Jak se rýmuje cestovní ruch s technologií blockchain

0
(0)

Zprávy a souhrny

V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Technologie blockchain již nějakou dobu promlouvá do většiny významných odvětví. Děje se tak v první řadě proto, že může významným způsobem změnit způsob ukládání a používání informací při zaručení zvýšené bezpečnosti a transparentnosti.

Blockchain a cestovní ruch

Blockchain a cestovní ruch mohou vytvořit mimořádně sehranou dvojici, neboť tato technologie může odvětví cestovního ruchu přinést větší bezpečnost a soukromí pro hlavní kritické body. Celý proces ohledně cestovního ruchu se musí spoléhat na různé organizace, které mezi sebou sdílejí všechny důležité informace.

Například cestovní kanceláře musí poskytovat klientům informace ohledně organizace letů či ubytování, osobní data cestujících jsou předávány mezi organizacemi a musí být sledovány. A právě blockchain může zajistit, že ukládání a přístup k informacím je snazší a spolehlivější, protože odpovědnost za ukládání je sdílena v celém systému.

Na pořadu dne jsou rovněž finanční transakce a i zde může technologie blockchain zjednodušit a zabezpečit platby. A to je markantní zejména u zahraničních plateb. Výsledkem pak je to, že blockchain může zlepšit míru důvěry mezi všemi stranami.

Možnosti použití blockchainu

Využití, kterému se v oblasti cestovního ruchu může technologii blockchain dostat, je mnoho:

  • sledování zavazadel = velmi cenná může být technologie blockchain při sledování zavazadel, a to zejména při cestování do ciziny. V průběhu cesty si totiž vaše zavazadlo předává několik organizací mezi sebou a použitím decentralizované databáze je toto sdílení a sledování informací mnohem jednodušší.
  • identifikační služby = identifikační služby jsou jednou z nejdůležitějších služeb v cestovním ruchu. A blockchain by se mohl stát základním standardem pro identifikaci a ukládání informací. Blockchain může například výrazným způsobem zkrátit dobu odbavení, neboť jednoduché skenování sítnice či skenování otisků prstů může kdykoli nahradit různé dokumenty.
  • zabezpečené platby = hlavní výhodou je, že platby v digitální měně budou podstatně sledovatelnější a bezpečnější. Navíc všechny transakce na blockchainu jsou uloženy v řetězci a nelze je měnit.
  • úspora financí = pro velké organizace by přijetí decentralizovaných systémů znamenalo poměrně značné úspory, neboť odpadne celá řada zprostředkovatelů. Navíc jsou informace uloženy v bezpečí a jsou stále k dispozici, což zkracuje dobu správy.
  • důvěra zákazníka = bývá pravidlem, že když se zákazník chystá cestovat, navštěvuje různá fóra a čte recenze. Nelze ovšem zkontrolovat, kdo recenzi napsal a do jaké míry je přesná. S blockchainem jsou všechna data spolehlivá, veřejná a bezpečná. Tím se dosahuje vyšší průhlednosti a zvyšuje se důvěra zákazníků.
  • cestovní pojištění = v oblasti pojišťovnictví je technologie blockchain nástrojem velmi užitečným. A v cestovním ruchu existuje mnoho situací, kdy vzniká nárok na pojištění, jako je například zpožděný let či ztracená zavazadla. Smart kontrakty v decentralizované síti mohou poukazovat na to, zda byly splněny parametry nároku a tento nárok může být automaticky vyplacen.

Cestovní společnosti využívající blockchain

Startupy na blockchainu v cestovním ruchu

Závěr

I když je technologie blockchain stále v rané fázi svého vývoje, je vidět, že právě cestovní ruch a blockchain mají k sobě velmi blízko. Že tato technologie v sobě skrývá obrovský potenciál, víme již dnes. Zatím je ale těžké říci, jak v budoucnu dokáže ovlivnit takové odvětví, jako je právě cestovní ruch. Na druhou stranu se zdá, že cestovní ruch je blockchainu poměrně nakloněný, což by mu mohlo výrazně pomoci s ohledem na zprostředkovatele a poskytovatele služeb, kteří cestu zákazníků ztěžují.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: