YouTube odstraňuje videa o kryptoměnách – cenzura?

5
(1)

Zprávy a souhrny

Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Populární platforma pro sdílení videí YouTube, kterou vlastní Google, začala odstraňovat videa, která souvisí s kryptoměnami a to i od nejpopulárnějších tvůrců obsahu v prostoru.

„Škodlivá a nebezpečná“

YouTube odstranila videa poté, co je označila jako „škodlivá a nebezpečná“. Minimálně jeden populární YouTuber prohlásil, že jeho videa byla odstraněna kvůli „prodeji regulovaného zboží“, zatímco YouTuberům, publikujícím pod jmény Crypto Tips, The Cryptoverse, Chico Crypto a Node Investor odstranili videa bez jakýchkoli heads up.

Přestože je platforma známá tím, že dává ban těm, kdo porušují pokyny pro inzerenty, většina smazaného obsahu, souvisejícího s kryptoměnami, pravděpodobně neporušila žádná pravidla YouTube. Například kanál Chris Dunn na YouTube má více než 210 000 odběratelů a není zaměřen čistě na kryptoměny. Ale většina jeho videí, zmiňujících kryptoměny, byla odstraněna.

Chico Crypto, tvůrce obsahu se zaměřením pouze na kryptoměny se 67 000 odběrateli, také odhalil na platformě sociálních médií, některá z jeho videí byla stažena.

Podle YouTubera neporušilo „ani jediné“ z videí, která byla odstraněna z jeho kanálu, pokyny pro komunitu od YouTube.

Problém s botnetem Stantinko?

YouTube v minulosti masově odstraňovala videa z bezpečnostních důvodů, konkrétně ta, která byla infikována botnetem Stantinko. Přestože by to mohlo vysvětlit, proč jsou videa odebírána kvůli tomu, že jsou potenciálně „škodlivá a nebezpečná“, nevysvětluje to, proč jsou některá odstraňována kvůli „prodeji regulovaného zboží“.

Alternativy na blockchainu

V reakci na odstranění videí mnoho osob z kryptokomunity poukázalo na alternativy k platformě Google, založené na blockchainu. Patří mezi ně Steemit, DTube a DLive.

Závěr

Stojí za zmínku, že YouTube zatím nevydal žádné oficiální prohlášení, takže není možné zjistit, zda se jedná o úmyslný útok nebo bezpečnostní opatření.

V minulosti ale už k podobnému případu došlo, Google a později i další sociální platformy, začaly blokovat reklamy, související s kryptoměnami a další podobný obsah. Později sice došlo k částečnému uvolnění zákazu, ale i tak měl tento krok vliv na ceny kryptoměn.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jon

jewtube what else

asd

Podľa GDPR ma každý vlastník učtu právo na odpoveď týkajúcu sa manipulovaním s jeho dátami a to do 30 dní od doručenia žiadosť. Využite to.

Reklama: