Jsou národní digitální měny opravdu takové zlo?

0
(0)

Kryptoměny jsou novodobým fenoménem, který se dostává pod kůži téměř každému sektoru. Nejde jen o rychlé transakce téměř bez poplatků nebo odstranění middlemena. Kryptoměny spolu s technologií blockchain toho dokážou mnohem víc. Povedou tyto digitální měny ke změně úplně celého finančního systému? Uvědomí si i vlády sílu blockchain technologie a podpoří centrální banky při vydání vlastních digitálních měn?

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně!

Digitální měny centrálních bank

Vlády, banky a zejména centrální banky se na adresu kryptoměn vyjadřují čím dál tím víc. Otázka ale zůstává, co mají za lubem. Opravdu se jim myšlenka kryptoměn tak protiví? Nebo se pouze centrální banky snaží získat dostatek času na to, aby si digitální měny pořádně nastudovaly a postupně je (spolu s blockchainem) implementovaly do svých systémů. Kryptoměny totiž mohou představovat reálnou hrozbu pro banky a jak se říká, “if you can not beat them, join them” (pokud někoho nemůžete přemoci, přidejte se na jeho stranu). Může toto rčení platit i v tomto případě?

Central bank digital currency (CBDC – digitální měna centrální banky) není dosud jednoznačně definováné slovní spojení. CBDC by však měly sloužit jako jakási nadstavba pro existující systém, který využívá zejména fiat měny. Jelikož je v dnešní době již většina financí hlavně v digitální podobě, CBDC by nepředstavovaly až zas takovou změnu.

Pro začátek se spekuluje, že CBDC by představovaly pouze finance centrální banky. Jedinou výraznou změnou by tak byla implementace blockchain technologie. To by však mohl být jenom první krok. Ty následné by se již přizpůsobily tomu, jak by se situace po implementaci blockchainu vyvinula.

Doporučujeme článek: Kryptofiat – co to je a co znamená pro svět?

Státy podporující CBDC

I přesto, že aktuálně ještě neexistuje žádná digitální měna, která by byla centrální bankou vydaná, je po světě roztroušeno hned několik států a centrálních bank, které s myšlenkou CBDC velmi “hazardují.” Mezi tyto státy patří například Singapur s projektem Ubinas, kanadská centrální banka a Project Jasper, nebo USA a jejich myšlenka na vydání FedCoinu. To však ani zdaleka není všechno.

Marshallovy ostrovy se například nechaly slyšet, že vydají svou vlastní kryptoměnu, která bude vnímána jako zákonné platidlo. Na Marshallových ostrovech tak budete moci platit nejen americkým dolarem, ale i novou digitální měnou vydanou centrální bankou. Velmi podobný přístup má také Kazachstán. Ten zvažuje vydat vlastní kryptoměnu, CryptoTenge. Ta by měla být vázána na fiat měny. Stala by se tak dalším zákonným platidlem v tomto státě.

Nenechte si ujít: Návod, jak nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 dolarů za registraci na Coinbase

CryptoRubble jako digitální měna pro Rusko je také jednou z možností, o kterých jsme vás již informovali. Zástupce ministra pro ekonomický rozvoj v Rusku, Oleg Fomichev, se oficiálně vyjádřil, že si myslí, že CryptoRubble pomůže Rusku přinést “digitální peníze do digitální doby a ekonomie.” Vladimir Putin se například také vyjádřil, že ani doba kamenná neskončila proto, že by nebylo více kamene. Doba kamenná skončila proto, že kámen byl nahrazen novou a lepší technikou a technologií. A úplně stejně by se tak mohlo stát i v případě digitálních měn.

Stejně pokrokové je i Švýcarsko (pochopitelně). Předseda Swiss Stock Exchange údajně švýcarské národní bance doporučoval, aby se minimálně zamyslela nad myšlenkou e-Swiss Franku. Jiná situace ovšem panuje ve Venezuele. O pochybném projektu Petro, který má představovat národní kryptoměnu Venezuely krytou ropou, jsme vás informovali více než dost. Více si o ní můžete přečíst třeba v tomto článku. Nejzajímavější situace ze všech států, které se zabývají vydáním své vlastní digitální měny podpořené centrální bankou, panuje ale ve Švédsku.

Mohlo by vás zajímat: Rusko navrhuje první mezinárodní kryptoměnu

Švédsko jako největší favorit

O Švédsku, které je asi nejblíže k úspěšné implementací digitální měny do své ekonomiky, jsme vás informovali v tomto článku o eKrone. Je tomu tak zejména proto, že během poslední dekády ve Švédsku výrazně poklesl zájem o cash. Dokonce v některých obchodech není cash ani akceptován. Riksbank (Švédská národní banka) se tedy snaží zjistit, jak by se co nejefektivněji dala eKrona aplikovat, a jaký dopad by to mohlo mít na ekonomiku státu.

Každý umí vytvořit peníze, problém je ale dosáhnout jejich akceptace

Tak přesně zněl citát Hymana Minskyho, amerického ekonoma, který přesně vystihuje problém, se kterým se mohou digitální měny setkat. To, co se zdá být velkou výhodou kryptoměn, se jim může stát i osudným. A to je decentralizace. To, že nikdo konkrétní není vydavatelem dané kryptoměny, jí ubírá na důvěře a i kryptoměně samotné škodí.

Spojení centrálních bank a kryptoměn by tedy nemuselo být až takovým hororem, jak se na první pohled může zdát. Ano, centralizovaná kryptoměna může znít stejně jako to, že Neymar nesimuluje (trošku World Cup tématiky), avšak kryptoměnám samotným by to mohlo pomoci. Pokud se některá centrální banka za digitální měnu (i když za vlastní) zaručí, může to v očích běžných lidí povzbudit zájem o kryptoměny.

S myšlenkou centrální digitální měny je třeba zacházet opravdu velmi opatrně. Stále totiž platí, že kryptoměny měly přinést zejména decentralizaci a částečnou finanční svobodu do rukou lidí. Jakmile je však digitální měna centralizovaná a tudíž se za ni zaručuje jedna banka (middleman), kryptoměna může ztratit své kouzlo.

Tip redakce: Dosáhnou kryptoměny všeobecné akceptace již v roce 2019?

Závěr

Digitální měna vydaná centrální bankou (CBDC) sice v současnosti na trhu” není, avšak to se může brzy změnit. Nejblíže k této změně je zatím pravděpodobně Švédsko i s projektem na vytvoření digitální měny eKrona. Zda se to Riksbank podaří, zůstává zatím nejasné. Co však jasné je, je to, že při takovýchto klíčových rozhodnutích musí vlády a zejména centrální banky rozhodovat velmi opatrně, protože CBDC může přinést velkou změnu. Ta však nemusí být automaticky jen pozitivní.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme ke shlédnutí naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.

Zdroj:
cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img