CBDC na Bahamách již v roce 2020!

0
(0)

Zprávy a souhrny

Bahamská centrální banka (Central Bank of the Bahamas  – CBOB) se opět posunula o krok blíž k celostátní struktuře digitálních plateb. Jak informoval The Nassau Guardian, podepsání klíčového partnerství s transakčním providerem NZIA.io je na spadnutí.

„Project Sand Dollar“

Bahamské společenství (Bahamy) je ostrovní stát ležící na východ od floridského Miami. V poslední době se dostává do popředí zájmu kryptoměnových nadšenců. Pilně se zde totiž připravují na spuštění své první digitální měny nazvané „Project Sand Dollar“.

Údajně by již dnes mělo dojít k podepsání oficiální dohody mezi centrální bankou (CBOB) a NZIA.io. Jedná se o důležitý krok ve vývoji plánované digitální měny, která by se měla v tomto ostrovním státě začít používat do roku 2020.

Projekt Sand Dollar bude na základě prohlášení CBOB „integrovaným a cenově dostupným elektronickým platebním systémem pro všechny podniky a rezidenty.“ Banka dodává, že projekt bude v plném souladu s místními finančními předpisy a očekává od něj hlavě snížení závislosti na hotovostních transakcích v zemi.

Tip redakce: Jsou národní měny opravdu takové zlo?

Uspokojení finančních potřeb bez bank

Poprvé byly plány na uvedení digitální měny založené na technologii blockchain, bankou představeny v červnu minulého roku, kdy ministr financí Peter Turnquest poznamenal, že

„… je stále více nezbytné vytvořit národní virtuální měnu, postavenou na blockchainu, aby byly uspokojeny finanční potřeby mnohých bahamských rodin, a to bez zapojení bank.“

Toto prohlášení bylo celkem překvapující, neboť mnoho občanů souostroví nemá rychlý přístup k bankovním službám, protože žijí na vzdálených ostrovech.

Projekt se rozjíždí

Prvního března 2019 oznámila CBOS klíčové partnery, kteří s ní budou na projektu digitální měny kryté centrální bankou spolupracovat. Jde o již zmíněného poskytovatele transakcí NZIA.io a singapurskou blockchainovou firmu Zynesis.

Před pár dny Komise pro cenné papíry na Bahamách eskalovala návrh na vytvoření nového regulačního rámce pro vydávání a prodej digitálních tokenů, když přeložila návrh zákona o digitálních aktivech a burzách.

Mohlo by vás zajímat: Centrální banka Ruska zkoumá CBDC – a co anonymita transakcí?

Názory na CBDC se různí

Je třeba přiznat, že téma CBDC – central bank digital currency (digitální měna krytá centrální bankou) je velmi diskutované v globálním finančním sektoru a názory na něj se velmi liší.

Například guvernér Bank od Japan v říjnu minulého roku vyjádřil velké pochybnosti o smysluplnosti a účinnosti CBDC a naopak výkonný pracovník Evropské centrální banky tuto myšlenku nedávno podpořil a prozkoumal možnosti integrace takového produktu do dnešních ekonomik.

Závěr

Bahamy máme asi všichni spojené s průzračným mořem, bílým pískem, palmami, dovolenou… a mnozí též s osobou Viktora Koženého, který se zde dlouhá léta ukrýval před spravedlností. Je určitě skvělé a pozitivní, že snad již brzy si budeme tuto ostrovní zemi moci pamatovat i jako jednu z prvních zemí, kde úspěšně spustili národní digitální měnu.

A jak otázku CBDS vnímáte vy? Mají tyto měny své místo v dnešní ekonomice? Nebo to zas taková hitparáda nebude a lidé raději upřednostní jiný typ kryptoměn nebo třeba hotovost? Budu rád za každý komentář k této otázce.

Co číst dále?

Facebook coin podle nejnovějšího průzkumu nebude mít úspěch – Co za tím stojí?

Zdroj:
btcmanager.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Skvělá zpráva pro kryptokomunitu! Další velký krok k adopci kryptoměn. Co se týká úspěšnosti samotného coinu, bude velmi záležet na tom jak bude postaven. Pokud nebude neinflační, může uspět jen stěží.. Lidé to brzy pochopí a utečou do kvalitnějších neinflačních kryptoměn, neboť to pro ně bude velmi jednoduché. A navíc, s vysokou pravděpodobností půjde o centralizovaný coin. Postavení kvalitních decentralizovaných kryptoměn neohrozí.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: