenili si kapitál a vytvořili plánované kryptoměnové portfolio. Dnes nás čeká čas, tedy plánovaný interval investice – termín vstupu a výstupu.

Čas musí být váš dobrý kamarád. Musíte ho mít rádi, protože pracuje pro vás. Dlouhodobé držení je časově náročná záležitost. Odkládáte totiž určitou (často značnou) část svého majetku na roky k ledu a doufáte v příjemné zhodnocení. K tomuto cíli je potřeba mít plán, trpělivost a disciplínu.

Interval investice

Jak už jsme si stanovili dříve, pro naše účely budeme v úžasně rychlém světě kryptoměn považovat investici za dlouhodobou, jestliže plánujeme termín prodeje za rok od nákupu a později. U klasických tříd aktiv (akcie, nemovitosti…) je časový horizont dlouhodobé investice zpravidla delší.

Termín vstupu

Obecně platí, že pokud chceme být úspěšní, tak nakupujeme, když je trh vyčištěný po dlouhé korekci, a prodáváme, když cena zběsile roste a na dlouhodobém grafu se tyčí vertikála. Tedy přesně naopak, než to dělají méně informovaní a nezkušení, kterými jsme také byli, přiznejme si to, všichni.

Není náhodou, že jsme pro vás tento seriál načasovali právě na toto období. Po ATH, na úrovni cca 20 000 USD za BTC v prosinci 2017, je nyní po korekci stále ještě dobrá příležitost pro dlouhodobý vstup. Samozřejmě neříkám (a nevím), že to nemůže ještě klesnout (osobně jsem naposledy vstupoval do altcoinů při ceně 7 800 USD/BTC, ale s menší částí kapitálu pořád ještě čekám na případný propad na 6 000 USD/BTC).

Kdy tedy vstoupit? Nakoupit můžete jednorázově a natočit si pomyslný budík třeba na rok 2022. Dle mého názoru je však pro dlouhodobou investici mnohem lepší postupné přikupování (jak pravidelné měsíční, tak i rozložení jednorázové investice). To vám jednak zprůměruje ceny a taky vám to umožní zachovat klid. Částečný vstup v pravou chvíli umožňuje profitovat, když cena roste (vaše investice se zhodnocuje), ale i když padá (můžete dokoupit za ještě lepší cenu).

Často od různých lidí slýchám, že při dlouhodobé investici není nákupní cena až tak důležitá a nemusíme to příliš řešit. To je jistě dobrá rada, nicméně ještě lepší je nakoupit co nejvýhodněji, protože každé procento k dobru na vstupu může za několik let znamenat nemalou částku navíc.

Dlouhodobý graf ceny BTC vám tu jistě nemusím ukazovat. Následující graf je už poněkud méně známý, najdete ho rozkliknutím políčka “BTC Dominance” vpravo nahoře na stránce coinmarketcap. Znázorňuje podíl BTC (a vybraných alcoinů) na celkové tržní kapitalizaci a značí, kdy je obecně vhodnější čas přikupovat altcoiny a kdy Bitcoin. Všimněte si pravidelných cyklů (zdroj: https://coinmarketcap.com).

Termín prodeje

Jak při nákupu, tak i při prodeji je možné buď prodat vše najednou, nebo prodávat postupně po částech. Rozložení vám umožní zprůměrovat si kurz, což uvítáte zejména tehdy, když kurz hodně vystřelil a vy se bojíte následného propadu, ale zároveň se nechcete připravit o případná procenta navíc, pokud by cena dál rostla.

Další výhodou postupného výstupu je možnost reinvestice části zisku do dalších aktiv, resp. zpět po další korekci… Nebo si můžete vybrat část zisku a zároveň si ponechat zbytek investice na další rok. Jednoduše si zajistíte spokojený částečný výstup z trhu a získáte tak nemalou psychologickou výhodu.

Závěr

Jestliže si každý krok investičního plánu někam pečlivě zapisujete, máte nyní na tomto dokumentu již řadu důležitých údajů a váš dlouhodobý plán tak začíná nabývat zřetelné podoby. Každý investiční plán by měl mít alespoň přibližně určen svůj cíl. Takové tedy bude téma příštího dílu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img